Valresultat Båstad 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Båstad med 28,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (25,0 %). Valdeltagandet var 88,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Båstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Båstad på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,9 %
Röstberättigade
11 774
Avgivna röster
10 465
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2018 i Båstad

Riksdagsvalet 2018 i Båstad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 94928,5 %
SDSverigedemokraterna2 22421,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 70316,4 %
CCenterpartiet1 17811,4 %
KDKristdemokraterna8858,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5605,4 %
MPMiljöpartiet de gröna4104,0 %
VVänsterpartiet3373,3 %
Övriga partier1161,1 %

Landstingsvalet 2018 i Båstad

Landstingsvalet 2018 i Båstad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna3 17831,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 85318,4 %
SDSverigedemokraterna1 54415,3 %
CCenterpartiet1 25112,4 %
KDKristdemokraterna8638,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5945,9 %
MPMiljöpartiet de gröna3703,7 %
VVänsterpartiet3403,4 %
Övriga partier930,9 %

Kommunvalet 2018 i Båstad

Kommunvalet 2018 i Båstad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 57925,0 %
BJPBJP2 29022,2 %
CCenterpartiet1 45914,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 45414,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8988,7 %
SDSverigedemokraterna8778,5 %
MPMiljöpartiet de gröna4204,1 %
KDKristdemokraterna2112,0 %
Övriga partier1221,2 %

Partiernas utveckling i Båstad 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Båstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • SD
  • S
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Båstad per valår
Parti200620102014201820222026
M41,7 %44,1 %34,7 %28,5 %25,8 %26,5 %
SD3,6 %5,6 %14,8 %21,5 %24,7 %19,8 %
S18,3 %15,3 %18,2 %16,4 %20,7 %17,8 %
C12,8 %12,1 %10,1 %11,4 %7,6 %9,4 %
KD8,4 %7,2 %5,4 %8,5 %6,9 %8,5 %
L7,6 %7,4 %6,1 %5,4 %6,2 %8,2 %
MP3,7 %5,5 %6,3 %4,0 %4,2 %5,3 %
V1,8 %1,9 %2,2 %3,3 %2,6 %3,1 %
Övr2,1 %0,9 %2,3 %1,1 %1,2 %1,3 %
Valdeltagande81,7 %85,3 %86,9 %88,9 %87,2 %87,2 %

Valdeltagande i Båstad 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Båstad 2018

Så skiljer sig Båstad från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 16,4 % i Båstad mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 11,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +8,6
  • SD +3,9
  • C +2,8
  • KD +2,2

Svagare än i riket

  • S −11,8
  • V −4,8
  • MP −0,5
  • L −0,1

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Båstad, från 14,8 % till 21,5 % (+6,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 34,7 % till 28,5 % (−6,2).

  • SD +6,7
  • M −6,2
  • KD +3,1
  • MP −2,3
  • S −1,8
  • FI −1,4
  • C +1,3
  • V +1,1

Valdeltagande i Båstad

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,9 %, vilket är 1,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Båstad på plats 65 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Båstad är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,1 % i Båstad Östra till 89,2 % i Hov.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Båstad Västra (36,8 %) och sitt svagaste i Förslöv Östra (19,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 6, Socialdemokraterna i 2, Sverigedemokraterna i 1 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Båstad är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 8,5 % i kommunvalet mot 21,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,0 procentenheter.

  • SD −13,0
  • KD −6,5
  • M −3,4
  • L +3,3
  • C +2,8
  • V −2,4
  • S −2,3
  • MP +0,1

Största parti i Båstad sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Båstad i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Båstad per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna26,5 %87,2 %
2022Moderaterna25,8 %87,2 %
2018Moderaterna28,5 %88,9 %
2014Moderaterna34,7 %86,9 %
2010Moderaterna44,1 %85,3 %
2006Moderaterna41,7 %81,7 %

Valresultat per valdistrikt i Båstad 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Båstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Båstad, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Båstad VästraM36,8 %M34,7 %82,5 %
Båstad ÖstraM30,3 %M26,0 %80,1 %
Förslöv VästraS22,2 %S19,5 %82,0 %
Förslöv ÖstraS27,0 %S25,6 %84,0 %
GrevieSD23,0 %BJP25,7 %86,6 %
HovM32,2 %M31,6 %89,2 %
TorekovM36,0 %M29,9 %84,1 %
Västra KarupM26,0 %M23,3 %87,2 %
Östra KarupM30,5 %M26,1 %83,3 %

Utforska valdistrikten i Båstad på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2018 · Alla kommuner 2018