Valresultat Lund 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Lund med 22,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (22,8 %). Valdeltagandet var 88,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 74 valdistrikt.

Se Lund på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,6 %
Röstberättigade
86 390
Avgivna röster
76 526
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2014 i Lund

Riksdagsvalet 2014 i Lund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna17 24422,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna17 15922,6 %
MPMiljöpartiet de gröna9 35012,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7 4009,8 %
SDSverigedemokraterna6 9879,2 %
VVänsterpartiet4 8656,4 %
FIFeministiskt initiativ4 5166,0 %
CCenterpartiet4 2935,7 %
KDKristdemokraterna3 0254,0 %
OVRövriga partier1 0051,3 %

Landstingsvalet 2014 i Lund

Landstingsvalet 2014 i Lund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna20 83027,5 %
MModeraterna14 22518,8 %
MPMiljöpartiet de gröna8 70911,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6 8949,1 %
VVänsterpartiet6 4878,6 %
SDSverigedemokraterna5 0906,7 %
111911194 4515,9 %
CCenterpartiet3 1304,1 %
KDKristdemokraterna2 4823,3 %
FIFeministiskt initiativ2 2162,9 %
Övriga partier1 1611,5 %

Kommunvalet 2014 i Lund

Kommunvalet 2014 i Lund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna17 33222,8 %
MModeraterna14 24918,8 %
MPMiljöpartiet de gröna10 82214,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8 07710,6 %
VVänsterpartiet5 6467,4 %
SDSverigedemokraterna5 5257,3 %
FöNyLFöNyL4 8346,4 %
CCenterpartiet3 5574,7 %
FIFeministiskt initiativ2 7503,6 %
KDKristdemokraterna1 7392,3 %
PPPiratpartiet8731,2 %
Övriga partier5020,7 %

Partiernas utveckling i Lund 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Lund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−9,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • MP
  • L
  • SD
  • V
  • Fi
  • C
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Lund per valår
Parti200620102014201820222026
M29,5 %32,1 %22,7 %19,1 %16,8 %17,5 %
S26,0 %19,5 %22,6 %23,2 %28,3 %25,7 %
MP9,0 %12,8 %12,3 %9,1 %11,0 %14,0 %
L12,3 %11,1 %9,8 %9,8 %8,4 %6,8 %
SD2,6 %5,0 %9,2 %12,2 %12,8 %10,1 %
V5,9 %5,8 %6,4 %9,7 %9,1 %10,0 %
Fi1,4 %0,8 %6,0 %0,9 %0,0 %0,0 %
C7,2 %6,6 %5,7 %9,7 %8,7 %10,9 %
Övr6,2 %6,4 %5,3 %6,2 %4,8 %5,1 %
Valdeltagande83,4 %87,3 %88,6 %89,7 %87,7 %88,2 %

Valdeltagande i Lund 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Lund 2014

Så skiljer sig Lund från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 22,6 % i Lund mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 8,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • MP +5,4
  • FP +4,3
  • FI +2,8
  • V +0,7

Svagare än i riket

  • S −8,4
  • SD −3,6
  • M −0,6
  • KD −0,6

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Feministiskt initiativ mest i Lund, från 0,8 % till 6,0 % (+5,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 32,1 % till 22,7 % (−9,3).

  • M −9,3
  • FI +5,2
  • SD +4,2
  • S +3,1
  • FP −1,4
  • OVR +1,2
  • PP −1,1
  • KD −1,0

Valdeltagande i Lund

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 88,6 %, vilket är 2,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Lund på plats 36 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Lund är indelad i 74 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,3 % i N Fäladen, Rådhusrätten till 92,5 % i Sandby, Fågelsång-Assarhusa.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Annehem (37,5 %) och sitt svagaste i N Fäladen, Rådhusrätten (8,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 38, Socialdemokraterna i 31, Miljöpartiet i 4 av 74 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lund är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 18,8 % i kommunvalet mot 22,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,0 procentenheter.

  • M −4,0
  • FI −2,3
  • SD −1,9
  • MP +1,9
  • KD −1,7
  • V +1,0
  • C −1,0
  • FP +0,9

Största parti i Lund sedan 2006

Största parti har skiftat i Lund under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Lund per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,7 %88,2 %
2022Socialdemokraterna28,3 %87,7 %
2018Socialdemokraterna23,2 %89,7 %
2014Moderaterna22,7 %88,6 %
2010Moderaterna32,1 %87,3 %
2006Moderaterna29,5 %83,4 %

Valresultat per valdistrikt i Lund 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 74 valdistrikten i Lund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Lund, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AnnehemM37,5 %M27,6 %86,3 %
Centrum, Drottens rote-SvanelyckanM26,5 %M20,7 %87,0 %
Centrum, Clemens roteM26,7 %M20,0 %82,1 %
Centrum, Krafts roteM31,1 %M27,7 %84,1 %
Centrum, Vårfru roteM27,2 %M23,3 %75,4 %
Dalby, Centrum-NyvångS28,9 %S31,6 %86,8 %
Dalby, NorrevångM25,3 %S26,2 %89,9 %
Dalby, Pinnmöllan-RökepipanS24,9 %S25,4 %87,8 %
Dalby, Stationen-PåskagängetSD21,4 %S22,8 %89,2 %
DelfiMP19,5 %MP25,4 %87,1 %
FäladstorgetM23,8 %M22,7 %75,1 %
GaljevångenM32,8 %M25,6 %88,8 %
Genarp, EkesvångM25,0 %S23,2 %87,3 %
Genarp, SlätternaS27,9 %S32,8 %89,7 %
Gunnesbo, FornängenS35,8 %S35,0 %85,4 %
GunnesboparkenS36,2 %S35,0 %83,7 %
Hospitalsgården-JärnåkraS24,3 %S23,7 %86,5 %
Klostergården NS34,2 %S30,8 %82,4 %
Klostergården SVS32,0 %S30,7 %87,6 %
Klostergården SÖS33,9 %S32,9 %78,9 %
KlosterhusenM23,2 %MP19,5 %86,3 %
Kobjer-SliparelyckanM20,4 %S20,7 %86,7 %
LadugårdsmarkenS28,9 %S30,4 %80,6 %
Linero, GårdarikeS31,7 %S28,6 %85,0 %
Linero, Tre högars parkS26,3 %S25,0 %83,2 %
Linero, VikingaparkenS40,5 %S39,5 %69,7 %
Mårtens FäladM25,6 %FP21,2 %88,8 %
MårtenslundM27,9 %M24,2 %81,8 %
MåsenM26,0 %M22,4 %86,7 %
Möllevången VM23,1 %FP18,6 %86,4 %
Möllevången ÖM24,3 %M20,3 %86,5 %
N Fäladen, BorgareparkenS21,5 %S23,9 %89,4 %
N Fäladen, Kämnärsrätten NVMP21,7 %MP25,4 %87,3 %
N Fäladen, Kämnärsrätten SÖMP19,2 %MP22,6 %85,0 %
N Fäladen, RådhusrättenS41,9 %S40,8 %67,3 %
NilstorpM23,8 %M17,9 %91,6 %
Norra NöbbelövM25,6 %S26,0 %87,6 %
Nöbbelöv-OscarshemM22,8 %S22,5 %88,3 %
Nöbbelövs centrumS34,4 %S34,4 %78,9 %
NödenM25,8 %M20,8 %84,0 %
OfferkällanS38,0 %S35,3 %79,0 %
Olshög-ProfessorsstadenM29,9 %M24,0 %87,4 %
Papegojelyckan VS30,1 %S26,3 %83,2 %
Papegojelyckan ÖS23,0 %S21,3 %86,1 %
Pilelyckan-RådmansvångenS31,1 %S28,3 %86,2 %
PlantagelyckanM26,1 %M21,5 %87,3 %
Revingelyckan-MargretedalM29,7 %M26,5 %86,6 %
Råbylund-NorrängaM25,0 %S25,1 %82,4 %
Sandby, Fågelsång-AssarhusaS28,1 %S28,2 %92,5 %
Sandby, KyrkovångS33,1 %S32,2 %85,6 %
Sandby, Västervång-HardebergaS26,1 %S26,1 %88,3 %
Sandby, Östervång-RevingeS27,2 %S28,8 %88,9 %
Sankt Hans parkS30,7 %S31,7 %83,1 %
Sankt LarsM20,7 %S21,9 %82,9 %
Spoletorp VM28,5 %M26,2 %89,4 %
Spoletorp ÖM23,8 %M19,1 %88,0 %
Stampelyckan-PlanetstadenM23,9 %MP20,6 %89,6 %
TornM24,5 %S19,8 %89,3 %
Torna HällestadM22,8 %MP23,4 %90,9 %
TunaM20,6 %MP19,7 %75,5 %
UlrikedalM19,7 %MP18,9 %84,3 %
VallkärraM26,7 %S20,9 %91,0 %
Veberöd, Björkhaga-TrulsboM30,1 %S28,1 %87,4 %
Veberöd, Gamla bynS29,5 %S29,2 %86,2 %
Veberöd, IdalaM29,6 %M26,1 %90,0 %
VildandenMP22,7 %MP27,7 %87,2 %
VipelyckanM30,9 %M26,1 %82,4 %
Värpinge - Klosters FäladS30,0 %S29,7 %84,8 %
Värpinge gårdS33,7 %S32,5 %81,8 %
VästerM25,1 %S20,6 %81,8 %
Östra Torn, GåsatoftenS26,7 %S24,9 %85,6 %
Östra Torn, OrkesterparkenS24,4 %S25,6 %87,2 %
Östra Torn, SpexarenS20,3 %MP22,5 %89,7 %
Östra Torn, VänortsparkenM24,7 %M23,0 %88,6 %

Utforska valdistrikten i Lund på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2014 · Alla kommuner 2014