Valresultat Bromölla 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Bromölla med 37,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,0 %). Valdeltagandet var 85,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bromölla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,8 %
- Röstberättigade
- 9 465
- Avgivna röster
- 8 119
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2014 i Bromölla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 041 | 37,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 282 | 28,4 % |
| MModeraterna | 1 231 | 15,3 % |
| VVänsterpartiet | 364 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 335 | 4,2 % |
| CCenterpartiet | 242 | 3,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 238 | 3,0 % |
| KDKristdemokraterna | 170 | 2,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 84 | 1,0 % |
| Övriga partier | 42 | 0,5 % |
Landstingsvalet 2014 i Bromölla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 177 | 40,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 830 | 23,4 % |
| MModeraterna | 1 067 | 13,6 % |
| VVänsterpartiet | 466 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 337 | 4,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 272 | 3,5 % |
| CCenterpartiet | 237 | 3,0 % |
| KDKristdemokraterna | 193 | 2,5 % |
| 11191119 | 160 | 2,0 % |
| Övriga partier | 96 | 1,2 % |
Kommunvalet 2014 i Bromölla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 550 | 32,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 819 | 22,8 % |
| MModeraterna | 1 077 | 13,5 % |
| AltBrAltBr | 770 | 9,7 % |
| VVänsterpartiet | 716 | 9,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 408 | 5,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 249 | 3,1 % |
| CCenterpartiet | 239 | 3,0 % |
| KDKristdemokraterna | 131 | 1,6 % |
| Övriga partier | 15 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Bromölla 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bromölla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+13,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- MP
- C
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 52,0 % | 41,1 % | 37,9 % | 31,0 % | 28,3 % | 24,9 % |
| SD | 7,5 % | 15,4 % | 28,4 % | 38,2 % | 39,1 % | 34,7 % |
| M | 15,7 % | 22,4 % | 15,3 % | 13,4 % | 16,1 % | 18,1 % |
| V | 5,8 % | 4,6 % | 4,5 % | 3,4 % | 3,3 % | 5,3 % |
| MP | 2,3 % | 3,9 % | 4,2 % | 1,6 % | 1,8 % | 2,1 % |
| C | 4,7 % | 3,5 % | 3,0 % | 3,3 % | 2,4 % | 2,7 % |
| L | 5,5 % | 5,5 % | 3,0 % | 3,5 % | 2,7 % | 4,2 % |
| KD | 4,5 % | 2,8 % | 2,1 % | 4,6 % | 5,2 % | 6,1 % |
| Övr | 2,1 % | 0,7 % | 1,6 % | 1,0 % | 1,1 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 79,5 % | 84,3 % | 85,8 % | 88,0 % | 84,7 % | 83,9 % |
Valdeltagande i Bromölla 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bromölla 2014
Så skiljer sig Bromölla från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 28,4 % i Bromölla mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 15,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +15,6
- S +6,9
Svagare än i riket
- M −8,0
- C −3,1
- MP −2,7
- FP −2,5
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Bromölla, från 15,4 % till 28,4 % (+13,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 22,4 % till 15,3 % (−7,1).
- SD +13,0
- M −7,1
- S −3,3
- FP −2,5
- FI +0,8
- KD −0,7
- C −0,5
- MP +0,2
Valdeltagande i Bromölla
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,8 %, vilket är 0,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Bromölla på plats 155 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Bromölla är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,2 % i Bromölla V till 84,8 % i Bromölla Ö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bromölla C (41,6 %) och sitt svagaste i Ivetofta (34,5 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bromölla är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 32,0 % i kommunvalet mot 37,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,9 procentenheter.
- S −5,9
- SD −5,6
- V +4,4
- M −1,8
- MP +0,9
- C −0,0
Största parti i Bromölla sedan 2006
Största parti har skiftat i Bromölla under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 34,7 % | 83,9 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 39,1 % | 84,7 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 38,2 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 85,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,1 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 52,0 % | 79,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Bromölla 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Bromölla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bromölla C | S | 41,6 % | S | 33,2 % | 81,1 % |
| Bromölla V | S | 41,5 % | S | 36,0 % | 80,2 % |
| Bromölla Ö | S | 38,6 % | S | 32,0 % | 84,8 % |
| Ivetofta | S | 34,5 % | S | 30,7 % | 84,3 % |
| Nymölla-Gualöv-Valje | S | 36,6 % | S | 30,1 % | 84,8 % |
| Näsum | S | 35,4 % | S | 30,2 % | 84,2 % |