Valresultat Trelleborg 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Trelleborg med 32,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,3 %). Valdeltagandet var 84,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Trelleborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 27 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,6 %
- Röstberättigade
- 32 473
- Avgivna röster
- 27 456
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2014 i Trelleborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 907 | 32,8 % |
| MModeraterna | 6 487 | 23,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 472 | 23,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 165 | 4,3 % |
| CCenterpartiet | 1 078 | 4,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 068 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 684 | 2,5 % |
| VVänsterpartiet | 673 | 2,5 % |
| FIFeministiskt initiativ | 393 | 1,4 % |
| Övriga partier | 264 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2014 i Trelleborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 663 | 39,1 % |
| MModeraterna | 5 714 | 20,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 402 | 19,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 129 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 043 | 3,8 % |
| CCenterpartiet | 907 | 3,3 % |
| KDKristdemokraterna | 752 | 2,8 % |
| VVänsterpartiet | 722 | 2,6 % |
| 11191119 | 331 | 1,2 % |
| Övriga partier | 621 | 2,3 % |
Kommunvalet 2014 i Trelleborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 391 | 34,3 % |
| MModeraterna | 5 827 | 21,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 543 | 20,2 % |
| SÖSSÖS | 2 041 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 335 | 4,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 899 | 3,3 % |
| CCenterpartiet | 893 | 3,3 % |
| VVänsterpartiet | 570 | 2,1 % |
| KDKristdemokraterna | 525 | 1,9 % |
| Övriga partier | 387 | 1,4 % |
Partiernas utveckling i Trelleborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Trelleborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−10,2 procentenheter).
- S
- M
- SD
- MP
- C
- L
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,9 % | 30,6 % | 32,8 % | 24,9 % | 26,9 % | 24,9 % |
| M | 23,7 % | 34,1 % | 23,9 % | 21,5 % | 20,0 % | 21,4 % |
| SD | 9,0 % | 13,8 % | 23,8 % | 30,7 % | 32,0 % | 29,1 % |
| MP | 2,7 % | 3,9 % | 4,3 % | 2,5 % | 2,3 % | 3,1 % |
| C | 4,8 % | 4,0 % | 4,0 % | 5,7 % | 4,5 % | 4,7 % |
| L | 6,4 % | 5,8 % | 3,9 % | 4,5 % | 3,8 % | 4,8 % |
| KD | 5,9 % | 3,7 % | 2,5 % | 5,2 % | 5,6 % | 5,9 % |
| V | 2,6 % | 2,5 % | 2,5 % | 3,9 % | 3,6 % | 4,9 % |
| Övr | 5,0 % | 1,7 % | 2,4 % | 1,1 % | 1,3 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 80,4 % | 83,1 % | 84,6 % | 86,4 % | 83,8 % | 84,4 % |
Valdeltagande i Trelleborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Trelleborg 2014
Så skiljer sig Trelleborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 23,8 % i Trelleborg mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 10,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +10,9
- S +1,7
- M +0,5
Svagare än i riket
- V −3,2
- MP −2,6
- C −2,1
- KD −2,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Trelleborg, från 13,8 % till 23,8 % (+10,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 34,1 % till 23,9 % (−10,2).
- M −10,2
- SD +10,0
- S +2,1
- FP −1,9
- FI +1,2
- KD −1,1
- MP +0,4
- V −0,0
Valdeltagande i Trelleborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,6 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Trelleborg på plats 220 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Trelleborg är indelad i 27 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,8 % i Fagerängen-Östra stranden till 92,5 % i Dalköpinge-Gislövs by.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Österlid-Sockenvägen (57,8 %) och sitt svagaste i Simremarken-Böste-Södra Åby (15,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 15, Moderaterna i 8, Sverigedemokraterna i 4 av 27 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Trelleborg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 20,2 % i kommunvalet mot 23,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,6 procentenheter.
- SD −3,6
- M −2,6
- S +1,5
- C −0,7
- FP −0,6
- MP +0,6
Största parti i Trelleborg sedan 2006
Största parti har skiftat i Trelleborg under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 29,1 % | 84,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 32,0 % | 83,8 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 30,7 % | 86,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 84,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 34,1 % | 83,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,9 % | 80,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Trelleborg 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 27 valdistrikten i Trelleborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Akka | S | 51,1 % | S | 50,9 % | 80,2 % |
| Alstad-Villie-Minnesberg | SD | 30,0 % | SD | 28,7 % | 84,5 % |
| Anderslöv | SD | 29,1 % | SD | 25,5 % | 87,4 % |
| Barnängen-Rådmansgatan | S | 41,3 % | S | 46,1 % | 81,0 % |
| Beddingestrand-Källstorp-Jordberga | M | 33,6 % | M | 30,2 % | 88,1 % |
| Centrum-Söderslättsgymnasiet | S | 42,7 % | S | 43,9 % | 78,4 % |
| Dalköpinge-Gislövs by | M | 33,5 % | S | 24,1 % | 92,5 % |
| Fagerängen-Östra stranden | S | 42,2 % | S | 37,6 % | 70,8 % |
| Gislövs läge-Gislövs Strandmark | M | 39,1 % | M | 31,4 % | 89,9 % |
| Granlunda-Knäckekärr | S | 35,4 % | S | 40,9 % | 88,8 % |
| Grönby-Önnarp | SD | 30,1 % | SD | 26,7 % | 85,5 % |
| Gylle-Bösarp | M | 25,9 % | M | 27,1 % | 86,6 % |
| Hallabacken-Prästahejdan | S | 41,4 % | S | 42,4 % | 83,0 % |
| Högalid-Söderslättshallen | S | 48,3 % | S | 48,9 % | 81,9 % |
| Johan Kocksgatan-Möllaregatan | S | 41,0 % | S | 42,2 % | 73,6 % |
| Järnvägsgatan-Söderslättsgatan | S | 39,5 % | S | 42,3 % | 76,1 % |
| Kattebäck | S | 43,3 % | S | 44,7 % | 82,5 % |
| Klagstorp-Äspö | SD | 33,0 % | SD | 32,0 % | 85,2 % |
| Liljeborg-Parken | S | 41,9 % | S | 44,3 % | 80,9 % |
| Pilevall-Kyrkoköpinge | S | 46,6 % | S | 46,8 % | 83,6 % |
| Simremarken-Böste-Södra Åby | M | 31,3 % | M | 31,8 % | 88,0 % |
| Skegrie-Stavstensudde-Fuglie | M | 38,5 % | M | 39,2 % | 91,1 % |
| Smygehamn | M | 30,4 % | M | 25,5 % | 86,3 % |
| Stavstensvägen-Bäckaskolan | S | 32,5 % | S | 38,8 % | 85,2 % |
| Tommarp-Hammarlöv-Vemmerlöv | M | 25,8 % | SD | 24,9 % | 91,2 % |
| Vannhög-Västervång | S | 36,2 % | S | 41,0 % | 88,2 % |
| Österlid-Sockenvägen | S | 57,8 % | S | 59,4 % | 71,6 % |