Valresultat Lomma 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Lomma med 33,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (38,9 %). Valdeltagandet var 93,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lomma ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.

Se Lomma på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
93,9 %
Röstberättigade
17 570
Avgivna röster
16 492
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2018 i Lomma

Riksdagsvalet 2018 i Lomma: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna5 43833,2 %
SDSverigedemokraterna2 80717,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 73816,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 63510,0 %
CCenterpartiet1 5319,3 %
KDKristdemokraterna1 0466,4 %
MPMiljöpartiet de gröna6263,8 %
VVänsterpartiet4172,5 %
Övriga partier1631,0 %

Landstingsvalet 2018 i Lomma

Landstingsvalet 2018 i Lomma: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna5 99736,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 18319,6 %
SDSverigedemokraterna1 94912,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 68310,4 %
CCenterpartiet1 1837,3 %
KDKristdemokraterna1 1377,0 %
MPMiljöpartiet de gröna5823,6 %
VVänsterpartiet4102,5 %
Övriga partier1320,8 %

Kommunvalet 2018 i Lomma

Kommunvalet 2018 i Lomma: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna6 36338,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 96118,1 %
FBjFBj1 64010,0 %
SDSverigedemokraterna1 5809,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 4468,8 %
CCenterpartiet9465,8 %
MPMiljöpartiet de gröna5693,5 %
KDKristdemokraterna4983,0 %
VVänsterpartiet3051,9 %
Övriga partier520,3 %

Partiernas utveckling i Lomma 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Lomma i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−6,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • SD
  • S
  • L
  • C
  • KD
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Lomma per valår
Parti200620102014201820222026
M44,4 %49,8 %39,9 %33,2 %29,4 %28,8 %
SD3,9 %5,9 %12,6 %17,1 %17,6 %14,7 %
S22,4 %14,2 %17,4 %16,7 %23,2 %19,1 %
L11,0 %10,7 %9,9 %10,0 %8,9 %10,7 %
C5,3 %5,5 %5,8 %9,3 %8,5 %11,9 %
KD5,4 %5,6 %5,0 %6,4 %4,8 %6,2 %
MP2,9 %4,9 %5,8 %3,8 %4,6 %5,6 %
V1,6 %1,4 %1,3 %2,5 %2,2 %2,1 %
Övr3,1 %2,1 %2,2 %1,0 %0,8 %0,8 %
Valdeltagande88,5 %91,3 %92,9 %93,9 %92,4 %91,9 %

Valdeltagande i Lomma 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

7580859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Lomma 2018

Så skiljer sig Lomma från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 33,2 % i Lomma mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 13,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +13,3
  • L +4,5
  • C +0,7
  • KD +0,1

Svagare än i riket

  • S −11,6
  • V −5,5
  • MP −0,6
  • SD −0,4

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Lomma, från 12,6 % till 17,1 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 39,9 % till 33,2 % (−6,8).

  • M −6,8
  • SD +4,5
  • C +3,5
  • MP −2,0
  • KD +1,4
  • FI −1,4
  • V +1,2
  • S −0,7

Valdeltagande i Lomma

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 93,9 %, vilket är 6,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Lomma på plats 1 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Lomma är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 87,4 % i Flädie Ö-Fjelie-Önnerup till 94,2 % i Lomma Hamn.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Lomma Hamn (38,7 %) och sitt svagaste i Piläng (26,7 %). Partiet var största parti i samtliga 12 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lomma är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,7 % i kommunvalet mot 17,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,5 procentenheter.

  • SD −7,5
  • M +5,7
  • C −3,6
  • KD −3,3
  • S +1,4
  • L −1,1
  • MP −0,3

Största parti i Lomma sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Lomma i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Lomma per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna28,8 %91,9 %
2022Moderaterna29,4 %92,4 %
2018Moderaterna33,2 %93,9 %
2014Moderaterna39,9 %92,9 %
2010Moderaterna49,8 %91,3 %
2006Moderaterna44,4 %88,5 %

Valresultat per valdistrikt i Lomma 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Lomma. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Lomma, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Borgeby VM32,8 %M30,9 %92,8 %
Borgeby ÖM35,6 %M31,8 %94,0 %
Båtgatorna-FågelstadenM33,5 %M44,1 %93,3 %
Flädie NM38,5 %M33,9 %91,0 %
Flädie SM38,0 %M33,6 %92,2 %
Flädie Ö-Fjelie-ÖnnerupM29,3 %M29,8 %87,4 %
Karstorp-AlnarpM33,2 %M42,7 %90,1 %
Lomma CentrumM28,4 %M41,6 %88,1 %
Lomma HamnM38,7 %M55,2 %94,2 %
Lomma NM28,7 %M38,8 %88,4 %
Norr Vinstorp m flM33,2 %M46,6 %93,9 %
PilängM26,7 %M38,0 %90,7 %

Utforska valdistrikten i Lomma på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2018 · Alla kommuner 2018