Valresultat Svalöv 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Svalöv med 34,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (31,2 %). Valdeltagandet var 87,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Svalöv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Svalöv på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,7 %
Röstberättigade
9 843
Avgivna röster
8 628
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2018 i Svalöv

Riksdagsvalet 2018 i Svalöv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna2 93034,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 96623,0 %
MModeraterna1 28415,0 %
CCenterpartiet7969,3 %
KDKristdemokraterna4345,1 %
VVänsterpartiet3964,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3153,7 %
MPMiljöpartiet de gröna2212,6 %
Övriga partier1912,2 %

Landstingsvalet 2018 i Svalöv

Landstingsvalet 2018 i Svalöv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna2 63330,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 13524,7 %
MModeraterna1 31315,2 %
CCenterpartiet97911,3 %
VVänsterpartiet4335,0 %
KDKristdemokraterna4264,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3594,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2262,6 %
Övriga partier1551,8 %

Kommunvalet 2018 i Svalöv

Kommunvalet 2018 i Svalöv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna2 70831,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 89221,8 %
CCenterpartiet1 60918,5 %
MModeraterna1 00411,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4775,5 %
VVänsterpartiet3253,7 %
MPMiljöpartiet de gröna2132,5 %
KDKristdemokraterna2062,4 %
FIFeministiskt initiativ1752,0 %
Övriga partier810,9 %

Partiernas utveckling i Svalöv 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Svalöv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+7,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Svalöv per valår
Parti200620102014201820222026
SD9,8 %13,1 %26,4 %34,3 %36,7 %32,4 %
S35,9 %28,9 %29,3 %23,0 %24,7 %22,3 %
M22,7 %27,4 %17,8 %15,0 %14,5 %15,9 %
C13,8 %11,7 %9,7 %9,3 %5,8 %5,9 %
KD4,3 %3,4 %2,6 %5,1 %5,3 %6,1 %
V3,0 %3,5 %3,1 %4,6 %4,5 %5,6 %
L5,9 %5,7 %3,5 %3,7 %3,1 %4,9 %
MP2,9 %4,8 %4,7 %2,6 %3,7 %5,5 %
Övr1,7 %1,5 %3,1 %2,2 %1,7 %1,4 %
Valdeltagande79,2 %82,8 %85,2 %87,7 %84,8 %84,5 %

Valdeltagande i Svalöv 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Svalöv 2018

Så skiljer sig Svalöv från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 34,3 % i Svalöv mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 16,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +16,8
  • C +0,7

Svagare än i riket

  • S −5,2
  • M −4,8
  • V −3,4
  • MP −1,8

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Svalöv, från 26,4 % till 34,3 % (+7,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 29,3 % till 23,0 % (−6,3).

  • SD +7,9
  • S −6,3
  • M −2,7
  • KD +2,5
  • MP −2,1
  • V +1,6
  • FI −1,5
  • C −0,3

Valdeltagande i Svalöv

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,7 %, vilket är 0,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Svalöv på plats 132 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Svalöv är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,5 % i Svalöv Norra till 86,9 % i Billeberga - Tågarp.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Billeberga - Tågarp (36,7 %) och sitt svagaste i Röstånga - Konga-Ask (32,4 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Svalöv är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,5 % i kommunvalet mot 9,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,2 procentenheter.

  • C +9,2
  • M −3,5
  • SD −3,2
  • KD −2,7
  • L +1,8
  • S −1,3
  • V −0,9

Största parti i Svalöv sedan 2006

Största parti har skiftat i Svalöv under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Svalöv per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna32,4 %84,5 %
2022Sverigedemokraterna36,7 %84,8 %
2018Sverigedemokraterna34,3 %87,7 %
2014Socialdemokraterna29,3 %85,2 %
2010Socialdemokraterna28,9 %82,8 %
2006Socialdemokraterna35,9 %79,2 %

Valresultat per valdistrikt i Svalöv 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Svalöv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Svalöv, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Billeberga - TågarpSD36,7 %SD34,3 %86,9 %
Kågeröd - StenestadSD36,5 %SD34,0 %85,8 %
Röstånga - Konga-AskSD32,4 %SD28,7 %85,4 %
Svalöv NorraSD33,3 %SD29,9 %80,5 %
Svalöv SödraSD33,3 %SD29,7 %83,7 %
Teckomatorp - NorrvidingeSD35,3 %SD31,2 %85,1 %

Utforska valdistrikten i Svalöv på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2018 · Alla kommuner 2018