Valresultat Bromölla 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Bromölla med 52,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (50,6 %). Valdeltagandet var 79,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bromölla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,5 %
- Röstberättigade
- 9 361
- Avgivna röster
- 7 440
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2006 i Bromölla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 774 | 52,0 % |
| MModeraterna | 1 143 | 15,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 541 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 419 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 398 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 344 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 327 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 164 | 2,3 % |
| Övriga partier | 149 | 2,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Bromölla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 740 | 52,5 % |
| MModeraterna | 1 066 | 15,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 522 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 436 | 6,1 % |
| CCenterpartiet | 393 | 5,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 374 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 302 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 178 | 2,5 % |
| ÖVRövriga partier | 82 | 1,2 % |
| Övriga partier | 28 | 0,4 % |
Kommunvalet 2006 i Bromölla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 715 | 50,6 % |
| MModeraterna | 1 069 | 14,6 % |
| VVänsterpartiet | 640 | 8,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 604 | 8,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 402 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 388 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 263 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 207 | 2,8 % |
| Övriga partier | 47 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Bromölla 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bromölla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- SD
- V
- L
- C
- KD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 52,0 % | 41,1 % | 37,9 % | 31,0 % | 28,3 % | 24,9 % |
| M | 15,7 % | 22,4 % | 15,3 % | 13,4 % | 16,1 % | 18,1 % |
| SD | 7,5 % | 15,4 % | 28,4 % | 38,2 % | 39,1 % | 34,7 % |
| V | 5,8 % | 4,6 % | 4,5 % | 3,4 % | 3,3 % | 5,3 % |
| L | 5,5 % | 5,5 % | 3,0 % | 3,5 % | 2,7 % | 4,2 % |
| C | 4,7 % | 3,5 % | 3,0 % | 3,3 % | 2,4 % | 2,7 % |
| KD | 4,5 % | 2,8 % | 2,1 % | 4,6 % | 5,2 % | 6,1 % |
| MP | 2,3 % | 3,9 % | 4,2 % | 1,6 % | 1,8 % | 2,1 % |
| Övr | 2,1 % | 0,7 % | 1,6 % | 1,0 % | 1,1 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 79,5 % | 84,3 % | 85,8 % | 88,0 % | 84,7 % | 83,9 % |
Valdeltagande i Bromölla 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bromölla 2006
Så skiljer sig Bromölla från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 52,0 % i Bromölla mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 16,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +16,8
- SD +4,5
Svagare än i riket
- M −10,3
- C −3,2
- MP −2,9
- KD −2,1
Valdeltagande i Bromölla
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,5 %, vilket är 1,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Bromölla på plats 176 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Bromölla är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 70,2 % i Bromölla 3 till 83,9 % i Bromölla 4.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bromölla 4 (60,3 %) och sitt svagaste i Bromölla 1 (43,4 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bromölla är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 8,7 % i kommunvalet mot 5,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,0 procentenheter.
- V +3,0
- S −1,3
- M −1,2
- KD −0,9
- SD +0,8
- C +0,5
- FP −0,0
Största parti i Bromölla sedan 2006
Största parti har skiftat i Bromölla under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 34,7 % | 83,9 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 39,1 % | 84,7 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 38,2 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 85,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,1 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 52,0 % | 79,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Bromölla 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Bromölla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bromölla 1 | S | 43,4 % | S | 41,2 % | 83,6 % |
| Bromölla 2 | S | 58,1 % | S | 55,4 % | 74,9 % |
| Bromölla 3 | S | 50,9 % | S | 47,5 % | 70,2 % |
| Bromölla 4 | S | 60,3 % | S | 61,1 % | 83,9 % |
| Bromölla 5 | S | 58,8 % | S | 56,0 % | 82,6 % |
| Bromölla 6 | S | 50,2 % | S | 49,1 % | 81,5 % |
| Näsum | S | 44,9 % | S | 46,4 % | 80,0 % |