Valresultat Hörby 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Sverigedemokraterna största parti i Hörby med 27,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,1 %). Valdeltagandet var 84,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hörby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,0 %
- Röstberättigade
- 11 469
- Avgivna röster
- 9 636
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2014 i Hörby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 604 | 27,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 367 | 24,9 % |
| MModeraterna | 1 848 | 19,4 % |
| CCenterpartiet | 853 | 9,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 458 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 383 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 347 | 3,7 % |
| VVänsterpartiet | 259 | 2,7 % |
| OVRövriga partier | 200 | 2,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 184 | 1,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Hörby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 738 | 29,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 039 | 21,7 % |
| MModeraterna | 1 563 | 16,6 % |
| CCenterpartiet | 942 | 10,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 423 | 4,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 410 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 334 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 301 | 3,2 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 289 | 3,1 % |
| 11191119 | 159 | 1,7 % |
| FIFeministiskt initiativ | 97 | 1,0 % |
| Övriga partier | 113 | 1,2 % |
Kommunvalet 2014 i Hörby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 374 | 25,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 992 | 21,1 % |
| MModeraterna | 1 482 | 15,7 % |
| CCenterpartiet | 1 228 | 13,0 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 724 | 7,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 569 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 464 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 278 | 2,9 % |
| KDKristdemokraterna | 275 | 2,9 % |
| Övriga partier | 55 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Hörby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hörby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−13,8 procentenheter).
- SD
- S
- M
- C
- MP
- Övr
- L
- KD
- V
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 8,1 % | 14,0 % | 27,4 % | 35,4 % | 39,0 % | 34,8 % |
| S | 28,8 % | 22,6 % | 24,9 % | 19,4 % | 21,1 % | 20,3 % |
| M | 26,6 % | 33,2 % | 19,4 % | 17,3 % | 16,3 % | 17,2 % |
| C | 12,4 % | 9,8 % | 9,0 % | 8,3 % | 5,6 % | 6,2 % |
| MP | 3,1 % | 4,5 % | 4,8 % | 2,5 % | 2,8 % | 3,5 % |
| Övr | 5,2 % | 3,0 % | 4,0 % | 1,6 % | 1,0 % | 1,6 % |
| L | 7,0 % | 6,0 % | 4,0 % | 4,3 % | 3,7 % | 5,3 % |
| KD | 6,3 % | 4,2 % | 3,7 % | 6,6 % | 6,9 % | 7,3 % |
| V | 2,5 % | 2,6 % | 2,7 % | 4,5 % | 3,7 % | 3,8 % |
| Valdeltagande | 77,9 % | 81,8 % | 84,0 % | 86,7 % | 85,4 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Hörby 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hörby 2014
Så skiljer sig Hörby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 27,4 % i Hörby mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 14,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +14,5
- C +2,9
- OVR +1,1
Svagare än i riket
- S −6,1
- M −3,9
- V −3,0
- MP −2,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Hörby, från 14,0 % till 27,4 % (+13,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 33,2 % till 19,4 % (−13,8).
- M −13,8
- SD +13,4
- S +2,3
- SPI −2,2
- OVR +2,0
- FP −2,0
- FI +1,8
- C −0,8
Valdeltagande i Hörby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,0 %, vilket är 1,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Hörby på plats 239 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hörby är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,8 % i Biblioteket till 88,0 % i Svensköp.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ludvigsborg (31,0 %) och sitt svagaste i Frostaskolan (24,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 5, Socialdemokraterna i 3 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hörby är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 21,1 % i kommunvalet mot 27,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,3 procentenheter.
- SD −6,3
- C +4,0
- M −3,7
- FP +2,0
- KD −0,7
- S +0,2
- MP +0,1
Största parti i Hörby sedan 2006
Största parti har skiftat i Hörby under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 34,8 % | 84,6 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 39,0 % | 85,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 35,4 % | 86,7 % |
| 2014 | Sverigedemokraterna | 27,4 % | 84,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,2 % | 81,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 28,8 % | 77,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Hörby 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Hörby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Biblioteket | SD | 30,3 % | S | 28,4 % | 78,8 % |
| Frostaskolan | S | 26,7 % | S | 27,2 % | 82,7 % |
| Ludvigsborg | SD | 31,0 % | SD | 25,5 % | 83,9 % |
| Lyby-Georgshill | S | 27,8 % | S | 27,9 % | 84,5 % |
| Långaröd | SD | 25,6 % | C | 21,4 % | 83,2 % |
| Svensköp | SD | 27,8 % | C | 21,7 % | 88,0 % |
| Älvdalsskolan | S | 30,6 % | S | 30,1 % | 81,8 % |
| Östraby-Västerstad | SD | 28,9 % | SD | 25,0 % | 82,7 % |