Valresultat Svalöv 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Svalöv med 35,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,0 %). Valdeltagandet var 79,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Svalöv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,2 %
- Röstberättigade
- 9 488
- Avgivna röster
- 7 516
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2006 i Svalöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 651 | 35,9 % |
| MModeraterna | 1 673 | 22,7 % |
| CCenterpartiet | 1 016 | 13,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 726 | 9,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 436 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 316 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 218 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 212 | 2,9 % |
| Övriga partier | 123 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2006 i Svalöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 609 | 35,4 % |
| MModeraterna | 1 467 | 19,9 % |
| CCenterpartiet | 1 072 | 14,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 895 | 12,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 405 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 300 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 253 | 3,4 % |
| VVänsterpartiet | 210 | 2,8 % |
| ÖVRövriga partier | 132 | 1,8 % |
| Övriga partier | 31 | 0,4 % |
Kommunvalet 2006 i Svalöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 415 | 32,0 % |
| CCenterpartiet | 1 465 | 19,4 % |
| MModeraterna | 1 298 | 17,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 113 | 14,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 395 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 279 | 3,7 % |
| KDKristdemokraterna | 226 | 3,0 % |
| VVänsterpartiet | 185 | 2,5 % |
| ÖVRövriga partier | 139 | 1,8 % |
| Övriga partier | 24 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Svalöv 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Svalöv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- SD
- L
- KD
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,9 % | 28,9 % | 29,3 % | 23,0 % | 24,7 % | 22,3 % |
| M | 22,7 % | 27,4 % | 17,8 % | 15,0 % | 14,5 % | 15,9 % |
| C | 13,8 % | 11,7 % | 9,7 % | 9,3 % | 5,8 % | 5,9 % |
| SD | 9,8 % | 13,1 % | 26,4 % | 34,3 % | 36,7 % | 32,4 % |
| L | 5,9 % | 5,7 % | 3,5 % | 3,7 % | 3,1 % | 4,9 % |
| KD | 4,3 % | 3,4 % | 2,6 % | 5,1 % | 5,3 % | 6,1 % |
| V | 3,0 % | 3,5 % | 3,1 % | 4,6 % | 4,5 % | 5,6 % |
| MP | 2,9 % | 4,8 % | 4,7 % | 2,6 % | 3,7 % | 5,5 % |
| Övr | 1,7 % | 1,5 % | 3,1 % | 2,2 % | 1,7 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 79,2 % | 82,8 % | 85,2 % | 87,7 % | 84,8 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Svalöv 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Svalöv 2006
Så skiljer sig Svalöv från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Sverigedemokraterna, som fick 9,8 % i Svalöv mot 2,9 % i hela landet — en skillnad på 6,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,9
- C +5,9
- S +0,7
Svagare än i riket
- M −3,4
- V −2,9
- KD −2,3
- MP −2,3
Valdeltagande i Svalöv
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,2 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Svalöv på plats 184 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Svalöv är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,3 % i Svalöv till 85,5 % i Konga - Ask.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Svalöv (48,1 %) och sitt svagaste i Konga - Ask (15,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Moderaterna i 1, Centerpartiet i 1 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Svalöv är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,4 % i kommunvalet mot 13,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,6 procentenheter.
- C +5,6
- M −5,5
- SD +4,9
- S −3,9
- KD −1,3
- FP −0,7
Största parti i Svalöv sedan 2006
Största parti har skiftat i Svalöv under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 32,4 % | 84,5 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 36,7 % | 84,8 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 34,3 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 85,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 28,9 % | 82,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,9 % | 79,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Svalöv 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Svalöv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Billeberga | S | 37,6 % | S | 33,8 % | 82,7 % |
| Konga - Ask | C | 27,7 % | C | 30,8 % | 85,5 % |
| Kågeröd - Stenestad | S | 33,0 % | S | 27,7 % | 77,9 % |
| Norrvidinge | M | 28,8 % | C | 29,9 % | 84,4 % |
| Röstånga | S | 27,8 % | S | 22,7 % | 82,3 % |
| Svalöv | S | 48,1 % | S | 43,5 % | 74,3 % |
| Teckomatorp | S | 42,4 % | S | 39,1 % | 77,6 % |
| Tirup- Felestad och Svalöv | S | 41,7 % | S | 36,3 % | 80,5 % |
| Torrlösa | S | 26,9 % | C | 26,0 % | 80,7 % |
| Tågarp | S | 30,2 % | S | 30,1 % | 76,7 % |