Valresultat Svalöv 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Svalöv med 28,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,8 %). Valdeltagandet var 82,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Svalöv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,8 %
- Röstberättigade
- 9 679
- Avgivna röster
- 8 015
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2010 i Svalöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 284 | 28,9 % |
| MModeraterna | 2 167 | 27,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 039 | 13,1 % |
| CCenterpartiet | 924 | 11,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 454 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 380 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 274 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 272 | 3,4 % |
| Övriga partier | 115 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2010 i Svalöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 500 | 31,7 % |
| MModeraterna | 1 852 | 23,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 029 | 13,0 % |
| CCenterpartiet | 1 011 | 12,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 491 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 402 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 257 | 3,3 % |
| KDKristdemokraterna | 216 | 2,7 % |
| Övriga partier | 129 | 1,6 % |
Kommunvalet 2010 i Svalöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 374 | 29,8 % |
| MModeraterna | 1 546 | 19,4 % |
| CCenterpartiet | 1 416 | 17,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 120 | 14,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 580 | 7,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 418 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 207 | 2,6 % |
| KDKristdemokraterna | 183 | 2,3 % |
| Övriga partier | 113 | 1,4 % |
Partiernas utveckling i Svalöv 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Svalöv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−7,1 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- L
- MP
- V
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,9 % | 28,9 % | 29,3 % | 23,0 % | 24,7 % | 22,3 % |
| M | 22,7 % | 27,4 % | 17,8 % | 15,0 % | 14,5 % | 15,9 % |
| SD | 9,8 % | 13,1 % | 26,4 % | 34,3 % | 36,7 % | 32,4 % |
| C | 13,8 % | 11,7 % | 9,7 % | 9,3 % | 5,8 % | 5,9 % |
| L | 5,9 % | 5,7 % | 3,5 % | 3,7 % | 3,1 % | 4,9 % |
| MP | 2,9 % | 4,8 % | 4,7 % | 2,6 % | 3,7 % | 5,5 % |
| V | 3,0 % | 3,5 % | 3,1 % | 4,6 % | 4,5 % | 5,6 % |
| KD | 4,3 % | 3,4 % | 2,6 % | 5,1 % | 5,3 % | 6,1 % |
| Övr | 1,7 % | 1,5 % | 3,1 % | 2,2 % | 1,7 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 79,2 % | 82,8 % | 85,2 % | 87,7 % | 84,8 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Svalöv 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Svalöv 2010
Så skiljer sig Svalöv från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Sverigedemokraterna, som fick 13,1 % i Svalöv mot 5,7 % i hela landet — en skillnad på 7,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,4
- C +5,1
Svagare än i riket
- M −2,7
- MP −2,5
- KD −2,2
- V −2,1
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Svalöv, från 22,7 % till 27,4 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 35,9 % till 28,9 % (−7,1).
- S −7,1
- M +4,7
- SD +3,3
- C −2,1
- MP +1,9
- KD −0,8
- V +0,5
- FP −0,2
Valdeltagande i Svalöv
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,8 %, vilket är 1,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Svalöv på plats 208 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Svalöv är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,5 % i Tågarp till 85,1 % i Billeberga.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Svalöv Norra (35,7 %) och sitt svagaste i Konga - Ask (18,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 5, Socialdemokraterna i 3 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Svalöv är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 19,4 % i kommunvalet mot 27,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,0 procentenheter.
- M −8,0
- C +6,1
- FP +1,5
- KD −1,1
- S +1,0
- SD +0,9
- V −0,9
- MP +0,4
Största parti i Svalöv sedan 2006
Största parti har skiftat i Svalöv under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 32,4 % | 84,5 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 36,7 % | 84,8 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 34,3 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 85,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 28,9 % | 82,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,9 % | 79,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Svalöv 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Svalöv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Billeberga | M | 32,1 % | S | 30,1 % | 85,1 % |
| Konga - Ask | M | 26,9 % | C | 26,3 % | 83,6 % |
| Kågeröd - Stenestad | M | 28,1 % | S | 26,3 % | 80,3 % |
| Röstånga | M | 29,8 % | C | 21,2 % | 83,1 % |
| Svalöv Norra | S | 35,7 % | S | 39,0 % | 78,0 % |
| Svalöv Södra | S | 31,1 % | S | 31,7 % | 82,9 % |
| Teckomatorp - Norrvidinge | S | 30,6 % | S | 31,7 % | 80,9 % |
| Tågarp | M | 30,4 % | S | 30,0 % | 76,5 % |