Valresultat Örkelljunga 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Örkelljunga med 35,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (31,5 %). Valdeltagandet var 85,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Örkelljunga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Örkelljunga på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,3 %
Röstberättigade
7 333
Avgivna röster
6 253
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2018 i Örkelljunga

Riksdagsvalet 2018 i Örkelljunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna2 20035,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 28820,8 %
MModeraterna95415,4 %
KDKristdemokraterna75112,1 %
CCenterpartiet4166,7 %
VVänsterpartiet1802,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1652,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1452,3 %
Övriga partier931,5 %

Landstingsvalet 2018 i Örkelljunga

Landstingsvalet 2018 i Örkelljunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 91730,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 35721,8 %
MModeraterna1 19719,2 %
KDKristdemokraterna78712,6 %
CCenterpartiet3946,3 %
VVänsterpartiet1682,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1472,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1442,3 %
FIFeministiskt initiativ941,5 %
Övriga partier310,5 %

Kommunvalet 2018 i Örkelljunga

Kommunvalet 2018 i Örkelljunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 98331,5 %
MModeraterna1 41022,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 25920,0 %
KDKristdemokraterna69111,0 %
CCenterpartiet5538,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1412,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)891,4 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti751,2 %
VVänsterpartiet661,0 %
Övriga partier340,5 %

Partiernas utveckling i Örkelljunga 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Örkelljunga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+8,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Örkelljunga per valår
Parti200620102014201820222026
SD7,5 %12,4 %26,6 %35,5 %39,3 %35,4 %
S29,8 %25,7 %28,0 %20,8 %21,6 %19,0 %
M26,4 %29,4 %18,1 %15,4 %14,2 %16,4 %
KD13,8 %11,5 %9,9 %12,1 %11,2 %12,0 %
C7,8 %6,6 %6,0 %6,7 %4,4 %4,6 %
V2,4 %3,0 %2,4 %2,9 %2,5 %4,0 %
L6,0 %5,9 %3,0 %2,7 %2,5 %3,8 %
MP1,9 %4,1 %3,8 %2,3 %2,2 %2,2 %
Övr4,4 %1,5 %2,2 %1,5 %2,1 %2,7 %
Valdeltagande77,8 %80,5 %83,5 %85,3 %83,8 %82,7 %

Valdeltagande i Örkelljunga 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Örkelljunga 2018

Så skiljer sig Örkelljunga från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 35,5 % i Örkelljunga mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 18,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +18,0
  • KD +5,8

Svagare än i riket

  • S −7,5
  • V −5,1
  • M −4,4
  • L −2,8

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Örkelljunga, från 26,6 % till 35,5 % (+8,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 28,0 % till 20,8 % (−7,2).

  • SD +8,9
  • S −7,2
  • M −2,7
  • KD +2,2
  • MP −1,4
  • ÖVR −1,4
  • C +0,7
  • V +0,6

Valdeltagande i Örkelljunga

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,3 %, vilket är 1,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Örkelljunga på plats 236 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Örkelljunga är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,5 % i Örkelljunga 4 till 85,9 % i Örkelljunga 5.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Örkelljunga 1 (49,6 %) och sitt svagaste i Örkelljunga 4 (29,7 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Örkelljunga är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 22,4 % i kommunvalet mot 15,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,0 procentenheter.

  • M +7,0
  • SD −4,1
  • C +2,1
  • KD −1,2
  • S −0,8

Största parti i Örkelljunga sedan 2006

Största parti har skiftat i Örkelljunga under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Örkelljunga per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna35,4 %82,7 %
2022Sverigedemokraterna39,3 %83,8 %
2018Sverigedemokraterna35,5 %85,3 %
2014Socialdemokraterna28,0 %83,5 %
2010Moderaterna29,4 %80,5 %
2006Socialdemokraterna29,8 %77,8 %

Valresultat per valdistrikt i Örkelljunga 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Örkelljunga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Örkelljunga, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
RyaSD38,7 %SD34,9 %80,3 %
Skånes FagerhultSD39,9 %SD36,5 %80,4 %
Örkelljunga 1SD49,6 %SD47,4 %85,2 %
Örkelljunga 2SD39,0 %SD34,2 %82,1 %
Örkelljunga 3SD32,8 %SD29,0 %79,7 %
Örkelljunga 4SD29,7 %S30,7 %76,5 %
Örkelljunga 5SD32,2 %M29,0 %85,9 %

Utforska valdistrikten i Örkelljunga på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2018 · Alla kommuner 2018