Valresultat Osby 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Osby med 42,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,1 %). Valdeltagandet var 77,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Osby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Osby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
77,2 %
Röstberättigade
9 710
Avgivna röster
7 493
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2006 i Osby

Riksdagsvalet 2006 i Osby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 15842,9 %
MModeraterna1 40619,1 %
CCenterpartiet73610,0 %
KDKristdemokraterna5727,8 %
SDSverigedemokraterna4706,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3985,4 %
VVänsterpartiet3004,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2102,9 %
Övriga partier1121,5 %

Landstingsvalet 2006 i Osby

Landstingsvalet 2006 i Osby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 14143,2 %
MModeraterna1 18916,3 %
CCenterpartiet96113,2 %
KDKristdemokraterna6038,3 %
SDSverigedemokraterna4536,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3404,7 %
VVänsterpartiet2543,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1892,6 %
ÖVRövriga partier771,1 %
Övriga partier390,5 %

Kommunvalet 2006 i Osby

Kommunvalet 2006 i Osby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 18842,1 %
CCenterpartiet1 15915,3 %
MModeraterna1 00313,2 %
GKSGKS6568,7 %
KDKristdemokraterna5357,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4065,4 %
SDSverigedemokraterna2813,7 %
VVänsterpartiet2232,9 %
Övriga partier1221,6 %

Partiernas utveckling i Osby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Osby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • SD
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Osby per valår
Parti200620102014201820222026
S42,9 %34,4 %35,2 %28,2 %27,2 %25,2 %
M19,1 %24,5 %16,1 %16,1 %15,8 %18,1 %
C10,0 %9,1 %5,9 %7,3 %4,8 %4,3 %
KD7,8 %5,5 %4,9 %7,3 %6,5 %7,7 %
SD6,4 %12,8 %25,4 %31,2 %36,4 %31,3 %
L5,4 %4,7 %2,7 %2,4 %2,3 %4,5 %
V4,1 %3,0 %3,4 %3,9 %3,5 %4,3 %
MP2,9 %5,3 %4,2 %2,3 %2,5 %3,2 %
Övr1,6 %0,6 %2,1 %1,3 %0,9 %1,4 %
Valdeltagande77,2 %83,3 %85,5 %87,0 %84,7 %83,5 %

Valdeltagande i Osby 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Osby 2006

Så skiljer sig Osby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 42,9 % i Osby mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 7,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +7,7
  • SD +3,4
  • C +2,1
  • KD +1,1

Svagare än i riket

  • M −7,0
  • MP −2,3
  • FP −2,1
  • V −1,8

Valdeltagande i Osby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 77,2 %, vilket är 3,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Osby på plats 238 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Osby är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,9 % i Osby 2 till 83,8 % i Visseltofta.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Örkened 1 (58,0 %) och sitt svagaste i Visseltofta (30,5 %). Partiet var största parti i samtliga 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Osby är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 13,2 % i kommunvalet mot 19,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,9 procentenheter.

  • M −5,9
  • C +5,3
  • SD −2,7
  • V −1,1
  • S −0,8
  • KD −0,7
  • FP −0,0

Största parti i Osby sedan 2006

Största parti har skiftat i Osby under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Osby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna31,3 %83,5 %
2022Sverigedemokraterna36,4 %84,7 %
2018Sverigedemokraterna31,2 %87,0 %
2014Socialdemokraterna35,2 %85,5 %
2010Socialdemokraterna34,4 %83,3 %
2006Socialdemokraterna42,9 %77,2 %

Valresultat per valdistrikt i Osby 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Osby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Osby, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
LoshultS39,3 %S31,3 %79,7 %
Osby 1S45,5 %S44,8 %82,5 %
Osby 2S44,8 %S44,9 %71,9 %
Osby 3S43,3 %S40,4 %72,3 %
Osby 4S38,7 %S38,8 %74,0 %
Osby 5S35,4 %S34,5 %79,6 %
VisseltoftaS30,5 %C37,5 %83,8 %
Örkened 1S58,0 %S59,3 %77,3 %
Örkened 2S42,5 %S45,4 %79,1 %

Utforska valdistrikten i Osby på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2006 · Alla kommuner 2006