Valresultat Osby 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Osby med 31,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,4 %). Valdeltagandet var 83,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Osby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,5 %
- Röstberättigade
- 9 766
- Avgivna röster
- 8 156
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2026 i Osby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 524 | 31,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 036 | 25,2 % |
| MModeraterna | 1 461 | 18,1 % |
| KDKristdemokraterna | 621 | 7,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 362 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 344 | 4,3 % |
| CCenterpartiet | 344 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 260 | 3,2 % |
| Övriga partier | 114 | 1,4 % |
Regionvalet 2026 i Osby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 181 | 27,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 083 | 26,1 % |
| MModeraterna | 1 700 | 21,3 % |
| KDKristdemokraterna | 698 | 8,7 % |
| CCenterpartiet | 414 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 410 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 234 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 203 | 2,5 % |
| Övriga partier | 69 | 0,9 % |
Kommunvalet 2026 i Osby — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Osby har 35 mandat. Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna fick flest, 9 mandat vardera.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 051 | 25,4 % | 9(−2) |
| SDSverigedemokraterna | 2 033 | 25,2 % | 9(−2) |
| MModeraterna | 1 821 | 22,5 % | 8(+3) |
| KDKristdemokraterna | 798 | 9,9 % | 3(+1) |
| CCenterpartiet | 600 | 7,4 % | 3(−8) |
| VVänsterpartiet | 359 | 4,4 % | 2(+1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 242 | 3,0 % | 1(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 141 | 1,7 % | |
| Övriga partier | 36 | 0,4 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Osby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Osby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−5,1 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- L
- C
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 6,4 % | 12,8 % | 25,4 % | 31,2 % | 36,4 % | 31,3 % |
| S | 42,9 % | 34,4 % | 35,2 % | 28,2 % | 27,2 % | 25,2 % |
| M | 19,1 % | 24,5 % | 16,1 % | 16,1 % | 15,8 % | 18,1 % |
| KD | 7,8 % | 5,5 % | 4,9 % | 7,3 % | 6,5 % | 7,7 % |
| L | 5,4 % | 4,7 % | 2,7 % | 2,4 % | 2,3 % | 4,5 % |
| C | 10,0 % | 9,1 % | 5,9 % | 7,3 % | 4,8 % | 4,3 % |
| V | 4,1 % | 3,0 % | 3,4 % | 3,9 % | 3,5 % | 4,3 % |
| MP | 2,9 % | 5,3 % | 4,2 % | 2,3 % | 2,5 % | 3,2 % |
| Övr | 1,6 % | 0,6 % | 2,1 % | 1,3 % | 0,9 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 77,2 % | 83,3 % | 85,5 % | 87,0 % | 84,7 % | 83,5 % |
Valdeltagande i Osby 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Osby 2026
Så skiljer sig Osby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 31,3 % i Osby mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 13,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +13,8
- KD +1,5
Svagare än i riket
- V −4,1
- MP −2,9
- S −2,8
- C −2,8
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Osby, från 15,8 % till 18,1 % (+2,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 36,4 % till 31,3 % (−5,1).
- SD −5,1
- M +2,3
- L +2,2
- S −1,9
- KD +1,2
- V +0,8
- MP +0,7
- C −0,5
Valdeltagande i Osby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,5 %, vilket är 1,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Osby på plats 206 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Osby är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,5 % i Osby Nordöst till 87,5 % i Osby Södra.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Örkened Centralt (37,6 %) och sitt svagaste i Osby Sydväst (26,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 7, Socialdemokraterna i 1 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Osby är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 25,2 % i kommunvalet mot 31,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,1 procentenheter.
- SD −6,1
- M +4,4
- C +3,2
- L −2,7
- KD +2,2
- MP −0,2
- V +0,2
- S +0,1
Största parti i Osby sedan 2006
Största parti har skiftat i Osby under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 31,3 % | 83,5 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 36,4 % | 84,7 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 31,2 % | 87,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,2 % | 85,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 83,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,9 % | 77,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Osby 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Osby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Loshult/Killeberg | SD | 34,1 % | M | 31,6 % | 82,0 % |
| Osby Nordväst | SD | 29,6 % | S | 27,3 % | 76,7 % |
| Osby Nordöst | SD | 31,8 % | S | 26,0 % | 72,5 % |
| Osby Norra | SD | 29,6 % | S | 27,0 % | 78,4 % |
| Osby Sydväst | S | 28,5 % | S | 28,3 % | 82,5 % |
| Osby Södra | SD | 28,6 % | M | 32,4 % | 87,5 % |
| Örkened | SD | 36,2 % | SD | 33,4 % | 85,1 % |
| Örkened Centralt | SD | 37,6 % | SD | 32,2 % | 77,5 % |