Valresultat Östra Göinge 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Östra Göinge med 31,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (45,1 %). Valdeltagandet var 83,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Östra Göinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,8 %
- Röstberättigade
- 10 408
- Avgivna röster
- 8 722
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2026 i Östra Göinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 681 | 31,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 094 | 24,3 % |
| MModeraterna | 1 784 | 20,7 % |
| KDKristdemokraterna | 507 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 501 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 378 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 340 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 210 | 2,4 % |
| Övriga partier | 122 | 1,4 % |
Regionvalet 2026 i Östra Göinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 566 | 29,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 216 | 25,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 872 | 21,8 % |
| CCenterpartiet | 559 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 534 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 470 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 155 | 1,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 143 | 1,7 % |
| Övriga partier | 58 | 0,7 % |
Kommunvalet 2026 i Östra Göinge — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Östra Göinge har 31 mandat. Moderaterna fick flest, 14 mandat (−1 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 6 och Sverigedemokraterna med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 3 916 | 45,1 % | 14(−1) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 756 | 20,2 % | 6(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 1 585 | 18,2 % | 6(−1) |
| CCenterpartiet | 492 | 5,7 % | 2(+1) |
| VVänsterpartiet | 445 | 5,1 % | 2(+1) |
| KDKristdemokraterna | 246 | 2,8 % | 1(±0) |
| MGMitt Göinge | 114 | 1,3 % | |
| MPMiljöpartiet de gröna | 92 | 1,1 % | |
| Övriga partier | 45 | 0,5 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Östra Göinge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Östra Göinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−6,9 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 5,8 % | 13,7 % | 26,0 % | 33,3 % | 38,0 % | 31,1 % |
| S | 46,2 % | 36,4 % | 35,8 % | 27,6 % | 25,4 % | 24,3 % |
| M | 18,4 % | 24,8 % | 16,4 % | 18,1 % | 17,3 % | 20,7 % |
| KD | 7,0 % | 4,2 % | 3,7 % | 5,8 % | 6,1 % | 5,9 % |
| V | 3,7 % | 3,5 % | 3,3 % | 3,8 % | 3,2 % | 5,8 % |
| C | 8,3 % | 6,2 % | 5,8 % | 5,9 % | 4,4 % | 4,4 % |
| L | 5,7 % | 6,0 % | 3,1 % | 2,4 % | 2,2 % | 3,9 % |
| MP | 2,6 % | 4,3 % | 3,7 % | 2,1 % | 2,0 % | 2,4 % |
| Övr | 2,4 % | 1,0 % | 2,2 % | 0,9 % | 1,4 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 79,3 % | 83,6 % | 85,5 % | 86,6 % | 84,2 % | 83,8 % |
Valdeltagande i Östra Göinge 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Östra Göinge 2026
Så skiljer sig Östra Göinge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 31,1 % i Östra Göinge mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 13,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +13,6
- M +0,9
Svagare än i riket
- S −3,7
- MP −3,7
- C −2,6
- V −2,6
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Östra Göinge, från 17,3 % till 20,7 % (+3,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 38,0 % till 31,1 % (−6,9).
- SD −6,9
- M +3,4
- V +2,6
- L +1,8
- S −1,1
- MP +0,4
- KD −0,3
- C +0,0
Valdeltagande i Östra Göinge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,8 %, vilket är 1,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Östra Göinge på plats 192 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Östra Göinge är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 70,6 % i Broby Öster till 84,5 % i Hjärsås.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sibbhult (36,3 %) och sitt svagaste i Hjärsås (29,3 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Östra Göinge är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 45,1 % i kommunvalet mot 20,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 24,4 procentenheter.
- M +24,4
- SD −12,9
- S −4,1
- L −3,5
- KD −3,1
- C +1,3
- V −0,7
Största parti i Östra Göinge sedan 2006
Största parti har skiftat i Östra Göinge under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 31,1 % | 83,8 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 38,0 % | 84,2 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 33,3 % | 86,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,8 % | 85,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,4 % | 83,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,2 % | 79,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Östra Göinge 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Östra Göinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Broby Väster | SD | 30,8 % | M | 54,5 % | 73,5 % |
| Broby Öster | SD | 29,4 % | M | 44,0 % | 70,6 % |
| Glimåkra | SD | 30,7 % | M | 47,5 % | 81,3 % |
| Hanaskog | SD | 30,5 % | M | 41,9 % | 81,3 % |
| Hjärsås | SD | 29,3 % | M | 49,4 % | 84,5 % |
| Knislinge Väster | SD | 31,4 % | M | 52,1 % | 83,2 % |
| Knislinge Öster | SD | 33,9 % | M | 42,2 % | 80,4 % |
| Sibbhult | SD | 36,3 % | S | 36,6 % | 75,5 % |