Valresultat Kristianstad 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Kristianstad med 31,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,5 %). Valdeltagandet var 84,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kristianstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 38 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,0 %
- Röstberättigade
- 60 631
- Avgivna röster
- 50 914
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2010 i Kristianstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 15 864 | 31,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 385 | 28,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 948 | 11,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 519 | 9,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 755 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 2 711 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 893 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 677 | 3,3 % |
| Övriga partier | 487 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Kristianstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 759 | 32,2 % |
| MModeraterna | 12 907 | 26,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 526 | 11,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 240 | 10,7 % |
| CCenterpartiet | 2 756 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 517 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 787 | 3,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 653 | 3,4 % |
| Övriga partier | 762 | 1,6 % |
Kommunvalet 2010 i Kristianstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 004 | 30,5 % |
| MModeraterna | 11 461 | 23,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 214 | 12,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 035 | 12,3 % |
| CCenterpartiet | 2 714 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 539 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 575 | 3,2 % |
| KFKF | 1 362 | 2,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 358 | 2,8 % |
| ÅHPÅHP | 580 | 1,2 % |
| Övriga partier | 370 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Kristianstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kristianstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−8,0 procentenheter).
- M
- S
- SD
- L
- MP
- C
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 26,3 % | 31,6 % | 22,5 % | 21,8 % | 21,9 % | 22,1 % |
| S | 36,7 % | 28,6 % | 29,8 % | 26,2 % | 25,8 % | 24,7 % |
| SD | 4,4 % | 11,8 % | 21,5 % | 26,5 % | 28,8 % | 24,0 % |
| L | 9,8 % | 9,0 % | 6,4 % | 6,2 % | 4,8 % | 6,4 % |
| MP | 3,7 % | 5,5 % | 5,9 % | 2,8 % | 2,6 % | 3,2 % |
| C | 7,5 % | 5,4 % | 5,2 % | 5,9 % | 4,6 % | 4,7 % |
| KD | 4,8 % | 3,8 % | 3,3 % | 5,6 % | 5,5 % | 5,9 % |
| V | 3,7 % | 3,3 % | 3,1 % | 4,1 % | 4,5 % | 7,9 % |
| Övr | 3,2 % | 1,0 % | 2,4 % | 1,1 % | 1,5 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 80,1 % | 84,0 % | 84,6 % | 86,3 % | 83,1 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Kristianstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kristianstad 2010
Så skiljer sig Kristianstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Sverigedemokraterna, som fick 11,8 % i Kristianstad mot 5,7 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,1
- FP +1,9
- M +1,5
Svagare än i riket
- V −2,3
- S −2,0
- MP −1,9
- KD −1,8
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Kristianstad, från 4,4 % till 11,8 % (+7,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,7 % till 28,6 % (−8,0).
- S −8,0
- SD +7,4
- M +5,3
- C −2,1
- MP +1,8
- SPI −1,2
- KD −1,0
- FP −0,8
Valdeltagande i Kristianstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,0 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Kristianstad på plats 165 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kristianstad är indelad i 38 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,4 % i Gamlegården till 89,7 % i Åhus Täppet.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Åhus Äspet-Yngsjö (48,4 %) och sitt svagaste i Gamlegården (8,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 24, Socialdemokraterna i 14 av 38 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kristianstad är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 23,3 % i kommunvalet mot 31,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,3 procentenheter.
- M −8,3
- FP +3,6
- S +1,9
- KD −1,0
- SD +0,4
- MP −0,3
- V −0,1
- C +0,1
Största parti i Kristianstad sedan 2006
Största parti har skiftat i Kristianstad under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,7 % | 84,0 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 28,8 % | 83,1 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 26,5 % | 86,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 84,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,6 % | 84,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 80,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Kristianstad 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 38 valdistrikten i Kristianstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bäckaskog | M | 29,2 % | S | 26,3 % | 84,2 % |
| Centrum | M | 34,8 % | M | 26,7 % | 78,2 % |
| Charlottesborg-Härlöv | S | 48,0 % | S | 49,4 % | 74,2 % |
| Degeberga-Hörröd-Huaröd | M | 32,0 % | S | 25,7 % | 83,9 % |
| Egna Hem-Parkstaden | M | 39,5 % | M | 30,5 % | 81,5 % |
| Everödsbygden | M | 29,1 % | S | 29,9 % | 80,2 % |
| Fjälkinge-Nymö | S | 31,3 % | S | 34,4 % | 82,4 % |
| Färlöv | S | 33,1 % | S | 32,5 % | 84,2 % |
| Gamlegården | S | 60,0 % | S | 62,6 % | 65,4 % |
| Gustav Adolf-Rinkaby | M | 31,3 % | S | 31,3 % | 84,5 % |
| Hammar | M | 37,1 % | M | 29,1 % | 85,5 % |
| Hedentorp-Åsum | S | 29,5 % | S | 32,8 % | 88,2 % |
| Kulltorp-Sommarlust | M | 34,5 % | S | 26,8 % | 88,7 % |
| Köpinge | S | 30,1 % | S | 31,5 % | 85,3 % |
| Lyckans Höjd | M | 29,5 % | S | 31,4 % | 78,6 % |
| Nosaby | M | 32,6 % | S | 31,7 % | 86,1 % |
| Näsby norra | S | 44,0 % | S | 44,4 % | 79,7 % |
| Näsby södra | S | 33,5 % | S | 33,8 % | 70,7 % |
| Oppmanna-Vånga-Arkelstorp | S | 27,8 % | S | 30,2 % | 85,2 % |
| Skepparslöv | M | 34,3 % | S | 28,3 % | 88,8 % |
| Söder | M | 33,6 % | M | 27,2 % | 81,7 % |
| Söder-Udden | S | 28,7 % | S | 31,9 % | 81,4 % |
| Tollarp centrum | S | 34,2 % | S | 35,1 % | 81,3 % |
| Tollarp-Linderöd-Äsphult | M | 30,4 % | M | 22,8 % | 81,7 % |
| Träne-Djurröd | M | 29,8 % | S | 23,3 % | 81,0 % |
| Vilan-Långebro | S | 40,0 % | S | 41,8 % | 78,1 % |
| Vittskövle-Maglehem | M | 42,0 % | M | 32,0 % | 85,2 % |
| Vä | M | 33,0 % | S | 25,3 % | 86,0 % |
| Åhus centrum | M | 45,4 % | M | 31,6 % | 83,9 % |
| Åhus Transval-Sånna | M | 37,0 % | S | 29,7 % | 81,2 % |
| Åhus Täppet | M | 45,9 % | M | 32,0 % | 89,7 % |
| Åhus Vattentornet-Ripa | M | 40,1 % | M | 29,8 % | 87,0 % |
| Åhus Äspet-Yngsjö | M | 48,4 % | M | 38,8 % | 89,6 % |
| Önnestad-Norra Strö | M | 28,4 % | S | 30,8 % | 84,4 % |
| Östermalm | M | 35,7 % | M | 27,5 % | 78,8 % |
| Österslöv-Fjälkestad | M | 33,2 % | M | 25,9 % | 86,6 % |
| Österäng | S | 47,9 % | S | 49,5 % | 72,4 % |
| Östra Fäladen | S | 43,3 % | S | 45,1 % | 80,5 % |