Valresultat Eslöv 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Eslöv med 32,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,3 %). Valdeltagandet var 84,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Eslöv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.

Se Eslöv på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,4 %
Röstberättigade
23 964
Avgivna röster
20 231
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2014 i Eslöv

Riksdagsvalet 2014 i Eslöv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 55632,8 %
SDSverigedemokraterna4 29021,5 %
MModeraterna3 99920,0 %
CCenterpartiet1 3346,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1475,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8714,4 %
VVänsterpartiet7453,7 %
KDKristdemokraterna4622,3 %
FIFeministiskt initiativ4002,0 %
Övriga partier1820,9 %

Landstingsvalet 2014 i Eslöv

Landstingsvalet 2014 i Eslöv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 34136,6 %
SDSverigedemokraterna3 71818,5 %
MModeraterna3 36716,8 %
CCenterpartiet1 3646,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0465,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8874,4 %
VVänsterpartiet8314,1 %
111911195312,6 %
KDKristdemokraterna4422,2 %
FIFeministiskt initiativ2621,3 %
Övriga partier2811,4 %

Kommunvalet 2014 i Eslöv

Kommunvalet 2014 i Eslöv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 68933,3 %
SDSverigedemokraterna3 76818,8 %
MModeraterna3 10515,5 %
CCenterpartiet1 8699,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1 2306,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1475,7 %
NKENKE9444,7 %
VVänsterpartiet9124,5 %
KDKristdemokraterna2681,3 %
Övriga partier1340,7 %

Partiernas utveckling i Eslöv 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Eslöv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−9,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • MP
  • L
  • V
  • Övr
  • KD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Eslöv per valår
Parti200620102014201820222026
S40,3 %32,2 %32,8 %27,5 %28,3 %26,3 %
SD8,4 %11,8 %21,5 %28,0 %30,7 %25,8 %
M22,0 %29,6 %20,0 %17,6 %17,7 %18,4 %
C9,4 %6,9 %6,7 %7,3 %5,1 %5,7 %
MP3,1 %4,8 %5,7 %3,3 %3,6 %4,9 %
L7,0 %7,0 %4,4 %4,4 %3,6 %4,3 %
V3,5 %3,2 %3,7 %5,2 %4,7 %7,9 %
Övr2,5 %1,6 %2,9 %2,0 %1,6 %1,5 %
KD3,9 %2,8 %2,3 %4,8 %4,7 %5,2 %
Valdeltagande79,6 %82,7 %84,4 %86,3 %83,8 %83,6 %

Valdeltagande i Eslöv 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Eslöv 2014

Så skiljer sig Eslöv från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 21,5 % i Eslöv mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 8,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +8,6
  • S +1,8
  • C +0,6

Svagare än i riket

  • M −3,3
  • KD −2,3
  • V −2,0
  • MP −1,1

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Eslöv, från 11,8 % till 21,5 % (+9,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 29,6 % till 20,0 % (−9,6).

  • M −9,6
  • SD +9,6
  • FP −2,6
  • FI +1,7
  • MP +1,0
  • S +0,6
  • V +0,5
  • KD −0,5

Valdeltagande i Eslöv

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,4 %, vilket är 1,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Eslöv på plats 225 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Eslöv är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,4 % i Berga till 88,0 % i Flyinge.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Rönneberga (47,2 %) och sitt svagaste i Löberöd (22,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 13, Sverigedemokraterna i 3, Moderaterna i 2 av 18 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Eslöv är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 15,5 % i kommunvalet mot 20,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,5 procentenheter.

  • M −4,5
  • SD −2,7
  • C +2,6
  • FP +1,4
  • V +0,8
  • S +0,5
  • MP +0,4

Största parti i Eslöv sedan 2006

Största parti har skiftat i Eslöv under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Eslöv per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,3 %83,6 %
2022Sverigedemokraterna30,7 %83,8 %
2018Sverigedemokraterna28,0 %86,3 %
2014Socialdemokraterna32,8 %84,4 %
2010Socialdemokraterna32,2 %82,7 %
2006Socialdemokraterna40,3 %79,6 %

Valresultat per valdistrikt i Eslöv 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Eslöv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Eslöv, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BergaS46,5 %S48,9 %74,4 %
BillingeS26,8 %S23,8 %84,8 %
Centrum VästerS34,3 %S34,8 %82,6 %
Centrum ÖsterS37,7 %S38,6 %75,4 %
FlyingeM29,5 %M24,8 %88,0 %
HarlösaM26,9 %S23,2 %87,2 %
KarlsroS38,8 %S39,7 %83,6 %
LöberödSD31,6 %SD26,3 %84,0 %
MarieholmS32,8 %S37,1 %82,9 %
NorrevångS41,9 %S40,8 %79,9 %
RönnebergaS47,2 %S46,5 %76,3 %
SallerupS40,9 %S40,2 %84,3 %
SkarhultSD25,0 %SD22,9 %85,3 %
SolkullenS35,5 %S37,7 %87,3 %
StehagS25,7 %S27,2 %87,1 %
VästerS28,4 %S28,5 %87,3 %
Västra StröSD30,3 %SD26,2 %83,9 %
ÖrtoftaS23,2 %S23,3 %87,7 %

Utforska valdistrikten i Eslöv på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2014 · Alla kommuner 2014