Valresultat Perstorp 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Perstorp med 34,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Vi i Perstorp flest röster (32,9 %). Valdeltagandet var 78,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Perstorp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Perstorp på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
78,1 %
Röstberättigade
5 211
Avgivna röster
4 072
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2026 i Perstorp

Riksdagsvalet 2026 i Perstorp: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 40234,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 02725,5 %
MModeraterna63215,7 %
VVänsterpartiet2997,4 %
KDKristdemokraterna2426,0 %
CCenterpartiet1573,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1313,3 %
MPMiljöpartiet de gröna832,1 %
Övriga partier531,3 %

Regionvalet 2026 i Perstorp

Regionvalet 2026 i Perstorp: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 15629,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 09427,6 %
MModeraterna78619,8 %
VVänsterpartiet3198,0 %
KDKristdemokraterna2696,8 %
CCenterpartiet1724,3 %
MPMiljöpartiet de gröna701,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)671,7 %
Övriga partier370,9 %

Kommunvalet 2026 i Perstorp — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Perstorp har 27 mandat. Vi i Perstorp fick flest, 9 mandat (+3 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 6 och Sverigedemokraterna med 5.

Kommunvalet 2026 i Perstorp: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
VPVi i Perstorp1 33232,9 %9(+3)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna82520,4 %6(±0)
SDSverigedemokraterna73418,1 %5(±0)
MModeraterna3468,5 %2(±0)
VVänsterpartiet2606,4 %2(+1)
CCenterpartiet2195,4 %1(−1)
PFPerstorps Framtid1593,9 %1(−3)
KDKristdemokraterna932,3 %1(±0)
MPMiljöpartiet de gröna581,4 %
Övriga partier230,6 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Perstorp 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Perstorp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−6,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Perstorp per valår
Parti200620102014201820222026
SD6,2 %11,1 %25,3 %35,3 %40,9 %34,8 %
S41,2 %35,7 %37,1 %29,3 %26,5 %25,5 %
M23,2 %28,2 %17,4 %16,0 %14,5 %15,7 %
V5,4 %4,7 %3,3 %3,3 %3,8 %7,4 %
KD5,8 %4,0 %2,8 %5,3 %5,5 %6,0 %
C7,2 %5,6 %4,9 %5,0 %4,1 %3,9 %
L5,5 %5,1 %3,1 %2,4 %2,0 %3,3 %
MP1,6 %4,3 %4,2 %2,0 %1,7 %2,1 %
Övr4,0 %1,5 %2,0 %1,3 %1,0 %1,3 %
Valdeltagande74,8 %79,5 %80,8 %82,0 %79,2 %78,1 %

Valdeltagande i Perstorp 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Perstorp 2026

Så skiljer sig Perstorp från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 34,8 % i Perstorp mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 17,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +17,3

Svagare än i riket

  • M −4,2
  • MP −4,1
  • C −3,1
  • S −2,5

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Perstorp, från 3,8 % till 7,4 % (+3,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 40,9 % till 34,8 % (−6,0).

  • SD −6,0
  • V +3,6
  • L +1,3
  • M +1,2
  • S −1,0
  • KD +0,5
  • MP +0,4
  • C −0,2

Valdeltagande i Perstorp

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 78,1 %, vilket är 6,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Perstorp på plats 285 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Perstorp är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 62,0 % i Centrum och Norra till 80,1 % i Oderljunga.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Oderljunga (41,3 %) och sitt svagaste i Västra (32,2 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Perstorp är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,1 % i kommunvalet mot 34,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 16,7 procentenheter.

  • SD −16,7
  • M −7,2
  • S −5,1
  • KD −3,7
  • L −2,9
  • C +1,5
  • V −1,0

Största parti i Perstorp sedan 2006

Största parti har skiftat i Perstorp under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Perstorp per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna34,8 %78,1 %
2022Sverigedemokraterna40,9 %79,2 %
2018Sverigedemokraterna35,3 %82,0 %
2014Socialdemokraterna37,1 %80,8 %
2010Socialdemokraterna35,7 %79,5 %
2006Socialdemokraterna41,2 %74,8 %

Valresultat per valdistrikt i Perstorp 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Perstorp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Perstorp, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Centrum och NorraSD34,0 %S27,1 %62,0 %
OderljungaSD41,3 %VP35,7 %80,1 %
SödraSD35,0 %VP33,9 %70,6 %
VästraSD32,2 %VP30,2 %65,7 %
ÖstraSD33,5 %VP38,8 %74,6 %

Utforska valdistrikten i Perstorp på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2026 · Alla kommuner 2026