Valresultat Kristianstad 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Kristianstad med 36,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,7 %). Valdeltagandet var 80,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kristianstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 47 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,1 %
- Röstberättigade
- 58 804
- Avgivna röster
- 47 124
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2006 i Kristianstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 888 | 36,7 % |
| MModeraterna | 12 110 | 26,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 519 | 9,8 % |
| CCenterpartiet | 3 463 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 190 | 4,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 026 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 720 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 684 | 3,7 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 573 | 1,2 % |
| Övriga partier | 883 | 1,9 % |
Landstingsvalet 2006 i Kristianstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 629 | 36,6 % |
| MModeraterna | 10 478 | 23,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 550 | 12,2 % |
| CCenterpartiet | 3 940 | 8,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 137 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 011 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 714 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 643 | 3,6 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 902 | 2,0 % |
| Övriga partier | 348 | 0,8 % |
Kommunvalet 2006 i Kristianstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 188 | 32,7 % |
| MModeraterna | 9 315 | 20,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 948 | 15,0 % |
| CCenterpartiet | 3 069 | 6,6 % |
| KFKF | 2 631 | 5,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 018 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 649 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 637 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 521 | 3,3 % |
| ÅHPÅHP | 1 246 | 2,7 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 725 | 1,6 % |
| Övriga partier | 418 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Kristianstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kristianstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- C
- KD
- SD
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,7 % | 28,6 % | 29,8 % | 26,2 % | 25,8 % | 24,7 % |
| M | 26,3 % | 31,6 % | 22,5 % | 21,8 % | 21,9 % | 22,1 % |
| L | 9,8 % | 9,0 % | 6,4 % | 6,2 % | 4,8 % | 6,4 % |
| C | 7,5 % | 5,4 % | 5,2 % | 5,9 % | 4,6 % | 4,7 % |
| KD | 4,8 % | 3,8 % | 3,3 % | 5,6 % | 5,5 % | 5,9 % |
| SD | 4,4 % | 11,8 % | 21,5 % | 26,5 % | 28,8 % | 24,0 % |
| V | 3,7 % | 3,3 % | 3,1 % | 4,1 % | 4,5 % | 7,9 % |
| MP | 3,7 % | 5,5 % | 5,9 % | 2,8 % | 2,6 % | 3,2 % |
| Övr | 3,2 % | 1,0 % | 2,4 % | 1,1 % | 1,5 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 80,1 % | 84,0 % | 84,6 % | 86,3 % | 83,1 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Kristianstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kristianstad 2006
Så skiljer sig Kristianstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Liberalerna, som fick 9,8 % i Kristianstad mot 7,5 % i hela landet — en skillnad på 2,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- FP +2,3
- SD +1,5
- S +1,5
- SPI +0,7
Svagare än i riket
- V −2,1
- KD −1,9
- MP −1,5
- C −0,4
Valdeltagande i Kristianstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,1 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Kristianstad på plats 143 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kristianstad är indelad i 47 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 58,8 % i Gamlegården Södra till 90,7 % i Åhus Äspet.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gamlegården Norra (63,1 %) och sitt svagaste i Åhus Äspet (15,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 35, Moderaterna i 12 av 47 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kristianstad är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 20,1 % i kommunvalet mot 26,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,2 procentenheter.
- M −6,2
- FP +5,2
- S −3,9
- KD −1,5
- C −0,9
- V −0,2
- MP −0,1
- SD −0,0
Största parti i Kristianstad sedan 2006
Största parti har skiftat i Kristianstad under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,7 % | 84,0 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 28,8 % | 83,1 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 26,5 % | 86,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 84,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,6 % | 84,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 80,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Kristianstad 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 47 valdistrikten i Kristianstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bäckaskog | S | 38,1 % | S | 34,1 % | 82,0 % |
| Centrum | M | 31,6 % | S | 27,4 % | 78,0 % |
| Charlottesborg-Härlöv | S | 50,1 % | S | 45,5 % | 70,3 % |
| Degeberga och Hörröd | S | 33,6 % | S | 29,0 % | 79,0 % |
| Djurröd och Träne | S | 33,2 % | S | 28,6 % | 78,2 % |
| Egnahem-Parkstaden | M | 34,6 % | S | 27,5 % | 80,2 % |
| Everödsbygden | S | 38,9 % | S | 31,5 % | 79,9 % |
| Fjälkestad | S | 32,2 % | S | 27,5 % | 83,1 % |
| Fjälkinge och Nymö | S | 44,2 % | S | 37,5 % | 81,0 % |
| Färlöv | S | 39,9 % | S | 36,0 % | 81,7 % |
| Gamlegården Norra | S | 63,1 % | S | 56,8 % | 64,9 % |
| Gamlegården Södra | S | 54,0 % | S | 51,4 % | 58,8 % |
| Gustav Adolf - Rinkaby | S | 41,2 % | S | 36,7 % | 82,7 % |
| Hammar | S | 35,4 % | S | 33,0 % | 82,1 % |
| Hedentorp-Åsum | S | 43,0 % | S | 39,3 % | 85,1 % |
| Huaröd | S | 27,8 % | KF | 33,8 % | 82,5 % |
| Kulltorp-Sommarlust | M | 33,3 % | S | 28,5 % | 88,4 % |
| Köpinge | S | 39,0 % | S | 34,5 % | 82,2 % |
| Linderöd och Äsphult | S | 25,9 % | S | 22,2 % | 81,3 % |
| Lyckans Höjd | S | 38,3 % | S | 35,5 % | 76,0 % |
| Maglehem | M | 37,4 % | M | 33,4 % | 84,5 % |
| Nosaby | S | 37,4 % | S | 33,1 % | 84,9 % |
| Näsby Norra | S | 52,7 % | S | 48,4 % | 76,6 % |
| Näsby Södra | S | 32,2 % | S | 31,3 % | 70,6 % |
| Oppmanna - Arkelstorp | S | 39,3 % | S | 35,7 % | 80,9 % |
| Skepparslöv | S | 34,3 % | S | 30,3 % | 86,9 % |
| Söder | M | 31,4 % | S | 29,0 % | 79,4 % |
| Söder-Udden | S | 32,3 % | S | 29,0 % | 78,9 % |
| Tollarp Centrum | S | 42,2 % | S | 38,5 % | 75,6 % |
| Tollarp Norra | S | 45,0 % | S | 39,9 % | 82,9 % |
| Tollarp Ytterområden | S | 26,4 % | S | 24,0 % | 77,1 % |
| Vilan-Långebro | S | 47,1 % | S | 43,9 % | 77,0 % |
| Vittskövle | M | 41,9 % | M | 35,4 % | 88,2 % |
| Vånga | S | 31,5 % | S | 27,7 % | 79,5 % |
| Vä | S | 35,6 % | S | 31,5 % | 83,9 % |
| Yngsjö | M | 37,2 % | M | 26,9 % | 83,4 % |
| Åhus Centrum | M | 39,5 % | M | 27,1 % | 80,7 % |
| Åhus Transval-Sånna | S | 37,4 % | S | 31,4 % | 77,5 % |
| Åhus Täppet | M | 34,2 % | S | 24,7 % | 88,2 % |
| Åhus Vattentornet-Ripa | M | 34,9 % | S | 25,8 % | 85,0 % |
| Åhus Äspet | M | 48,9 % | M | 33,7 % | 90,7 % |
| Önnestad och Norra Strö | S | 36,3 % | S | 33,5 % | 79,0 % |
| Östermalm | S | 31,3 % | S | 27,9 % | 79,8 % |
| Österslöv | M | 30,8 % | S | 25,2 % | 83,3 % |
| Österäng Norra | S | 45,6 % | S | 41,8 % | 74,5 % |
| Österäng Södra | S | 58,0 % | S | 54,8 % | 66,5 % |
| Östra Fäladen | S | 53,7 % | S | 48,2 % | 78,5 % |