Valresultat Skurup 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Skurup med 33,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (26,1 %). Valdeltagandet var 88,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skurup ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,2 %
- Röstberättigade
- 11 511
- Avgivna röster
- 10 154
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2018 i Skurup
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 352 | 33,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 268 | 22,6 % |
| MModeraterna | 2 072 | 20,6 % |
| CCenterpartiet | 728 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 440 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 429 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 384 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 264 | 2,6 % |
| Övriga partier | 117 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2018 i Skurup
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 840 | 28,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 551 | 25,3 % |
| MModeraterna | 2 356 | 23,4 % |
| CCenterpartiet | 728 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 438 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 414 | 4,1 % |
| KDKristdemokraterna | 406 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 252 | 2,5 % |
| Övriga partier | 90 | 0,9 % |
Kommunvalet 2018 i Skurup
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 656 | 26,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 410 | 23,7 % |
| MModeraterna | 2 382 | 23,4 % |
| CCenterpartiet | 766 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 433 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 427 | 4,2 % |
| KVSKVS | 359 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 316 | 3,1 % |
| SkuPSkuP | 277 | 2,7 % |
| KDKristdemokraterna | 103 | 1,0 % |
| Övriga partier | 31 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Skurup 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Skurup i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+8,3 procentenheter).
- SD
- S
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 7,8 % | 13,5 % | 25,1 % | 33,3 % | 34,9 % | 30,8 % |
| S | 35,3 % | 26,3 % | 28,6 % | 22,6 % | 24,0 % | 21,0 % |
| M | 29,0 % | 35,2 % | 23,6 % | 20,6 % | 20,1 % | 23,4 % |
| C | 8,8 % | 7,3 % | 6,7 % | 7,2 % | 5,1 % | 4,8 % |
| KD | 4,6 % | 2,8 % | 2,3 % | 4,4 % | 5,0 % | 5,6 % |
| V | 2,8 % | 2,7 % | 3,3 % | 4,3 % | 3,8 % | 5,0 % |
| L | 6,4 % | 6,3 % | 3,8 % | 3,8 % | 3,3 % | 4,6 % |
| MP | 2,9 % | 4,2 % | 3,9 % | 2,6 % | 2,4 % | 3,3 % |
| Övr | 2,4 % | 1,6 % | 2,6 % | 1,2 % | 1,4 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,6 % | 83,4 % | 85,7 % | 88,2 % | 86,2 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Skurup 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Skurup 2018
Så skiljer sig Skurup från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 33,3 % i Skurup mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 15,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +15,8
- M +0,8
Svagare än i riket
- S −5,7
- V −3,7
- KD −1,9
- MP −1,8
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Skurup, från 25,1 % till 33,3 % (+8,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 28,6 % till 22,6 % (−6,1).
- SD +8,3
- S −6,1
- M −3,0
- KD +2,0
- FI −1,4
- MP −1,3
- V +0,9
- C +0,5
Valdeltagande i Skurup
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,2 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Skurup på plats 99 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Skurup är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,0 % i Skurup 4 till 91,5 % i Svenstorp.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skivarp 1 (42,3 %) och sitt svagaste i Skivarp 2 (24,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 9, Moderaterna i 1 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skurup är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 26,1 % i kommunvalet mot 33,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,2 procentenheter.
- SD −7,2
- KD −3,4
- M +2,8
- S +1,2
- L +0,4
- C +0,3
- V −0,0
Största parti i Skurup sedan 2006
Största parti har skiftat i Skurup under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 30,8 % | 85,0 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 34,9 % | 86,2 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 33,3 % | 88,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 85,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 35,2 % | 83,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 79,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Skurup 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Skurup. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Skivarp 1 | SD | 42,3 % | SD | 34,4 % | 84,3 % |
| Skivarp 2 | M | 28,4 % | M | 29,5 % | 89,2 % |
| Skurup 1 | SD | 33,0 % | S | 28,8 % | 86,2 % |
| Skurup 2 | SD | 34,8 % | S | 28,4 % | 83,9 % |
| Skurup 3 | SD | 31,0 % | S | 27,8 % | 88,6 % |
| Skurup 4 | SD | 32,2 % | S | 26,7 % | 83,0 % |
| Slimminge | SD | 32,4 % | SD | 25,2 % | 89,1 % |
| Svenstorp | SD | 30,3 % | M | 28,2 % | 91,5 % |
| Villie | SD | 35,0 % | SD | 26,3 % | 84,9 % |
| Örsjö | SD | 41,6 % | SD | 33,1 % | 86,5 % |