Valresultat Staffanstorp 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Staffanstorp med 31,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (35,3 %). Valdeltagandet var 89,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Staffanstorp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,7 %
- Röstberättigade
- 16 612
- Avgivna röster
- 14 897
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2014 i Staffanstorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 4 597 | 31,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 756 | 25,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 553 | 17,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 927 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 877 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 791 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 496 | 3,4 % |
| VVänsterpartiet | 349 | 2,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 251 | 1,7 % |
| OVRövriga partier | 169 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2014 i Staffanstorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 715 | 32,0 % |
| MModeraterna | 4 249 | 28,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 727 | 11,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 907 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 815 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 565 | 3,8 % |
| 11191119 | 470 | 3,2 % |
| KDKristdemokraterna | 442 | 3,0 % |
| VVänsterpartiet | 409 | 2,8 % |
| Övriga partier | 420 | 2,9 % |
Kommunvalet 2014 i Staffanstorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 5 236 | 35,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 810 | 25,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 646 | 11,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 191 | 8,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 094 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 625 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 325 | 2,2 % |
| KDKristdemokraterna | 282 | 1,9 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 256 | 1,7 % |
| HäpHäp | 221 | 1,5 % |
| Övriga partier | 128 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Staffanstorp 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Staffanstorp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−11,4 procentenheter).
- M
- S
- SD
- L
- MP
- C
- KD
- Övr
- V
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 35,9 % | 42,5 % | 31,1 % | 27,8 % | 26,9 % | 28,5 % |
| S | 32,2 % | 22,4 % | 25,4 % | 22,0 % | 26,2 % | 23,6 % |
| SD | 5,2 % | 8,7 % | 17,3 % | 22,9 % | 23,2 % | 20,2 % |
| L | 8,5 % | 8,1 % | 6,3 % | 6,4 % | 5,4 % | 5,8 % |
| MP | 3,2 % | 5,1 % | 5,9 % | 3,8 % | 3,5 % | 4,6 % |
| C | 5,2 % | 5,1 % | 5,4 % | 7,6 % | 6,2 % | 6,8 % |
| KD | 4,3 % | 3,8 % | 3,4 % | 5,1 % | 4,5 % | 5,1 % |
| Övr | 3,3 % | 2,3 % | 2,8 % | 1,2 % | 0,9 % | 1,0 % |
| V | 2,2 % | 2,1 % | 2,4 % | 3,1 % | 3,2 % | 4,4 % |
| Valdeltagande | 85,7 % | 88,2 % | 89,7 % | 90,7 % | 88,6 % | 88,5 % |
Valdeltagande i Staffanstorp 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Staffanstorp 2014
Så skiljer sig Staffanstorp från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 31,1 % i Staffanstorp mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 7,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +7,8
- SD +4,4
- FP +0,9
- OVR +0,2
Svagare än i riket
- S −5,6
- V −3,4
- FI −1,4
- KD −1,2
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Staffanstorp, från 8,7 % till 17,3 % (+8,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 42,5 % till 31,1 % (−11,4).
- M −11,4
- SD +8,6
- S +3,1
- FP −1,8
- FI +1,5
- SPI −1,4
- OVR +1,1
- MP +0,8
Valdeltagande i Staffanstorp
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 89,7 %, vilket är 3,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Staffanstorp på plats 15 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Staffanstorp är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,3 % i Bråhög till 93,7 % i Annero.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Mellanvången (37,0 %) och sitt svagaste i Bråhög (20,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 11, Socialdemokraterna i 2 av 13 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Staffanstorp är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,1 % i kommunvalet mot 17,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,2 procentenheter.
- SD −6,2
- M +4,2
- MP +2,1
- KD −1,5
- C −1,1
- FP +1,1
- S +0,3
Största parti i Staffanstorp sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Staffanstorp i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 28,5 % | 88,5 % |
| 2022 | Moderaterna | 26,9 % | 88,6 % |
| 2018 | Moderaterna | 27,8 % | 90,7 % |
| 2014 | Moderaterna | 31,1 % | 89,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 42,5 % | 88,2 % |
| 2006 | Moderaterna | 35,9 % | 85,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Staffanstorp 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Staffanstorp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Annero | M | 33,8 % | M | 37,3 % | 93,7 % |
| Aspvägen | M | 30,7 % | M | 35,3 % | 83,3 % |
| Borggård | M | 31,9 % | M | 40,3 % | 90,2 % |
| Bråhög | S | 38,4 % | S | 39,3 % | 79,3 % |
| Central | S | 30,3 % | M | 37,2 % | 89,2 % |
| Hagalid | M | 28,9 % | M | 36,6 % | 86,4 % |
| Hjärup | M | 35,3 % | M | 32,4 % | 93,1 % |
| Jakriborg | M | 23,7 % | M | 26,1 % | 83,3 % |
| Kyrkheddinge | M | 29,9 % | M | 30,5 % | 82,7 % |
| Mellanvången | M | 37,0 % | M | 45,5 % | 92,2 % |
| Stanstorp | M | 31,4 % | M | 38,1 % | 89,9 % |
| Tottarp | M | 33,5 % | M | 39,7 % | 86,1 % |
| Uppåkra | M | 34,2 % | M | 31,3 % | 89,4 % |