Valresultat Trelleborg 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Trelleborg med 39,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,6 %). Valdeltagandet var 80,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Trelleborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 26 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,4 %
- Röstberättigade
- 30 409
- Avgivna röster
- 24 447
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2006 i Trelleborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 592 | 39,9 % |
| MModeraterna | 5 704 | 23,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 157 | 9,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 540 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 424 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 1 163 | 4,8 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 866 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 661 | 2,7 % |
| VVänsterpartiet | 622 | 2,6 % |
| Övriga partier | 319 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2006 i Trelleborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 536 | 39,7 % |
| MModeraterna | 5 248 | 21,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 483 | 10,3 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 1 506 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 399 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 333 | 5,6 % |
| CCenterpartiet | 1 154 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 665 | 2,8 % |
| VVänsterpartiet | 558 | 2,3 % |
| Övriga partier | 102 | 0,4 % |
Kommunvalet 2006 i Trelleborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 909 | 36,6 % |
| MModeraterna | 4 781 | 19,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 064 | 12,6 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 1 882 | 7,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 486 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 252 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 1 117 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 670 | 2,8 % |
| TSTS | 610 | 2,5 % |
| VVänsterpartiet | 503 | 2,1 % |
| Övriga partier | 61 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Trelleborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Trelleborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- SD
- L
- KD
- C
- Övr
- SPI
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,9 % | 30,6 % | 32,8 % | 24,9 % | 26,9 % | 24,9 % |
| M | 23,7 % | 34,1 % | 23,9 % | 21,5 % | 20,0 % | 21,4 % |
| SD | 9,0 % | 13,8 % | 23,8 % | 30,7 % | 32,0 % | 29,1 % |
| L | 6,4 % | 5,8 % | 3,9 % | 4,5 % | 3,8 % | 4,8 % |
| KD | 5,9 % | 3,7 % | 2,5 % | 5,2 % | 5,6 % | 5,9 % |
| C | 4,8 % | 4,0 % | 4,0 % | 5,7 % | 4,5 % | 4,7 % |
| Övr | 3,9 % | 3,2 % | 4,9 % | 5,0 % | 4,9 % | 6,0 % |
| SPI | 3,6 % | 1,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| MP | 2,7 % | 3,9 % | 4,3 % | 2,5 % | 2,3 % | 3,1 % |
| Valdeltagande | 80,4 % | 83,1 % | 84,6 % | 86,4 % | 83,8 % | 84,4 % |
Valdeltagande i Trelleborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Trelleborg 2006
Så skiljer sig Trelleborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Sverigedemokraterna, som fick 9,0 % i Trelleborg mot 2,9 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,0
- S +4,7
- SPI +3,1
Svagare än i riket
- V −3,2
- C −3,1
- MP −2,4
- M −2,4
Valdeltagande i Trelleborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,4 %, vilket är 0,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Trelleborg på plats 133 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Trelleborg är indelad i 26 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,8 % i Trelleborg 13 till 89,3 % i Trelleborg 26.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Trelleborg 13 (61,6 %) och sitt svagaste i Trelleborg 27 (19,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 19, Moderaterna i 7 av 26 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Trelleborg är skillnaden störst för Sveriges Pensionärers Intresseparti, som fick 7,7 % i kommunvalet mot 3,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,1 procentenheter.
- SPI +4,1
- M −4,1
- SD +3,6
- S −3,3
- FP −1,3
- C −0,2
- KD +0,2
Största parti i Trelleborg sedan 2006
Största parti har skiftat i Trelleborg under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 29,1 % | 84,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 32,0 % | 83,8 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 30,7 % | 86,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 84,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 34,1 % | 83,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,9 % | 80,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Trelleborg 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 26 valdistrikten i Trelleborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Trelleborg 1 | S | 39,8 % | S | 37,9 % | 85,1 % |
| Trelleborg 2 | S | 51,8 % | S | 43,9 % | 79,4 % |
| Trelleborg 3 | S | 51,6 % | S | 46,9 % | 85,5 % |
| Trelleborg 4 | S | 47,5 % | S | 42,7 % | 79,7 % |
| Trelleborg 5 | S | 41,2 % | S | 39,4 % | 73,8 % |
| Trelleborg 6 | S | 44,5 % | S | 40,8 % | 76,5 % |
| Trelleborg 7 | S | 54,5 % | S | 51,5 % | 83,2 % |
| Trelleborg 8 | S | 42,4 % | S | 37,0 % | 85,4 % |
| Trelleborg 9 | S | 45,8 % | S | 37,2 % | 77,8 % |
| Trelleborg 10 | S | 44,5 % | S | 38,2 % | 72,8 % |
| Trelleborg 11 | S | 47,8 % | S | 47,2 % | 69,3 % |
| Trelleborg 12 | S | 52,0 % | S | 48,7 % | 79,4 % |
| Trelleborg 13 | S | 61,6 % | S | 59,9 % | 67,8 % |
| Trelleborg 14 | S | 48,7 % | S | 46,9 % | 69,5 % |
| Trelleborg 21 | M | 38,3 % | M | 31,5 % | 88,7 % |
| Trelleborg 22 | S | 27,9 % | SD | 23,8 % | 86,7 % |
| Trelleborg 23 | S | 53,6 % | S | 50,9 % | 80,5 % |
| Trelleborg 24 | M | 30,3 % | M | 27,4 % | 82,2 % |
| Trelleborg 25 | M | 26,4 % | M | 22,2 % | 84,6 % |
| Trelleborg 26 | M | 34,6 % | M | 26,9 % | 89,3 % |
| Trelleborg 27 | M | 33,4 % | M | 27,2 % | 84,0 % |
| Trelleborg 28 | S | 37,0 % | S | 35,3 % | 84,0 % |
| Trelleborg 29 | M | 31,0 % | M | 27,6 % | 83,6 % |
| Trelleborg 30 | S | 33,3 % | S | 30,1 % | 82,5 % |
| Trelleborg 31 | S | 29,6 % | M | 26,8 % | 84,5 % |
| Trelleborg 32 | M | 37,0 % | M | 33,1 % | 84,3 % |