Valresultat Kristianstad 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Kristianstad med 29,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,8 %). Valdeltagandet var 84,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kristianstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 39 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,6 %
- Röstberättigade
- 61 995
- Avgivna röster
- 52 447
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2014 i Kristianstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 452 | 29,8 % |
| MModeraterna | 11 650 | 22,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 11 127 | 21,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 331 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 073 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 2 687 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 697 | 3,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 606 | 3,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 830 | 1,6 % |
| Övriga partier | 419 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Kristianstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 879 | 32,9 % |
| MModeraterna | 9 783 | 19,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 714 | 17,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 706 | 9,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 737 | 5,3 % |
| CCenterpartiet | 2 641 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 775 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 680 | 3,3 % |
| 11191119 | 1 174 | 2,3 % |
| Övriga partier | 1 226 | 2,4 % |
Kommunvalet 2014 i Kristianstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 941 | 30,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 9 031 | 17,5 % |
| MModeraterna | 8 045 | 15,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 7 282 | 14,1 % |
| CCenterpartiet | 3 185 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 813 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 781 | 3,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 444 | 2,8 % |
| KFKF | 1 035 | 2,0 % |
| ÅHPÅHP | 621 | 1,2 % |
| Övriga partier | 513 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Kristianstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kristianstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,6 procentenheter).
- S
- M
- SD
- L
- MP
- C
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,7 % | 28,6 % | 29,8 % | 26,2 % | 25,8 % | 24,7 % |
| M | 26,3 % | 31,6 % | 22,5 % | 21,8 % | 21,9 % | 22,1 % |
| SD | 4,4 % | 11,8 % | 21,5 % | 26,5 % | 28,8 % | 24,0 % |
| L | 9,8 % | 9,0 % | 6,4 % | 6,2 % | 4,8 % | 6,4 % |
| MP | 3,7 % | 5,5 % | 5,9 % | 2,8 % | 2,6 % | 3,2 % |
| C | 7,5 % | 5,4 % | 5,2 % | 5,9 % | 4,6 % | 4,7 % |
| KD | 4,8 % | 3,8 % | 3,3 % | 5,6 % | 5,5 % | 5,9 % |
| V | 3,7 % | 3,3 % | 3,1 % | 4,1 % | 4,5 % | 7,9 % |
| Övr | 3,2 % | 1,0 % | 2,4 % | 1,1 % | 1,5 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 80,1 % | 84,0 % | 84,6 % | 86,3 % | 83,1 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Kristianstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kristianstad 2014
Så skiljer sig Kristianstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 21,5 % i Kristianstad mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 8,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,6
- FP +1,0
Svagare än i riket
- V −2,6
- FI −1,5
- KD −1,3
- S −1,2
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Kristianstad, från 11,8 % till 21,5 % (+9,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 31,6 % till 22,5 % (−9,1).
- SD +9,6
- M −9,1
- FP −2,6
- FI +1,3
- S +1,2
- KD −0,5
- MP +0,4
- V −0,2
Valdeltagande i Kristianstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,6 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Kristianstad på plats 217 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kristianstad är indelad i 39 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 61,5 % i Gamlegården 1 till 90,1 % i Åhus Täppet.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gamlegården 1 (63,0 %) och sitt svagaste i Åhus Äspet-Yngsjö (17,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 23, Moderaterna i 10, Sverigedemokraterna i 6 av 39 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kristianstad är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 14,1 % i kommunvalet mot 6,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,7 procentenheter.
- FP +7,7
- M −6,9
- SD −4,0
- S +1,1
- C +1,0
- MP −0,5
- KD −0,5
- V +0,3
Största parti i Kristianstad sedan 2006
Största parti har skiftat i Kristianstad under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,7 % | 84,0 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 28,8 % | 83,1 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 26,5 % | 86,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 84,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,6 % | 84,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 80,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Kristianstad 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 39 valdistrikten i Kristianstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bäckaskog | SD | 29,8 % | S | 27,9 % | 86,3 % |
| Centrum | M | 26,7 % | S | 26,7 % | 76,9 % |
| Charlottesborg-Härlöv | S | 45,1 % | S | 44,4 % | 70,2 % |
| Degeberga-Hörröd-Huaröd | SD | 27,3 % | S | 26,4 % | 83,8 % |
| Egna Hem-Parkstaden | M | 29,7 % | S | 25,9 % | 81,1 % |
| Everödsbygden | SD | 28,9 % | S | 28,0 % | 82,0 % |
| Fjälkinge-Nymö | S | 32,2 % | S | 33,5 % | 85,0 % |
| Färlöv | S | 34,8 % | S | 35,3 % | 83,9 % |
| Gamlegården 1 | S | 63,0 % | S | 56,9 % | 61,5 % |
| Gamlegården 2 | S | 59,8 % | S | 55,4 % | 61,7 % |
| Gustav Adolf-Rinkaby | S | 30,1 % | S | 33,2 % | 87,4 % |
| Hammar | S | 28,9 % | S | 29,8 % | 84,1 % |
| Hedentorp-Åsum | S | 32,4 % | S | 33,7 % | 86,1 % |
| Kulltorp-Sommarlust | S | 30,3 % | S | 31,8 % | 85,9 % |
| Köpinge | SD | 29,7 % | S | 27,1 % | 86,9 % |
| Lyckans Höjd | S | 36,5 % | S | 36,7 % | 75,7 % |
| Nosaby | S | 32,1 % | S | 33,5 % | 84,0 % |
| Näsby norra | S | 45,4 % | S | 47,2 % | 74,4 % |
| Näsby södra | S | 30,8 % | S | 33,5 % | 72,0 % |
| Oppmanna-Vånga-Arkelstorp | S | 28,4 % | S | 32,3 % | 86,0 % |
| Skepparslöv | S | 28,4 % | S | 28,6 % | 88,6 % |
| Söder | S | 24,8 % | S | 26,8 % | 81,1 % |
| Söder-Udden | S | 31,1 % | S | 32,9 % | 78,1 % |
| Tollarp centrum | S | 34,3 % | S | 33,8 % | 82,7 % |
| Tollarp-Linderöd-Äsphult | SD | 29,7 % | SD | 25,2 % | 83,0 % |
| Träne-Djurröd | SD | 25,8 % | S | 25,4 % | 82,4 % |
| Vilan-Långebro | S | 40,1 % | S | 39,3 % | 77,8 % |
| Vittskövle-Maglehem | M | 27,3 % | S | 20,4 % | 86,2 % |
| Vä | S | 27,5 % | S | 28,1 % | 86,2 % |
| Åhus centrum | M | 31,7 % | M | 21,9 % | 84,7 % |
| Åhus Transval-Sånna | M | 29,4 % | S | 28,5 % | 82,8 % |
| Åhus Täppet | M | 35,7 % | M | 24,1 % | 90,1 % |
| Åhus Vattentornet-Ripa | M | 32,1 % | S | 24,6 % | 88,5 % |
| Åhus Äspet-Yngsjö | M | 38,0 % | M | 26,6 % | 89,3 % |
| Önnestad-Norra Strö | S | 29,7 % | S | 31,3 % | 85,2 % |
| Östermalm | M | 27,6 % | S | 25,0 % | 79,0 % |
| Österslöv-Fjälkestad | M | 23,4 % | S | 26,0 % | 86,7 % |
| Österäng | S | 49,6 % | S | 49,5 % | 69,3 % |
| Östra Fäladen | S | 42,0 % | S | 44,2 % | 80,9 % |