Valresultat Hörby 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Hörby med 33,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (35,7 %). Valdeltagandet var 81,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hörby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,8 %
- Röstberättigade
- 11 356
- Avgivna röster
- 9 290
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2010 i Hörby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 048 | 33,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 076 | 22,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 282 | 14,0 % |
| CCenterpartiet | 901 | 9,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 549 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 416 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 388 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 238 | 2,6 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 205 | 2,2 % |
| Övriga partier | 71 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2010 i Hörby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 808 | 30,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 234 | 24,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 134 | 12,5 % |
| CCenterpartiet | 878 | 9,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 494 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 431 | 4,7 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 414 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 321 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 226 | 2,5 % |
| Övriga partier | 145 | 1,6 % |
Kommunvalet 2010 i Hörby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 287 | 35,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 841 | 20,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 112 | 12,1 % |
| CCenterpartiet | 983 | 10,7 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 598 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 460 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 409 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 216 | 2,3 % |
| VVänsterpartiet | 176 | 1,9 % |
| HÖRHÖR | 109 | 1,2 % |
| Övriga partier | 10 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Hörby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hörby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+6,6 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- L
- MP
- KD
- Övr
- V
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 26,6 % | 33,2 % | 19,4 % | 17,3 % | 16,3 % | 17,2 % |
| S | 28,8 % | 22,6 % | 24,9 % | 19,4 % | 21,1 % | 20,3 % |
| SD | 8,1 % | 14,0 % | 27,4 % | 35,4 % | 39,0 % | 34,8 % |
| C | 12,4 % | 9,8 % | 9,0 % | 8,3 % | 5,6 % | 6,2 % |
| L | 7,0 % | 6,0 % | 4,0 % | 4,3 % | 3,7 % | 5,3 % |
| MP | 3,1 % | 4,5 % | 4,8 % | 2,5 % | 2,8 % | 3,5 % |
| KD | 6,3 % | 4,2 % | 3,7 % | 6,6 % | 6,9 % | 7,3 % |
| Övr | 5,2 % | 3,0 % | 4,0 % | 1,6 % | 1,0 % | 1,6 % |
| V | 2,5 % | 2,6 % | 2,7 % | 4,5 % | 3,7 % | 3,8 % |
| Valdeltagande | 77,9 % | 81,8 % | 84,0 % | 86,7 % | 85,4 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Hörby 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hörby 2010
Så skiljer sig Hörby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Sverigedemokraterna, som fick 14,0 % i Hörby mot 5,7 % i hela landet — en skillnad på 8,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,3
- C +3,3
- M +3,2
- SPI +2,0
Svagare än i riket
- S −8,0
- V −3,0
- MP −2,8
- KD −1,4
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Hörby, från 26,6 % till 33,2 % (+6,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 28,8 % till 22,6 % (−6,2).
- M +6,6
- S −6,2
- SD +5,9
- C −2,6
- KD −2,1
- MP +1,5
- SPI −1,3
- FP −1,0
Valdeltagande i Hörby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 81,8 %, vilket är 2,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Hörby på plats 247 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hörby är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,3 % i Biblioteket till 85,3 % i Frostaskolan.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Ludvigsborg (37,4 %) och sitt svagaste i Långaröd (28,9 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hörby är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 20,0 % i kommunvalet mot 22,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,6 procentenheter.
- S −2,6
- M +2,5
- SD −1,9
- KD −1,9
- FP −1,5
- C +0,9
- MP +0,5
Största parti i Hörby sedan 2006
Största parti har skiftat i Hörby under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 34,8 % | 84,6 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 39,0 % | 85,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 35,4 % | 86,7 % |
| 2014 | Sverigedemokraterna | 27,4 % | 84,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,2 % | 81,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 28,8 % | 77,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Hörby 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Hörby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Biblioteket | M | 30,4 % | M | 35,1 % | 74,3 % |
| Frostaskolan | M | 35,3 % | M | 39,7 % | 85,3 % |
| Ludvigsborg | M | 37,4 % | M | 39,0 % | 83,4 % |
| Långaröd | M | 28,9 % | M | 30,1 % | 79,5 % |
| Osbyholm | M | 36,9 % | M | 39,1 % | 79,6 % |
| Södra Rörum | M | 31,6 % | M | 26,7 % | 80,8 % |
| Trollbäcken | M | 31,6 % | M | 38,5 % | 77,7 % |
| Västerstad | M | 33,1 % | M | 33,7 % | 81,7 % |
| Älvdalsskolan | M | 33,4 % | M | 37,7 % | 79,5 % |
| Östraby | M | 34,5 % | M | 27,1 % | 78,2 % |