Valresultat Svalöv 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Svalöv med 32,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (34,1 %). Valdeltagandet var 84,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Svalöv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,5 %
- Röstberättigade
- 10 421
- Avgivna röster
- 8 803
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2026 i Svalöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 817 | 32,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 941 | 22,3 % |
| MModeraterna | 1 380 | 15,9 % |
| KDKristdemokraterna | 527 | 6,1 % |
| CCenterpartiet | 517 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 486 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 478 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 426 | 4,9 % |
| Övriga partier | 118 | 1,4 % |
Regionvalet 2026 i Svalöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 631 | 30,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 128 | 24,4 % |
| MModeraterna | 1 497 | 17,2 % |
| CCenterpartiet | 591 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 540 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 531 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 419 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 297 | 3,4 % |
| Övriga partier | 84 | 1,0 % |
Kommunvalet 2026 i Svalöv — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Svalöv har 35 mandat. Sverigedemokraterna fick flest, 12 mandat (−1 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 8 och Centerpartiet med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 980 | 34,1 % | 12(−1) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 905 | 21,8 % | 8(±0) |
| CCenterpartiet | 1 128 | 12,9 % | 5(+1) |
| MModeraterna | 1 086 | 12,4 % | 4(±0) |
| VVänsterpartiet | 504 | 5,8 % | 2(±0) |
| KDKristdemokraterna | 416 | 4,8 % | 2(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 361 | 4,1 % | 1(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 346 | 4,0 % | 1(−1) |
| Övriga partier | 20 | 0,2 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Svalöv 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Svalöv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,3 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 9,8 % | 13,1 % | 26,4 % | 34,3 % | 36,7 % | 32,4 % |
| S | 35,9 % | 28,9 % | 29,3 % | 23,0 % | 24,7 % | 22,3 % |
| M | 22,7 % | 27,4 % | 17,8 % | 15,0 % | 14,5 % | 15,9 % |
| KD | 4,3 % | 3,4 % | 2,6 % | 5,1 % | 5,3 % | 6,1 % |
| C | 13,8 % | 11,7 % | 9,7 % | 9,3 % | 5,8 % | 5,9 % |
| V | 3,0 % | 3,5 % | 3,1 % | 4,6 % | 4,5 % | 5,6 % |
| MP | 2,9 % | 4,8 % | 4,7 % | 2,6 % | 3,7 % | 5,5 % |
| L | 5,9 % | 5,7 % | 3,5 % | 3,7 % | 3,1 % | 4,9 % |
| Övr | 1,7 % | 1,5 % | 3,1 % | 2,2 % | 1,7 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 79,2 % | 82,8 % | 85,2 % | 87,7 % | 84,8 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Svalöv 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Svalöv 2026
Så skiljer sig Svalöv från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 32,4 % i Svalöv mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 14,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +14,9
Svagare än i riket
- S −5,7
- M −4,0
- V −2,8
- C −1,1
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Miljöpartiet mest i Svalöv, från 3,7 % till 5,5 % (+1,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 36,7 % till 32,4 % (−4,3).
- SD −4,3
- S −2,4
- MP +1,8
- L +1,8
- M +1,4
- V +1,1
- KD +0,7
- C +0,2
Valdeltagande i Svalöv
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,5 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Svalöv på plats 159 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Svalöv är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,7 % i Svalöv Östra till 85,1 % i Kågeröd - Stenestad.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kågeröd - Stenestad (37,3 %) och sitt svagaste i Röstånga - Konga-Ask (28,8 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Svalöv är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 12,9 % i kommunvalet mot 5,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,9 procentenheter.
- C +6,9
- M −3,5
- SD +1,7
- MP −1,4
- KD −1,3
- L −0,9
- S −0,6
- V +0,2
Största parti i Svalöv sedan 2006
Största parti har skiftat i Svalöv under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 32,4 % | 84,5 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 36,7 % | 84,8 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 34,3 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 85,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 28,9 % | 82,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,9 % | 79,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Svalöv 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Svalöv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Billeberga - Tågarp | SD | 33,8 % | SD | 34,0 % | 80,6 % |
| Kågeröd - Stenestad | SD | 37,3 % | SD | 41,6 % | 85,1 % |
| Röstånga - Konga-Ask | SD | 28,8 % | SD | 29,9 % | 82,8 % |
| Svalöv Norra | SD | 29,2 % | SD | 31,4 % | 75,4 % |
| Svalöv Västra | SD | 31,1 % | SD | 34,4 % | 80,8 % |
| Svalöv Östra | SD | 30,0 % | SD | 30,8 % | 74,7 % |
| Teckomatorp Norra | SD | 34,1 % | SD | 35,7 % | 82,0 % |
| Teckomatorp Södra | SD | 33,1 % | SD | 33,0 % | 82,6 % |