Valresultat Malmö 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Malmö med 29,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,9 %). Valdeltagandet var 79,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Malmö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 189 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,7 %
- Röstberättigade
- 226 651
- Avgivna röster
- 180 707
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2014 i Malmö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 52 460 | 29,3 % |
| MModeraterna | 41 510 | 23,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 24 171 | 13,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 15 367 | 8,6 % |
| VVänsterpartiet | 13 598 | 7,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 10 000 | 5,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 9 999 | 5,6 % |
| CCenterpartiet | 4 850 | 2,7 % |
| KDKristdemokraterna | 4 620 | 2,6 % |
| OVRövriga partier | 2 528 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2014 i Malmö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 60 223 | 33,2 % |
| MModeraterna | 39 215 | 21,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 21 114 | 11,6 % |
| VVänsterpartiet | 17 164 | 9,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 15 355 | 8,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 9 374 | 5,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 5 273 | 2,9 % |
| KDKristdemokraterna | 3 766 | 2,1 % |
| CCenterpartiet | 3 440 | 1,9 % |
| 11191119 | 1 973 | 1,1 % |
| Övriga partier | 4 597 | 2,5 % |
Kommunvalet 2014 i Malmö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 60 048 | 32,9 % |
| MModeraterna | 40 131 | 22,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 23 955 | 13,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 15 745 | 8,6 % |
| VVänsterpartiet | 15 545 | 8,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 9 938 | 5,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 5 892 | 3,2 % |
| CCenterpartiet | 3 175 | 1,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 742 | 1,5 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 2 404 | 1,3 % |
| Övriga partier | 3 050 | 1,7 % |
Partiernas utveckling i Malmö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Malmö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−9,4 procentenheter).
- S
- M
- SD
- MP
- V
- L
- Fi
- Övr
- C
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,4 % | 28,7 % | 29,3 % | 29,1 % | 29,6 % | 29,0 % |
| M | 28,3 % | 32,6 % | 23,2 % | 19,5 % | 17,9 % | 16,5 % |
| SD | 5,0 % | 7,8 % | 13,5 % | 16,8 % | 16,4 % | 13,2 % |
| MP | 6,0 % | 8,8 % | 8,6 % | 5,6 % | 7,5 % | 9,3 % |
| V | 5,4 % | 6,0 % | 7,6 % | 11,9 % | 12,5 % | 17,2 % |
| L | 8,8 % | 7,0 % | 5,6 % | 5,6 % | 4,5 % | 4,6 % |
| Fi | 1,2 % | 0,7 % | 5,6 % | 0,8 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Övr | 7,0 % | 5,6 % | 4,0 % | 5,1 % | 6,2 % | 4,4 % |
| C | 2,9 % | 2,8 % | 2,7 % | 5,7 % | 5,5 % | 5,9 % |
| Valdeltagande | 76,0 % | 79,6 % | 79,7 % | 82,0 % | 77,2 % | 80,1 % |
Valdeltagande i Malmö 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Malmö 2014
Så skiljer sig Malmö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 2,7 % i Malmö mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 3,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- FI +2,5
- V +1,9
- MP +1,7
- SD +0,6
Svagare än i riket
- C −3,4
- KD −2,0
- S −1,7
- M −0,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Malmö, från 7,8 % till 13,5 % (+5,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 32,6 % till 23,2 % (−9,4).
- M −9,4
- SD +5,7
- FI +4,8
- SPI −1,6
- V +1,6
- FP −1,4
- OVR +1,2
- S +0,6
Valdeltagande i Malmö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 79,7 %, vilket är 6,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Malmö på plats 285 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Malmö är indelad i 189 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 48,2 % i Hermodsdal-Gullviksborg till 93,7 % i Djupadal N.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Herrgården (78,7 %) och sitt svagaste i Bellevue-Nya Bellevue (2,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 110, Moderaterna i 72, Feministiskt initiativ i 4 av 189 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Malmö är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 32,9 % i kommunvalet mot 29,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,6 procentenheter.
- S +3,6
- FI −2,4
- M −1,2
- V +0,9
- SD −0,4
- FP −0,1
- MP +0,0
Största parti i Malmö sedan 2006
Största parti har skiftat i Malmö under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 80,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 77,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 82,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 79,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 32,6 % | 79,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,4 % | 76,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Malmö 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 189 valdistrikten i Malmö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Almgården | S | 41,9 % | S | 39,6 % | 70,6 % |
| Almhög V | S | 47,2 % | S | 47,2 % | 65,3 % |
| Almhög Ö | S | 53,4 % | S | 53,1 % | 51,9 % |
| Almvik | S | 41,4 % | S | 40,3 % | 62,7 % |
| Annelund | S | 36,5 % | S | 35,8 % | 69,0 % |
| Annestad N | M | 26,8 % | M | 28,9 % | 74,9 % |
| Annestad S | M | 32,9 % | M | 32,5 % | 75,1 % |
| Annetorp N | M | 37,0 % | M | 35,0 % | 76,9 % |
| Annetorp S | S | 28,2 % | S | 30,7 % | 83,8 % |
| Apelgården N | S | 65,8 % | S | 65,9 % | 60,9 % |
| Apelgården S | S | 66,6 % | S | 64,7 % | 65,7 % |
| Augustenborg N | S | 52,3 % | S | 55,1 % | 56,9 % |
| Augustenborg S | S | 57,3 % | S | 58,4 % | 59,8 % |
| Bellevue-Nya Bellevue | M | 55,3 % | M | 57,5 % | 88,9 % |
| Bellevuegården V | S | 32,6 % | S | 33,1 % | 71,0 % |
| Bellevuegården Ö | S | 53,3 % | S | 52,7 % | 63,1 % |
| Borgmästaregården N | S | 30,4 % | S | 32,4 % | 88,2 % |
| Borgmästaregården S | S | 30,5 % | S | 34,1 % | 82,4 % |
| Bulltofta-Valdemarsro | S | 30,9 % | S | 33,6 % | 83,7 % |
| Bunkeflo-Strandhem | M | 43,3 % | M | 43,1 % | 88,3 % |
| Bunkeflo-Vintrie | M | 41,3 % | M | 35,2 % | 89,3 % |
| Bunkeflostrand N | M | 42,6 % | M | 45,6 % | 87,1 % |
| Bunkeflostrand-Fjärilsg | M | 39,9 % | M | 39,7 % | 89,5 % |
| Bunkeflostrand-Ängslätt | M | 42,4 % | M | 42,5 % | 89,2 % |
| Dammfri O | M | 25,1 % | S | 28,2 % | 83,5 % |
| Dammfri S | S | 26,7 % | S | 31,9 % | 82,8 % |
| Dammfri V | S | 27,9 % | S | 30,5 % | 82,6 % |
| Davidshall | M | 31,7 % | M | 30,4 % | 83,0 % |
| Davidshall-Lugnet | M | 28,6 % | M | 28,2 % | 80,2 % |
| Djupadal N | M | 36,4 % | M | 35,8 % | 93,7 % |
| Djupadal S | M | 36,3 % | M | 39,0 % | 90,1 % |
| Djupadal Ö-Rosenvång | M | 44,5 % | M | 42,7 % | 91,1 % |
| Ellstorp | S | 25,7 % | S | 27,2 % | 77,1 % |
| Eriksfält | S | 30,5 % | S | 35,0 % | 77,8 % |
| Flensburg-Allm sjukhuset | S | 28,0 % | S | 31,8 % | 65,1 % |
| Fridhem | M | 42,6 % | M | 43,9 % | 73,6 % |
| Fågelbacken N | M | 28,7 % | M | 27,2 % | 85,0 % |
| Fågelbacken S | S | 22,9 % | S | 28,5 % | 83,2 % |
| Gamla Limhamn N | M | 33,9 % | M | 34,6 % | 86,6 % |
| Gamla Limhamn O | M | 32,3 % | M | 30,5 % | 84,1 % |
| Gamla Limhamn V | M | 39,6 % | M | 37,4 % | 86,8 % |
| Gamla staden V | M | 28,6 % | M | 27,1 % | 81,0 % |
| Gamla staden-Caroli | M | 25,1 % | M | 24,4 % | 74,0 % |
| Gamla staden-S Promenaden | M | 31,8 % | M | 31,9 % | 83,5 % |
| Gamla staden-Stortorget | M | 34,0 % | M | 34,5 % | 72,8 % |
| Gamla staden-Ö Tullgatan | M | 30,3 % | M | 28,8 % | 82,3 % |
| Gamla staden-Österport | S | 25,3 % | S | 28,6 % | 73,9 % |
| Gröndal | S | 42,2 % | S | 42,0 % | 77,0 % |
| Gullvik-Gullviksborg | S | 39,4 % | S | 42,4 % | 77,4 % |
| Gullviksborg | S | 59,5 % | S | 58,0 % | 62,0 % |
| Heleneholm | S | 45,8 % | S | 48,1 % | 52,7 % |
| Hermodsdal | S | 61,4 % | S | 61,7 % | 55,3 % |
| Hermodsdal-Gullviksborg | S | 59,7 % | S | 59,8 % | 48,2 % |
| Herrgården | S | 78,7 % | S | 76,2 % | 51,9 % |
| Hindby | S | 40,6 % | S | 43,2 % | 73,4 % |
| Holma N | S | 48,9 % | S | 50,9 % | 69,8 % |
| Holma S | S | 66,8 % | S | 65,0 % | 63,9 % |
| Hyllieby | M | 47,9 % | M | 46,3 % | 87,3 % |
| Håkanstorp | S | 30,9 % | S | 34,6 % | 78,9 % |
| Hästhagen | M | 31,9 % | M | 29,6 % | 85,9 % |
| Höja | S | 45,1 % | S | 45,9 % | 78,1 % |
| Johanneslust | S | 23,5 % | S | 29,8 % | 89,4 % |
| Kalkbrottet | M | 45,5 % | M | 47,3 % | 85,9 % |
| Katrinelund | S | 35,7 % | S | 38,6 % | 71,9 % |
| Kirsebergsstaden NV | S | 32,4 % | S | 33,9 % | 70,6 % |
| Kirsebergsstaden SO | S | 31,2 % | S | 34,3 % | 76,0 % |
| Kirsebergsstaden SV | S | 26,0 % | S | 28,1 % | 79,0 % |
| Kirsebergsstaden-Rostorp | S | 26,8 % | S | 31,1 % | 72,6 % |
| Klagshamn-Tygelsjö | M | 39,4 % | M | 40,3 % | 92,1 % |
| Klagshamn-V Klagstorp | M | 42,8 % | M | 41,5 % | 89,7 % |
| Kristineberg | S | 34,1 % | S | 39,1 % | 82,3 % |
| Kroksbäck N | S | 42,2 % | S | 43,6 % | 71,8 % |
| Kroksbäck S-Hyllievång | S | 58,0 % | S | 58,2 % | 66,0 % |
| Kroksbäck V | M | 39,3 % | M | 37,9 % | 88,0 % |
| Kronborg | M | 25,6 % | S | 27,5 % | 85,1 % |
| Kronborg-Teatern | M | 28,2 % | M | 26,0 % | 75,0 % |
| Kronprinsen | M | 24,8 % | S | 25,9 % | 80,8 % |
| Kryddgården N | S | 53,7 % | S | 53,9 % | 64,4 % |
| Kryddgården S | S | 62,2 % | S | 62,1 % | 49,0 % |
| Kulladal N | S | 34,3 % | S | 39,2 % | 76,3 % |
| Kulladal NO | S | 41,4 % | S | 43,8 % | 78,8 % |
| Kulladal SV | S | 30,3 % | S | 37,5 % | 82,7 % |
| Käglinge | S | 32,0 % | S | 32,4 % | 85,3 % |
| Käglinge-Lockarp | M | 33,3 % | M | 32,7 % | 87,4 % |
| Limhamn-Norra Ön | M | 38,4 % | M | 39,6 % | 89,4 % |
| Limhamns Hamn | M | 43,7 % | M | 42,7 % | 90,9 % |
| Lindeborg NO | S | 37,6 % | S | 38,5 % | 83,2 % |
| Lindeborg NV | S | 39,4 % | S | 40,4 % | 80,3 % |
| Lindeborg SV | S | 39,7 % | S | 40,7 % | 76,8 % |
| Lindängen Centrum | S | 51,9 % | S | 54,6 % | 66,3 % |
| Lindängen N | S | 51,6 % | S | 52,3 % | 70,0 % |
| Lindängen Ö | S | 60,8 % | S | 60,5 % | 56,4 % |
| Lindängen-Almvik | S | 52,5 % | S | 53,4 % | 68,7 % |
| Lindängen-Kastanjegården | S | 45,1 % | S | 46,0 % | 74,5 % |
| Lorensborg N | S | 35,1 % | S | 37,3 % | 80,0 % |
| Lorensborg SO | S | 37,6 % | S | 39,0 % | 78,0 % |
| Lorensborg V | S | 45,8 % | S | 45,5 % | 68,8 % |
| Lugnet | S | 27,4 % | S | 30,1 % | 75,6 % |
| Lugnet-Rörsjö | M | 25,1 % | S | 28,5 % | 83,1 % |
| Lönngården | S | 34,2 % | S | 38,3 % | 67,7 % |
| Mellanheden | S | 25,6 % | S | 30,9 % | 80,6 % |
| Möllevången-Bangatan | S | 50,8 % | S | 50,1 % | 62,0 % |
| Möllevången-Bergsgatan | S | 19,8 % | S | 25,8 % | 79,0 % |
| Möllevången-Folkets Park | V | 25,4 % | V | 31,1 % | 81,5 % |
| Möllevången-Södervärnsplan | S | 32,4 % | S | 34,3 % | 75,9 % |
| Möllevången-V Nobelv | FI | 25,0 % | V | 24,7 % | 77,0 % |
| Möllevångstorget N | S | 27,8 % | S | 28,4 % | 74,0 % |
| Möllevångstorget SO | FI | 25,2 % | V | 28,5 % | 77,7 % |
| N Sofielund-Nobeltorget | S | 22,2 % | S | 27,5 % | 58,2 % |
| N Sofielund-Nobelv | FI | 23,7 % | V | 30,5 % | 77,7 % |
| N Sofielund-Sofielundsskolan | S | 28,9 % | S | 32,1 % | 71,6 % |
| Nydala NO | S | 53,6 % | S | 55,5 % | 64,0 % |
| Nydala NV | S | 57,1 % | S | 59,3 % | 65,5 % |
| Nydala SO | S | 61,1 % | S | 60,3 % | 65,3 % |
| Oxie Kyrkby N | S | 32,6 % | S | 34,2 % | 86,5 % |
| Oxie Kyrkby Ö | S | 33,6 % | S | 35,1 % | 90,1 % |
| Oxie Kyrkby-Toarp | S | 31,5 % | S | 32,8 % | 81,7 % |
| Oxievång V | S | 45,0 % | S | 44,5 % | 72,8 % |
| Oxievång Ö | S | 40,3 % | S | 42,8 % | 80,9 % |
| Persborg | S | 64,8 % | S | 64,0 % | 60,3 % |
| Ribersborg NO | M | 31,7 % | M | 30,2 % | 86,1 % |
| Ribersborg SO | M | 28,5 % | M | 28,8 % | 86,2 % |
| Ribersborg-Limhamnsvägen | M | 35,2 % | M | 34,1 % | 87,0 % |
| Ribersborg-Nicoloviusg | M | 36,8 % | M | 36,8 % | 88,4 % |
| Ribersborg-Regementsg | M | 34,1 % | M | 32,9 % | 87,2 % |
| Ribersborgsskolan | M | 31,8 % | M | 30,3 % | 88,6 % |
| Riseberga NV | M | 29,4 % | S | 30,2 % | 88,0 % |
| Riseberga SO | M | 36,4 % | M | 35,4 % | 87,7 % |
| Rosenvång | M | 47,0 % | M | 46,0 % | 90,9 % |
| Rådmansvången-S Förstadsgatan | S | 19,3 % | S | 24,2 % | 79,5 % |
| Rådmansvången-Stadshuset | S | 20,1 % | S | 25,3 % | 80,6 % |
| Rådmansvången-Tandläkarhögskolan | S | 22,4 % | S | 26,5 % | 80,1 % |
| Rådmansvången-Triangeln | M | 26,0 % | S | 25,5 % | 81,7 % |
| Rönneholm NO | M | 32,5 % | M | 32,3 % | 84,0 % |
| Rönneholm NV | M | 27,6 % | M | 26,4 % | 83,7 % |
| Rönneholm SO | M | 27,0 % | M | 26,4 % | 83,0 % |
| Rönneholm-Mariedalsv | M | 29,2 % | M | 28,3 % | 84,2 % |
| Rönneholmsparken | M | 31,5 % | M | 29,7 % | 84,0 % |
| Rörsjöstaden-Föreningsgatan | M | 26,5 % | M | 26,3 % | 86,5 % |
| Rörsjöstaden-Länsstyrelsen | M | 19,1 % | S | 22,8 % | 86,4 % |
| Rörsjöstaden-Rörsjöparken | S | 17,5 % | S | 25,7 % | 84,8 % |
| S Sallerup | M | 39,0 % | M | 37,1 % | 85,7 % |
| S Sofielund-Bryggeriet | S | 42,3 % | S | 42,9 % | 55,5 % |
| S Sofielund-Seved | S | 31,6 % | S | 32,9 % | 64,4 % |
| Segevång N | S | 44,2 % | S | 45,5 % | 73,3 % |
| Segevång V | S | 45,5 % | S | 45,7 % | 66,8 % |
| Segevång Ö | S | 47,0 % | S | 46,8 % | 71,7 % |
| Sibbarp N | S | 30,4 % | S | 32,9 % | 82,5 % |
| Sibbarp S | M | 46,8 % | M | 48,7 % | 87,8 % |
| Sibbarp-Hammars Park | M | 35,7 % | M | 35,5 % | 88,9 % |
| Slussen | M | 25,0 % | S | 29,3 % | 78,0 % |
| Slussen-Ö Förstadsg | M | 26,5 % | M | 25,9 % | 79,0 % |
| Solbacken | M | 35,5 % | M | 33,7 % | 84,6 % |
| Stenkällan-Höja | S | 42,1 % | S | 43,8 % | 81,3 % |
| Stenkällan-Jägersro Villastad | M | 31,7 % | S | 31,8 % | 82,3 % |
| Södertorp | S | 40,0 % | S | 42,5 % | 80,8 % |
| Södervärn | S | 22,3 % | S | 25,2 % | 72,7 % |
| Tygelsjöby | M | 37,4 % | M | 35,4 % | 91,2 % |
| Törnrosen | S | 73,4 % | S | 73,4 % | 59,6 % |
| Törnrosen-Örtagård | S | 72,9 % | S | 72,6 % | 58,5 % |
| V Kattarp | S | 42,5 % | S | 46,1 % | 68,4 % |
| V Sorgenfri-Betania | MP | 17,9 % | S | 24,7 % | 85,0 % |
| V Sorgenfri-N Folkets Park | FI | 24,7 % | MP | 23,7 % | 85,5 % |
| V Sorgenfri-Nobelv | V | 21,1 % | V | 25,9 % | 76,7 % |
| V Sorgenfri-Rörsjö | S | 20,4 % | S | 24,3 % | 74,5 % |
| V Söderkulla Centrum | S | 55,6 % | S | 56,4 % | 76,0 % |
| V Söderkulla N | S | 52,7 % | S | 52,3 % | 73,3 % |
| V Söderkulla S | S | 49,8 % | S | 50,5 % | 71,1 % |
| Videdal N | M | 33,6 % | S | 31,7 % | 83,6 % |
| Videdal S | M | 29,4 % | S | 35,6 % | 90,4 % |
| Virentofta V | M | 34,0 % | M | 31,4 % | 80,7 % |
| Virentofta Ö | S | 35,0 % | S | 36,1 % | 84,5 % |
| Värnhem | S | 29,6 % | S | 32,3 % | 66,7 % |
| Västervång-Fridhem | M | 47,6 % | M | 47,9 % | 88,6 % |
| Västra Hamnen | M | 40,3 % | M | 39,4 % | 87,6 % |
| Västra Hamnen-Dockan | M | 46,5 % | M | 43,5 % | 90,7 % |
| Västra Hamnen-Flaggskeppet | M | 37,5 % | M | 37,6 % | 83,8 % |
| Västra Hamnen-Fullriggaren | M | 33,3 % | M | 32,3 % | 86,9 % |
| Ö Skrävlinge-Gyllins | M | 31,2 % | S | 30,5 % | 85,5 % |
| Ö Skrävlinge-Kvarnby | S | 30,7 % | S | 34,6 % | 82,7 % |
| Ö Sorgenfri-Brantevik | S | 35,6 % | S | 36,9 % | 76,4 % |
| Ö Sorgenfri-N Amiralsg | S | 20,8 % | S | 26,6 % | 78,3 % |
| Ö Sorgenfri-N Spånehusv | S | 43,1 % | S | 44,3 % | 70,8 % |
| Ö Sorgenfri-Nobelv | S | 26,9 % | S | 30,1 % | 73,0 % |
| Ö Söderkulla-Nydala | S | 49,5 % | S | 50,2 % | 73,3 % |
| Örtagården V | S | 72,6 % | S | 71,5 % | 61,7 % |
| Örtagården-Herrgården | S | 69,3 % | S | 69,1 % | 59,3 % |
| Östervärn-Fredsgatan | S | 35,3 % | S | 35,4 % | 72,6 % |
| Östervärn-Nobelv | S | 21,8 % | S | 27,0 % | 75,0 % |