Valresultat Ystad 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Ystad med 37,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,9 %). Valdeltagandet var 79,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ystad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.

Se Ystad på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
79,9 %
Röstberättigade
21 752
Avgivna röster
17 372
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2006 i Ystad

Riksdagsvalet 2006 i Ystad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 30137,0 %
MModeraterna5 36431,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0926,4 %
CCenterpartiet1 0916,4 %
KDKristdemokraterna8695,1 %
SDSverigedemokraterna7934,7 %
MPMiljöpartiet de gröna5553,3 %
VVänsterpartiet4602,7 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti2381,4 %
Övriga partier2691,6 %

Landstingsvalet 2006 i Ystad

Landstingsvalet 2006 i Ystad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 36638,2 %
MModeraterna5 11030,7 %
CCenterpartiet1 1707,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0436,3 %
SDSverigedemokraterna8224,9 %
KDKristdemokraterna6974,2 %
MPMiljöpartiet de gröna5393,2 %
VVänsterpartiet4012,4 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti3191,9 %
ÖVRövriga partier1871,1 %

Kommunvalet 2006 i Ystad

Kommunvalet 2006 i Ystad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 48537,9 %
MModeraterna5 26230,8 %
CCenterpartiet1 3007,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9705,7 %
SDSverigedemokraterna8835,2 %
MPMiljöpartiet de gröna6433,8 %
KDKristdemokraterna5863,4 %
VVänsterpartiet3562,1 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti3452,0 %
ÖVRövriga partier2721,6 %

Partiernas utveckling i Ystad 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ystad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • L
  • C
  • KD
  • SD
  • MP
  • Övr
  • V
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ystad per valår
Parti200620102014201820222026
S37,0 %28,4 %30,1 %25,4 %27,3 %24,6 %
M31,5 %37,9 %28,1 %23,4 %22,0 %24,5 %
L6,4 %6,5 %4,7 %4,8 %4,6 %5,9 %
C6,4 %5,7 %6,2 %7,7 %4,9 %5,8 %
KD5,1 %3,5 %3,0 %5,8 %6,0 %6,3 %
SD4,7 %8,4 %16,8 %24,2 %27,0 %23,0 %
MP3,3 %5,5 %5,3 %3,3 %3,6 %4,4 %
Övr3,1 %1,5 %3,0 %1,3 %1,1 %1,1 %
V2,7 %2,6 %2,9 %4,1 %3,6 %4,4 %
Valdeltagande79,9 %83,5 %85,7 %88,0 %86,1 %86,1 %

Valdeltagande i Ystad 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ystad 2006

Så skiljer sig Ystad från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 31,5 % i Ystad mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 5,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +5,4
  • S +1,7
  • SD +1,7
  • SPI +0,9

Svagare än i riket

  • V −3,1
  • MP −1,9
  • KD −1,5
  • C −1,5

Valdeltagande i Ystad

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,9 %, vilket är 0,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Ystad på plats 159 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ystad är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,5 % i Ystad 8 till 86,6 % i Ystad 11.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ystad 6 (47,4 %) och sitt svagaste i Ystad 17 (21,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 9, Socialdemokraterna i 9 av 18 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ystad är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 3,4 % i kommunvalet mot 5,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 1,7 procentenheter.

  • KD −1,7
  • C +1,2
  • S +1,0
  • FP −0,7
  • M −0,7
  • SD +0,5
  • MP +0,5

Största parti i Ystad sedan 2006

Största parti har skiftat i Ystad under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Ystad per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna24,6 %86,1 %
2022Socialdemokraterna27,3 %86,1 %
2018Socialdemokraterna25,4 %88,0 %
2014Socialdemokraterna30,1 %85,7 %
2010Moderaterna37,9 %83,5 %
2006Socialdemokraterna37,0 %79,9 %

Valresultat per valdistrikt i Ystad 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Ystad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ystad, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Ystad 1M34,7 %M33,4 %79,2 %
Ystad 2S46,5 %S49,0 %84,6 %
Ystad 3S46,1 %S49,5 %77,8 %
Ystad 4S42,7 %S45,0 %82,0 %
Ystad 5S47,1 %S49,2 %79,5 %
Ystad 6S47,4 %S48,9 %82,2 %
Ystad 7S36,7 %S39,5 %81,4 %
Ystad 8S47,3 %S49,1 %73,5 %
Ystad 9M35,0 %S36,4 %76,9 %
Ystad 10M34,4 %S35,4 %74,0 %
Ystad 11M43,8 %M48,2 %86,6 %
Ystad 12S36,1 %S35,0 %82,8 %
Ystad 13M32,9 %M33,7 %83,2 %
Ystad 14M30,9 %M28,3 %79,2 %
Ystad 15M36,1 %M36,5 %85,3 %
Ystad 16M33,3 %M28,6 %79,4 %
Ystad 17M34,1 %M29,4 %74,0 %
Ystad 18S46,0 %S44,9 %82,0 %

Utforska valdistrikten i Ystad på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2006 · Alla kommuner 2006