Valresultat Ystad 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Ystad med 25,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,5 %). Valdeltagandet var 88,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ystad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,0 %
- Röstberättigade
- 23 912
- Avgivna röster
- 21 036
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2018 i Ystad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 281 | 25,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 026 | 24,2 % |
| MModeraterna | 4 868 | 23,4 % |
| CCenterpartiet | 1 603 | 7,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 197 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 993 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 858 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 695 | 3,3 % |
| Övriga partier | 265 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Ystad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 878 | 28,7 % |
| MModeraterna | 5 017 | 24,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 775 | 18,4 % |
| CCenterpartiet | 1 693 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 311 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 026 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 792 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 733 | 3,6 % |
| Övriga partier | 257 | 1,3 % |
Kommunvalet 2018 i Ystad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 516 | 31,5 % |
| MModeraterna | 4 997 | 24,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 615 | 17,5 % |
| CCenterpartiet | 1 977 | 9,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 058 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 914 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 828 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 661 | 3,2 % |
| Övriga partier | 101 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Ystad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ystad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+7,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,0 % | 28,4 % | 30,1 % | 25,4 % | 27,3 % | 24,6 % |
| SD | 4,7 % | 8,4 % | 16,8 % | 24,2 % | 27,0 % | 23,0 % |
| M | 31,5 % | 37,9 % | 28,1 % | 23,4 % | 22,0 % | 24,5 % |
| C | 6,4 % | 5,7 % | 6,2 % | 7,7 % | 4,9 % | 5,8 % |
| KD | 5,1 % | 3,5 % | 3,0 % | 5,8 % | 6,0 % | 6,3 % |
| L | 6,4 % | 6,5 % | 4,7 % | 4,8 % | 4,6 % | 5,9 % |
| V | 2,7 % | 2,6 % | 2,9 % | 4,1 % | 3,6 % | 4,4 % |
| MP | 3,3 % | 5,5 % | 5,3 % | 3,3 % | 3,6 % | 4,4 % |
| Övr | 3,1 % | 1,5 % | 3,0 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 83,5 % | 85,7 % | 88,0 % | 86,1 % | 86,1 % |
Valdeltagande i Ystad 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ystad 2018
Så skiljer sig Ystad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 24,2 % i Ystad mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,6
- M +3,6
Svagare än i riket
- V −3,9
- S −2,9
- MP −1,1
- C −0,9
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Ystad, från 16,8 % till 24,2 % (+7,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 28,1 % till 23,4 % (−4,7).
- SD +7,4
- M −4,7
- S −4,6
- KD +2,8
- MP −1,9
- FI −1,6
- C +1,6
- V +1,2
Valdeltagande i Ystad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,0 %, vilket är 0,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Ystad på plats 110 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ystad är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,9 % i Gamla staden V till 91,0 % i StHerrestad-Hedeskoga-Bussjö-Källesj.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Edvinshem N (37,2 %) och sitt svagaste i Löderup m fl (16,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 6, Moderaterna i 5 av 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ystad är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,5 % i kommunvalet mot 24,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,7 procentenheter.
- SD −6,7
- S +6,1
- C +1,9
- KD −1,3
- V −0,9
- M +0,8
- MP +0,7
- L +0,3
Största parti i Ystad sedan 2006
Största parti har skiftat i Ystad under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,6 % | 86,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,3 % | 86,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,4 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,1 % | 85,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 37,9 % | 83,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Ystad 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Ystad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bellevue N | S | 30,4 % | S | 38,7 % | 87,5 % |
| Bellevue S | S | 31,8 % | S | 36,0 % | 87,6 % |
| Edvinshem N | S | 37,2 % | S | 45,6 % | 89,1 % |
| Edvinshem SÖ-Gjuteriet | S | 30,8 % | S | 37,1 % | 84,5 % |
| Egna hem-Solbacken SÖ | M | 26,0 % | S | 32,6 % | 87,8 % |
| Gamla staden V | S | 28,6 % | S | 35,0 % | 81,9 % |
| Gamla staden Ö | SD | 24,9 % | S | 31,3 % | 82,8 % |
| Glemmingebro-Ingelstorp-Kåseberga | SD | 27,1 % | C | 21,6 % | 87,1 % |
| Hälsobacken | S | 34,5 % | S | 41,4 % | 87,5 % |
| Köpingebro | SD | 30,6 % | S | 33,3 % | 88,4 % |
| Löderup m fl | SD | 30,9 % | SD | 24,2 % | 83,7 % |
| Nybrostrand-St Köpinge-Svenstorp | M | 30,8 % | M | 31,7 % | 90,2 % |
| Solbacken N | S | 31,7 % | S | 40,3 % | 87,7 % |
| StHerrestad-Hedeskoga-Bussjö-Källesj | SD | 27,6 % | M | 28,5 % | 91,0 % |
| Surbrunnen-Östra förstaden N | S | 30,5 % | S | 37,9 % | 84,2 % |
| Svarte-Snårestad-Bjäresjö-Sjörup mfl | M | 25,2 % | M | 30,0 % | 89,6 % |
| Sövestad-Baldringe-Högestad m fl | SD | 32,6 % | SD | 25,3 % | 90,6 % |
| Västra Sjöstaden-Åkesholm | M | 34,5 % | M | 33,7 % | 90,0 % |
| Ö förstaden S-Regementet-Sandskogen | M | 26,8 % | S | 32,3 % | 83,5 % |