Valresultat Burlöv 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Burlöv med 42,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,5 %). Valdeltagandet var 79,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Burlöv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Burlöv på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
79,6 %
Röstberättigade
11 183
Avgivna röster
8 907
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2006 i Burlöv

Riksdagsvalet 2006 i Burlöv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 72642,4 %
MModeraterna2 16124,6 %
SDSverigedemokraterna7088,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6517,4 %
VVänsterpartiet3744,3 %
KDKristdemokraterna2933,3 %
CCenterpartiet2823,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2713,1 %
ÖVRövriga partier1281,5 %
Övriga partier1942,2 %

Landstingsvalet 2006 i Burlöv

Landstingsvalet 2006 i Burlöv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 68941,6 %
MModeraterna1 98522,4 %
SDSverigedemokraterna8269,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7328,2 %
VVänsterpartiet3834,3 %
ÖVRövriga partier3233,6 %
MPMiljöpartiet de gröna3063,4 %
CCenterpartiet2933,3 %
KDKristdemokraterna2252,5 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti1101,2 %

Kommunvalet 2006 i Burlöv

Kommunvalet 2006 i Burlöv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 28636,5 %
MModeraterna1 84120,5 %
BVBV1 29014,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7458,3 %
ALPALP4935,5 %
VVänsterpartiet4004,4 %
CCenterpartiet3303,7 %
MPMiljöpartiet de gröna2622,9 %
KDKristdemokraterna1721,9 %
Övriga partier1631,8 %

Partiernas utveckling i Burlöv 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Burlöv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • L
  • V
  • Övr
  • KD
  • C
  • MP
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Burlöv per valår
Parti200620102014201820222026
S42,4 %33,6 %36,7 %32,4 %32,6 %33,6 %
M24,6 %30,9 %21,1 %19,4 %17,6 %16,1 %
SD8,1 %12,5 %19,3 %23,9 %24,2 %19,6 %
L7,4 %6,9 %4,9 %4,7 %3,6 %4,0 %
V4,3 %3,8 %4,3 %6,2 %7,2 %12,8 %
Övr3,7 %1,9 %2,7 %1,4 %2,7 %1,2 %
KD3,3 %2,5 %1,8 %3,5 %3,3 %3,4 %
C3,2 %2,7 %3,0 %5,0 %4,9 %4,7 %
MP3,1 %5,3 %6,1 %3,4 %3,8 %4,5 %
Valdeltagande79,6 %80,7 %80,6 %80,8 %74,5 %76,7 %

Valdeltagande i Burlöv 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Burlöv 2006

Så skiljer sig Burlöv från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 42,4 % i Burlöv mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 7,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +7,2
  • SD +5,1
  • ÖVR +1,2

Svagare än i riket

  • C −4,7
  • KD −3,3
  • MP −2,1
  • V −1,6

Valdeltagande i Burlöv

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,6 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Burlöv på plats 169 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Burlöv är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,0 % i Burlöv 8 till 89,8 % i Burlöv 1.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Burlöv 8 (58,9 %) och sitt svagaste i Burlöv 3 (29,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Moderaterna i 2 av 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Burlöv är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 0,7 % i kommunvalet mot 8,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,4 procentenheter.

  • SD −7,4
  • S −5,8
  • M −4,1
  • KD −1,4
  • FP +0,9
  • C +0,5
  • V +0,2
  • MP −0,2

Största parti i Burlöv sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Burlöv i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Burlöv per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,6 %76,7 %
2022Socialdemokraterna32,6 %74,5 %
2018Socialdemokraterna32,4 %80,8 %
2014Socialdemokraterna36,7 %80,6 %
2010Socialdemokraterna33,6 %80,7 %
2006Socialdemokraterna42,4 %79,6 %

Valresultat per valdistrikt i Burlöv 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Burlöv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Burlöv, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Burlöv 1S34,1 %S30,0 %89,8 %
Burlöv 2M40,1 %M37,2 %89,1 %
Burlöv 3M35,2 %M31,2 %86,1 %
Burlöv 4S40,1 %S33,5 %75,3 %
Burlöv 5S47,6 %S41,8 %79,7 %
Burlöv 6S53,3 %S46,9 %76,8 %
Burlöv 7S58,1 %S53,4 %69,7 %
Burlöv 8S58,9 %S50,8 %66,0 %
Burlöv 9S38,4 %S29,5 %75,7 %
Burlöv 10S51,4 %S43,2 %79,3 %

Utforska valdistrikten i Burlöv på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2006 · Alla kommuner 2006