Valresultat Ystad 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Ystad med 30,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,0 %). Valdeltagandet var 85,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ystad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,7 %
- Röstberättigade
- 23 327
- Avgivna röster
- 20 000
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2014 i Ystad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 936 | 30,1 % |
| MModeraterna | 5 559 | 28,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 324 | 16,8 % |
| CCenterpartiet | 1 215 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 040 | 5,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 930 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 588 | 3,0 % |
| VVänsterpartiet | 576 | 2,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 402 | 2,0 % |
| Övriga partier | 181 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Ystad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 178 | 36,9 % |
| MModeraterna | 4 798 | 24,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 408 | 12,4 % |
| CCenterpartiet | 1 219 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 972 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 899 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 576 | 3,0 % |
| KDKristdemokraterna | 573 | 2,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 258 | 1,3 % |
| 11191119 | 230 | 1,2 % |
| Övriga partier | 325 | 1,7 % |
Kommunvalet 2014 i Ystad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 645 | 39,0 % |
| MModeraterna | 4 621 | 23,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 375 | 12,1 % |
| CCenterpartiet | 1 663 | 8,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 062 | 5,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 943 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 487 | 2,5 % |
| KDKristdemokraterna | 437 | 2,2 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 218 | 1,1 % |
| Övriga partier | 129 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Ystad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ystad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−9,7 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- L
- KD
- Övr
- V
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,0 % | 28,4 % | 30,1 % | 25,4 % | 27,3 % | 24,6 % |
| M | 31,5 % | 37,9 % | 28,1 % | 23,4 % | 22,0 % | 24,5 % |
| SD | 4,7 % | 8,4 % | 16,8 % | 24,2 % | 27,0 % | 23,0 % |
| C | 6,4 % | 5,7 % | 6,2 % | 7,7 % | 4,9 % | 5,8 % |
| MP | 3,3 % | 5,5 % | 5,3 % | 3,3 % | 3,6 % | 4,4 % |
| L | 6,4 % | 6,5 % | 4,7 % | 4,8 % | 4,6 % | 5,9 % |
| KD | 5,1 % | 3,5 % | 3,0 % | 5,8 % | 6,0 % | 6,3 % |
| Övr | 3,1 % | 1,5 % | 3,0 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,1 % |
| V | 2,7 % | 2,6 % | 2,9 % | 4,1 % | 3,6 % | 4,4 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 83,5 % | 85,7 % | 88,0 % | 86,1 % | 86,1 % |
Valdeltagande i Ystad 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ystad 2014
Så skiljer sig Ystad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 28,1 % i Ystad mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 4,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +4,8
- SD +4,0
- C +0,0
Svagare än i riket
- V −2,8
- MP −1,6
- KD −1,6
- FI −1,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Ystad, från 8,4 % till 16,8 % (+8,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 37,9 % till 28,1 % (−9,7).
- M −9,7
- SD +8,4
- FP −1,8
- FI +1,7
- S +1,7
- KD −0,5
- C +0,4
- V +0,3
Valdeltagande i Ystad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,7 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Ystad på plats 156 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ystad är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,0 % i Gamla staden centrum till 89,1 % i Edvinshem-Västra Sjöstaden-Åkesholm.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hälsobacken (39,8 %) och sitt svagaste i Skårby-Rögla-Rynge-Sjörup m fl (17,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Moderaterna i 6, Sverigedemokraterna i 1 av 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ystad är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 39,0 % i kommunvalet mot 30,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,0 procentenheter.
- S +9,0
- SD −4,7
- M −4,5
- C +2,3
- MP +0,2
- FP +0,1
Största parti i Ystad sedan 2006
Största parti har skiftat i Ystad under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,6 % | 86,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,3 % | 86,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,4 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,1 % | 85,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 37,9 % | 83,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Ystad 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Ystad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bellevue N | S | 33,0 % | S | 46,0 % | 85,7 % |
| Bellevue S-Edvinshem SÖ | S | 37,6 % | S | 48,1 % | 83,1 % |
| Edvinshem-Västra Sjöstaden-Åkesholm | S | 33,7 % | S | 45,3 % | 89,1 % |
| Egna hem-Solbacken SÖ | S | 33,9 % | S | 44,2 % | 84,9 % |
| Gamla staden centrum | S | 29,1 % | S | 37,4 % | 78,0 % |
| Gamla staden-Gjuteriet | S | 32,8 % | S | 40,4 % | 81,5 % |
| Glemmingebro-Ingelstorp-Kåseberga | M | 24,0 % | S | 25,4 % | 83,2 % |
| Hälsobacken | S | 39,8 % | S | 49,4 % | 87,2 % |
| Köpingebro | S | 32,8 % | S | 42,0 % | 85,9 % |
| Löderup m fl | M | 26,2 % | S | 25,2 % | 79,9 % |
| Nybrostrand-St Köpinge-Svenstorp | M | 37,9 % | M | 33,4 % | 85,9 % |
| Skårby-Rögla-Rynge-Sjörup m fl | SD | 26,1 % | SD | 24,5 % | 85,7 % |
| Solbacken N | S | 38,3 % | S | 48,4 % | 83,6 % |
| St Herrestad-Hedeskoga-Bussjö m fl | M | 31,9 % | S | 34,8 % | 86,3 % |
| Surbrunnen-Östra förstaden N | S | 37,1 % | S | 47,0 % | 80,2 % |
| Svarte-Snårestad-Bjäresjö m fl | M | 32,7 % | M | 32,1 % | 87,5 % |
| Sövestad-Baldringe-Högestad m fl | M | 27,2 % | S | 27,3 % | 87,9 % |
| Östra förstaden S-G:a staden Ö-Regem | S | 32,8 % | S | 39,8 % | 81,8 % |