Valresultat Hörby 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Hörby med 35,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (35,3 %). Valdeltagandet var 86,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hörby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,7 %
- Röstberättigade
- 11 722
- Avgivna röster
- 10 160
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2018 i Hörby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 566 | 35,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 957 | 19,4 % |
| MModeraterna | 1 740 | 17,3 % |
| CCenterpartiet | 839 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 660 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 449 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 435 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 256 | 2,5 % |
| Övriga partier | 162 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2018 i Hörby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 272 | 32,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 019 | 20,0 % |
| MModeraterna | 1 747 | 17,3 % |
| CCenterpartiet | 964 | 9,6 % |
| KDKristdemokraterna | 681 | 6,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 552 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 450 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 274 | 2,7 % |
| Övriga partier | 131 | 1,3 % |
Kommunvalet 2018 i Hörby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 584 | 35,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 529 | 15,1 % |
| CCenterpartiet | 1 147 | 11,3 % |
| MModeraterna | 1 113 | 11,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 996 | 9,8 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 727 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 398 | 3,9 % |
| VVänsterpartiet | 338 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 280 | 2,8 % |
| Övriga partier | 41 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Hörby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hörby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+8,0 procentenheter).
- SD
- S
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 8,1 % | 14,0 % | 27,4 % | 35,4 % | 39,0 % | 34,8 % |
| S | 28,8 % | 22,6 % | 24,9 % | 19,4 % | 21,1 % | 20,3 % |
| M | 26,6 % | 33,2 % | 19,4 % | 17,3 % | 16,3 % | 17,2 % |
| C | 12,4 % | 9,8 % | 9,0 % | 8,3 % | 5,6 % | 6,2 % |
| KD | 6,3 % | 4,2 % | 3,7 % | 6,6 % | 6,9 % | 7,3 % |
| V | 2,5 % | 2,6 % | 2,7 % | 4,5 % | 3,7 % | 3,8 % |
| L | 7,0 % | 6,0 % | 4,0 % | 4,3 % | 3,7 % | 5,3 % |
| MP | 3,1 % | 4,5 % | 4,8 % | 2,5 % | 2,8 % | 3,5 % |
| Övr | 5,2 % | 3,0 % | 4,0 % | 1,6 % | 1,0 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 77,9 % | 81,8 % | 84,0 % | 86,7 % | 85,4 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Hörby 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hörby 2018
Så skiljer sig Hörby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 35,4 % i Hörby mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 17,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +17,9
- KD +0,2
Svagare än i riket
- S −8,8
- V −3,5
- M −2,5
- MP −1,9
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Hörby, från 27,4 % till 35,4 % (+8,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 24,9 % till 19,4 % (−5,5).
- SD +8,0
- S −5,5
- KD +2,9
- MP −2,3
- M −2,2
- ÖVR −2,1
- V +1,7
- FI −1,4
Valdeltagande i Hörby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,7 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Hörby på plats 181 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hörby är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,1 % i Biblioteket till 87,5 % i Långaröd.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Östraby-Västerstad (39,1 %) och sitt svagaste i Frostaskolan (30,5 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hörby är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 11,0 % i kommunvalet mot 17,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,3 procentenheter.
- M −6,3
- L +5,5
- S −4,4
- C +3,0
- KD −2,6
- V −1,1
- SD −0,1
Största parti i Hörby sedan 2006
Största parti har skiftat i Hörby under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 34,8 % | 84,6 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 39,0 % | 85,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 35,4 % | 86,7 % |
| 2014 | Sverigedemokraterna | 27,4 % | 84,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,2 % | 81,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 28,8 % | 77,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Hörby 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Hörby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Biblioteket | SD | 37,7 % | SD | 38,2 % | 81,1 % |
| Frostaskolan | SD | 30,5 % | SD | 31,0 % | 84,5 % |
| Ludvigsborg | SD | 37,3 % | SD | 35,0 % | 86,1 % |
| Lyby-Georgshill | SD | 37,1 % | SD | 38,6 % | 85,2 % |
| Långaröd | SD | 34,8 % | SD | 33,2 % | 87,5 % |
| Svensköp | SD | 35,2 % | SD | 31,6 % | 86,5 % |
| Älvdalsskolan | SD | 34,6 % | SD | 35,2 % | 85,3 % |
| Östraby-Västerstad | SD | 39,1 % | SD | 36,9 % | 85,5 % |