Valresultat Trelleborg 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Trelleborg med 30,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (25,3 %). Valdeltagandet var 86,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Trelleborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 27 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,4 %
- Röstberättigade
- 33 326
- Avgivna röster
- 28 778
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2018 i Trelleborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 8 738 | 30,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 075 | 24,9 % |
| MModeraterna | 6 116 | 21,5 % |
| CCenterpartiet | 1 623 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 475 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 280 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 105 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 717 | 2,5 % |
| Övriga partier | 322 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2018 i Trelleborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 571 | 26,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 557 | 26,5 % |
| MModeraterna | 6 742 | 23,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 669 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 1 491 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 262 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 106 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 787 | 2,8 % |
| Övriga partier | 288 | 1,0 % |
Kommunvalet 2018 i Trelleborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 7 231 | 25,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 706 | 23,4 % |
| MModeraterna | 6 374 | 22,3 % |
| SÖSSÖS | 1 970 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 1 446 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 386 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 278 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 100 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 855 | 3,0 % |
| Övriga partier | 281 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Trelleborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Trelleborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−7,9 procentenheter).
- SD
- S
- M
- C
- KD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 9,0 % | 13,8 % | 23,8 % | 30,7 % | 32,0 % | 29,1 % |
| S | 39,9 % | 30,6 % | 32,8 % | 24,9 % | 26,9 % | 24,9 % |
| M | 23,7 % | 34,1 % | 23,9 % | 21,5 % | 20,0 % | 21,4 % |
| C | 4,8 % | 4,0 % | 4,0 % | 5,7 % | 4,5 % | 4,7 % |
| KD | 5,9 % | 3,7 % | 2,5 % | 5,2 % | 5,6 % | 5,9 % |
| L | 6,4 % | 5,8 % | 3,9 % | 4,5 % | 3,8 % | 4,8 % |
| V | 2,6 % | 2,5 % | 2,5 % | 3,9 % | 3,6 % | 4,9 % |
| MP | 2,7 % | 3,9 % | 4,3 % | 2,5 % | 2,3 % | 3,1 % |
| Övr | 5,0 % | 1,7 % | 2,4 % | 1,1 % | 1,3 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 80,4 % | 83,1 % | 84,6 % | 86,4 % | 83,8 % | 84,4 % |
Valdeltagande i Trelleborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Trelleborg 2018
Så skiljer sig Trelleborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 30,7 % i Trelleborg mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 13,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +13,2
- M +1,7
Svagare än i riket
- V −4,1
- S −3,4
- C −2,9
- MP −1,9
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Trelleborg, från 23,8 % till 30,7 % (+6,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 32,8 % till 24,9 % (−7,9).
- S −7,9
- SD +6,9
- KD +2,7
- M −2,4
- MP −1,8
- C +1,7
- V +1,4
- FI −1,2
Valdeltagande i Trelleborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,4 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Trelleborg på plats 196 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Trelleborg är indelad i 27 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,6 % i Österlid-Sockenvägen till 93,7 % i Dalköpinge-Gislövs by.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Alstad-Villie-Minnesberg (39,9 %) och sitt svagaste i Gislövs läge-Gislövs Strandmark (23,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 18, Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 2 av 27 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Trelleborg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 25,3 % i kommunvalet mot 30,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,5 procentenheter.
- SD −5,5
- S −1,4
- V −0,9
- M +0,8
- C −0,7
- KD −0,3
- L −0,0
Största parti i Trelleborg sedan 2006
Största parti har skiftat i Trelleborg under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 29,1 % | 84,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 32,0 % | 83,8 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 30,7 % | 86,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 84,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 34,1 % | 83,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,9 % | 80,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Trelleborg 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 27 valdistrikten i Trelleborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Akka | S | 36,7 % | S | 37,1 % | 81,0 % |
| Alstad-Villie-Minnesberg | SD | 39,9 % | SD | 32,6 % | 88,3 % |
| Anderslöv | SD | 35,8 % | SD | 32,0 % | 87,9 % |
| Barnängen-Rådmansgatan | SD | 32,3 % | S | 27,6 % | 84,4 % |
| Beddingestrand-Källstorp-Jordberga | SD | 30,0 % | M | 27,6 % | 90,5 % |
| Centrum-SSG Västra | SD | 32,2 % | S | 31,4 % | 77,2 % |
| Centrum-SSG östra | SD | 30,4 % | SD | 27,4 % | 79,6 % |
| Dalköpinge-Gislövs by | SD | 29,5 % | M | 28,0 % | 93,7 % |
| Fagerängen-Östra stranden | S | 37,0 % | SÖS | 35,2 % | 78,4 % |
| Gislövs läge-Gislövs Strandmark | M | 34,2 % | M | 32,0 % | 91,6 % |
| Granlunda-Knäckekärr | SD | 30,4 % | M | 27,0 % | 88,1 % |
| Grönby-Önnarp | SD | 35,8 % | SD | 30,3 % | 90,0 % |
| Gylle-Bösarp | SD | 29,6 % | SD | 26,7 % | 89,8 % |
| Hallabacken-Prästahejdan | SD | 35,0 % | S | 32,0 % | 84,0 % |
| Högalid-Söderslättshallen | S | 36,9 % | S | 36,7 % | 84,8 % |
| Johan Kocksgatan-Möllaregatan | SD | 36,0 % | SD | 31,1 % | 75,2 % |
| Järnvägsgatan-Söderslättsgatan | SD | 28,6 % | S | 27,1 % | 80,1 % |
| Kattebäck | S | 32,5 % | S | 32,0 % | 83,2 % |
| Klagstorp-Simremarken | SD | 36,2 % | SD | 30,5 % | 87,5 % |
| Liljeborg-Parken | S | 30,2 % | S | 29,5 % | 80,5 % |
| Pilevall-Kyrkoköpinge | S | 36,3 % | S | 33,3 % | 81,3 % |
| Skegrie-Stavstensudde-Fuglie | M | 32,9 % | M | 35,9 % | 93,5 % |
| Smygehamn | SD | 29,7 % | M | 24,3 % | 90,2 % |
| Stavstensvägen-Bäckaskolan | SD | 35,4 % | SD | 30,2 % | 87,8 % |
| Tommarp-Hammarlöv-Vemmerlöv | SD | 30,9 % | M | 26,5 % | 90,5 % |
| Vannhög-Västervång | SD | 28,9 % | S | 28,2 % | 90,4 % |
| Österlid-Sockenvägen | S | 45,9 % | S | 43,2 % | 71,6 % |