Valresultat Höör 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Höör med 34,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (36,6 %). Valdeltagandet var 83,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Höör ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Höör på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,6 %
Röstberättigade
11 537
Avgivna röster
9 648
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2010 i Höör

Riksdagsvalet 2010 i Höör: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna3 30034,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 17222,8 %
SDSverigedemokraterna1 09711,5 %
MPMiljöpartiet de gröna7077,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6877,2 %
CCenterpartiet5946,2 %
KDKristdemokraterna4394,6 %
VVänsterpartiet3563,7 %
Övriga partier1721,8 %

Landstingsvalet 2010 i Höör

Landstingsvalet 2010 i Höör: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna3 15033,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 47326,1 %
SDSverigedemokraterna1 03911,0 %
MPMiljöpartiet de gröna7247,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5996,3 %
CCenterpartiet5445,7 %
VVänsterpartiet3543,7 %
KDKristdemokraterna3443,6 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti1331,4 %
Övriga partier1151,2 %

Kommunvalet 2010 i Höör

Kommunvalet 2010 i Höör: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna3 49336,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 26523,7 %
SDSverigedemokraterna1 14111,9 %
MPMiljöpartiet de gröna7167,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6036,3 %
CCenterpartiet5395,6 %
VVänsterpartiet3303,5 %
KDKristdemokraterna2582,7 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti1932,0 %
Övriga partier170,2 %

Partiernas utveckling i Höör 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Höör i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−8,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • MP
  • L
  • C
  • KD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Höör per valår
Parti200620102014201820222026
M28,2 %34,6 %22,4 %18,9 %17,6 %19,7 %
S30,8 %22,8 %25,5 %19,3 %23,1 %21,0 %
SD7,6 %11,5 %21,0 %28,2 %30,6 %25,9 %
MP5,1 %7,4 %7,8 %5,6 %6,2 %8,3 %
L7,2 %7,2 %4,8 %5,5 %4,3 %4,7 %
C8,6 %6,2 %7,0 %7,8 %5,3 %6,2 %
KD5,7 %4,6 %3,8 %6,4 %5,9 %6,5 %
V3,8 %3,7 %4,2 %6,2 %5,2 %5,8 %
Övr3,0 %1,8 %3,6 %2,1 %1,7 %1,9 %
Valdeltagande79,0 %83,6 %86,5 %88,1 %86,3 %86,3 %

Valdeltagande i Höör 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Höör 2010

Så skiljer sig Höör från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 22,8 % i Höör mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 7,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,8
  • M +4,6
  • FP +0,2
  • MP +0,1

Svagare än i riket

  • S −7,9
  • V −1,9
  • KD −1,0
  • C −0,3

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Höör, från 28,2 % till 34,6 % (+6,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 30,8 % till 22,8 % (−8,0).

  • S −8,0
  • M +6,5
  • SD +3,9
  • C −2,3
  • MP +2,3
  • KD −1,1
  • SPI −0,5
  • FP +0,0

Valdeltagande i Höör

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,6 %, vilket är 1,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Höör på plats 181 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Höör är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,1 % i Höör 1 till 86,7 % i Höör 3.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Bosjökloster (42,6 %) och sitt svagaste i Tjörnarp (27,5 %). Partiet var största parti i samtliga 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Höör är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 2,7 % i kommunvalet mot 4,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 1,9 procentenheter.

  • KD −1,9
  • M +1,9
  • FP −0,9
  • S +0,9
  • C −0,6
  • SD +0,4
  • V −0,3
  • MP +0,1

Största parti i Höör sedan 2006

Största parti har skiftat i Höör under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Höör per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna25,9 %86,3 %
2022Sverigedemokraterna30,6 %86,3 %
2018Sverigedemokraterna28,2 %88,1 %
2014Socialdemokraterna25,5 %86,5 %
2010Moderaterna34,6 %83,6 %
2006Socialdemokraterna30,8 %79,0 %

Valresultat per valdistrikt i Höör 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Höör. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Höör, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BosjöklosterM42,6 %M49,0 %81,4 %
GudmuntorpM33,5 %M35,9 %84,0 %
Höör 1M32,8 %M32,4 %77,1 %
Höör 2M33,1 %M36,1 %78,7 %
Höör 3M33,1 %M35,0 %86,7 %
Höör 4M39,9 %M40,7 %85,9 %
Höör 5M34,5 %M37,9 %81,7 %
Höör NVM33,3 %M33,0 %82,9 %
TjörnarpM27,5 %M26,8 %80,9 %

Utforska valdistrikten i Höör på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2010 · Alla kommuner 2010