Valresultat Kävlinge 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Kävlinge med 29,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (29,9 %). Valdeltagandet var 89,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kävlinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,7 %
- Röstberättigade
- 21 780
- Avgivna röster
- 19 534
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2014 i Kävlinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 5 677 | 29,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 237 | 27,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 657 | 18,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 237 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 129 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 1 081 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 548 | 2,8 % |
| VVänsterpartiet | 396 | 2,0 % |
| FIFeministiskt initiativ | 225 | 1,2 % |
| Övriga partier | 142 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Kävlinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 222 | 32,4 % |
| MModeraterna | 5 205 | 27,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 743 | 14,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 262 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 083 | 5,6 % |
| CCenterpartiet | 854 | 4,5 % |
| 11191119 | 590 | 3,1 % |
| KDKristdemokraterna | 492 | 2,6 % |
| VVänsterpartiet | 423 | 2,2 % |
| Övriga partier | 305 | 1,6 % |
Kommunvalet 2014 i Kävlinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 5 769 | 29,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 616 | 29,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 801 | 14,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 799 | 9,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 349 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 1 120 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 351 | 1,8 % |
| KDKristdemokraterna | 315 | 1,6 % |
| Övriga partier | 182 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Kävlinge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kävlinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−10,6 procentenheter).
- M
- S
- SD
- L
- MP
- C
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 31,6 % | 40,0 % | 29,4 % | 25,7 % | 24,5 % | 26,6 % |
| S | 35,5 % | 25,4 % | 27,1 % | 22,6 % | 25,1 % | 21,9 % |
| SD | 7,0 % | 9,1 % | 18,9 % | 25,0 % | 26,8 % | 22,8 % |
| L | 8,6 % | 8,6 % | 6,4 % | 6,4 % | 5,2 % | 6,2 % |
| MP | 2,5 % | 4,7 % | 5,8 % | 3,3 % | 3,4 % | 4,8 % |
| C | 5,6 % | 5,3 % | 5,6 % | 7,7 % | 6,9 % | 7,4 % |
| KD | 4,2 % | 3,6 % | 2,8 % | 5,2 % | 4,6 % | 5,6 % |
| V | 2,3 % | 2,1 % | 2,0 % | 2,8 % | 2,5 % | 3,5 % |
| Övr | 2,8 % | 1,2 % | 1,9 % | 1,3 % | 0,8 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 85,1 % | 87,7 % | 89,7 % | 91,1 % | 89,8 % | 89,4 % |
Valdeltagande i Kävlinge 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kävlinge 2014
Så skiljer sig Kävlinge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 18,9 % i Kävlinge mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,1
- M +6,0
- FP +1,0
Svagare än i riket
- S −3,9
- V −3,7
- FI −2,0
- KD −1,7
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Kävlinge, från 9,1 % till 18,9 % (+9,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 40,0 % till 29,4 % (−10,6).
- M −10,6
- SD +9,8
- FP −2,2
- S +1,7
- MP +1,1
- FI +0,9
- KD −0,8
- C +0,3
Valdeltagande i Kävlinge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 89,7 %, vilket är 3,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Kävlinge på plats 14 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Kävlinge är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 77,4 % i Korsbacka / Arvidsborg till 92,5 % i Löddeköpinge Väster.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Hofterup (46,2 %) och sitt svagaste i Korsbacka / Arvidsborg (16,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Moderaterna i 7 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kävlinge är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,5 % i kommunvalet mot 18,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,4 procentenheter.
- SD −4,4
- FP +2,9
- S +2,0
- MP +1,1
- M +0,5
- C +0,2
Största parti i Kävlinge sedan 2006
Största parti har skiftat i Kävlinge under perioden 2006–2014: Moderaterna och Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 26,6 % | 89,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 26,8 % | 89,8 % |
| 2018 | Moderaterna | 25,7 % | 91,1 % |
| 2014 | Moderaterna | 29,4 % | 89,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 40,0 % | 87,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 85,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Kävlinge 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Kävlinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Furulund Centrum | S | 37,0 % | S | 39,2 % | 82,9 % |
| Hofterup | M | 46,2 % | M | 52,9 % | 90,3 % |
| Karaby | M | 30,3 % | M | 31,4 % | 89,1 % |
| Korsbacka / Arvidsborg | S | 38,4 % | S | 38,9 % | 77,4 % |
| Kävlinge Norr | S | 32,7 % | S | 34,7 % | 91,0 % |
| Kävlinge Söder | S | 39,4 % | S | 41,6 % | 80,1 % |
| Kävlinge Väster | S | 40,5 % | S | 42,3 % | 87,6 % |
| Kävlinge Öster | S | 33,3 % | S | 34,8 % | 84,9 % |
| Lackalänga | S | 29,9 % | S | 32,3 % | 91,4 % |
| Löddeköpinge Norr | M | 35,1 % | M | 37,2 % | 91,1 % |
| Löddeköpinge Söder | S | 30,5 % | S | 33,0 % | 89,0 % |
| Löddeköpinge Väster | M | 39,7 % | M | 38,8 % | 92,5 % |
| Löddeköpinge Öster | M | 30,4 % | M | 28,5 % | 87,7 % |
| Rinnebäck | S | 40,3 % | S | 43,0 % | 89,8 % |
| St Harrie | S | 27,5 % | S | 29,0 % | 89,8 % |
| Stävie | M | 28,3 % | S | 29,1 % | 89,0 % |
| Ålstorp | M | 41,4 % | M | 46,3 % | 87,4 % |