Valresultat Bromölla 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Bromölla med 34,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (27,7 %). Valdeltagandet var 83,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bromölla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Bromölla på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,9 %
Röstberättigade
9 756
Avgivna röster
8 181
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2026 i Bromölla

Riksdagsvalet 2026 i Bromölla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna2 79834,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 00624,9 %
MModeraterna1 45718,1 %
KDKristdemokraterna4916,1 %
VVänsterpartiet4235,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3354,2 %
CCenterpartiet2212,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1682,1 %
Övriga partier1561,9 %

Regionvalet 2026 i Bromölla

Regionvalet 2026 i Bromölla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna2 46730,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 22927,9 %
MModeraterna1 70421,3 %
KDKristdemokraterna5356,7 %
VVänsterpartiet4415,5 %
CCenterpartiet2052,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1982,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1592,0 %
Övriga partier510,6 %

Kommunvalet 2026 i Bromölla — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Bromölla har 31 mandat. Sverigedemokraterna fick flest, 9 mandat (−2 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 8 och Moderaterna med 7.

Kommunvalet 2026 i Bromölla: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SDSverigedemokraterna2 23627,7 %9(−2)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 00324,8 %8(−4)
MModeraterna1 91723,7 %7(−2)
AlterAlternativet7168,9 %3(±0)
VVänsterpartiet4365,4 %2(±0)
CCenterpartiet2463,0 %1(±0)
KDKristdemokraterna2352,9 %1(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1451,8 %0(−2)
MPMiljöpartiet de gröna1421,8 %
Övriga partier80,1 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Bromölla 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Bromölla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • V
  • L
  • C
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Bromölla per valår
Parti200620102014201820222026
SD7,5 %15,4 %28,4 %38,2 %39,1 %34,7 %
S52,0 %41,1 %37,9 %31,0 %28,3 %24,9 %
M15,7 %22,4 %15,3 %13,4 %16,1 %18,1 %
KD4,5 %2,8 %2,1 %4,6 %5,2 %6,1 %
V5,8 %4,6 %4,5 %3,4 %3,3 %5,3 %
L5,5 %5,5 %3,0 %3,5 %2,7 %4,2 %
C4,7 %3,5 %3,0 %3,3 %2,4 %2,7 %
MP2,3 %3,9 %4,2 %1,6 %1,8 %2,1 %
Övr2,1 %0,7 %1,6 %1,0 %1,1 %1,9 %
Valdeltagande79,5 %84,3 %85,8 %88,0 %84,7 %83,9 %

Valdeltagande i Bromölla 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Bromölla 2026

Så skiljer sig Bromölla från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 34,7 % i Bromölla mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 17,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +17,3

Svagare än i riket

  • C −4,3
  • MP −4,0
  • V −3,2
  • S −3,1

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Bromölla, från 16,1 % till 18,1 % (+2,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 39,1 % till 34,7 % (−4,4).

  • SD −4,4
  • S −3,4
  • M +2,0
  • V +1,9
  • L +1,5
  • KD +0,9
  • C +0,4
  • MP +0,3

Valdeltagande i Bromölla

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,9 %, vilket är 1,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Bromölla på plats 188 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Bromölla är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,5 % i Bromölla Södra till 83,3 % i Nymölla-Gualöv-Valje.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Näsum (42,3 %) och sitt svagaste i Ivetofta (29,2 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bromölla är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 27,7 % i kommunvalet mot 34,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,1 procentenheter.

  • SD −7,1
  • M +5,6
  • KD −3,2
  • L −2,4
  • V +0,1
  • S −0,1

Största parti i Bromölla sedan 2006

Största parti har skiftat i Bromölla under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Bromölla per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna34,7 %83,9 %
2022Sverigedemokraterna39,1 %84,7 %
2018Sverigedemokraterna38,2 %88,0 %
2014Socialdemokraterna37,9 %85,8 %
2010Socialdemokraterna41,1 %84,3 %
2006Socialdemokraterna52,0 %79,5 %

Valresultat per valdistrikt i Bromölla 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Bromölla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Bromölla, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Bromölla CentralaSD36,8 %SD28,4 %76,6 %
Bromölla SödraSD33,2 %S31,0 %72,5 %
Bromölla VästraSD30,9 %S30,1 %74,0 %
Bromölla ÖstraSD34,1 %SD25,7 %81,4 %
IvetoftaSD29,2 %M37,3 %81,9 %
Nymölla-Gualöv-ValjeSD37,3 %SD27,8 %83,3 %
NäsumSD42,3 %SD36,3 %82,9 %

Utforska valdistrikten i Bromölla på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2026 · Alla kommuner 2026