Valresultat Landskrona 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Landskrona med 30,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Liberalerna flest röster (39,9 %). Valdeltagandet var 80,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Landskrona ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 26 valdistrikt.

Se Landskrona på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
80,5 %
Röstberättigade
35 507
Avgivna röster
28 587
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2026 i Landskrona

Riksdagsvalet 2026 i Landskrona: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 55930,2 %
SDSverigedemokraterna6 46622,8 %
MModeraterna4 84517,1 %
VVänsterpartiet2 4548,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 3948,5 %
KDKristdemokraterna1 0993,9 %
CCenterpartiet1 0983,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0413,7 %
Övriga partier3431,2 %

Regionvalet 2026 i Landskrona

Regionvalet 2026 i Landskrona: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 40333,0 %
SDSverigedemokraterna5 13718,1 %
MModeraterna5 04917,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 14611,1 %
VVänsterpartiet2 5639,0 %
KDKristdemokraterna1 3414,7 %
MPMiljöpartiet de gröna9343,3 %
CCenterpartiet6862,4 %
Övriga partier1980,7 %

Kommunvalet 2026 i Landskrona — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Landskrona har 61 mandat. Liberalerna fick flest, 26 mandat (+6 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 16 och Sverigedemokraterna med 9.

Kommunvalet 2026 i Landskrona: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)11 48639,9 %26(+6)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 33625,5 %16(+4)
SDSverigedemokraterna4 04114,0 %9(−1)
VVänsterpartiet1 9296,7 %4(+2)
MModeraterna1 7366,0 %4(±0)
MPMiljöpartiet de gröna1 0663,7 %2(±0)
VisioVisionpartiet4351,5 %
CCenterpartiet3571,2 %
KDKristdemokraterna3001,0 %
Övriga partier1060,4 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Landskrona 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Landskrona i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • L
  • KD
  • C
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Landskrona per valår
Parti200620102014201820222026
S40,9 %35,8 %37,3 %32,1 %31,1 %30,2 %
SD8,3 %9,9 %18,8 %25,4 %27,4 %22,8 %
M24,1 %28,2 %19,9 %17,6 %17,3 %17,1 %
V3,8 %4,1 %4,2 %5,1 %4,8 %8,7 %
L12,2 %11,7 %7,0 %6,7 %6,1 %8,5 %
KD2,7 %2,5 %2,0 %4,0 %3,6 %3,9 %
C3,0 %2,5 %2,8 %4,5 %3,8 %3,9 %
MP2,9 %4,3 %5,0 %3,2 %3,1 %3,7 %
Övr2,1 %1,0 %3,0 %1,3 %2,8 %1,2 %
Valdeltagande79,1 %81,8 %81,9 %83,4 %79,5 %80,5 %

Valdeltagande i Landskrona 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

7880828486%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Landskrona 2026

Så skiljer sig Landskrona från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 22,8 % i Landskrona mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,4
  • L +3,1
  • S +2,2
  • V +0,3

Svagare än i riket

  • C −3,2
  • M −2,7
  • MP −2,4
  • KD −2,3

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Landskrona, från 4,8 % till 8,7 % (+3,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 27,4 % till 22,8 % (−4,6).

  • SD −4,6
  • V +3,9
  • L +2,4
  • NYANS −2,0
  • S −0,8
  • MP +0,6
  • KD +0,3
  • M −0,2

Valdeltagande i Landskrona

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 80,5 %, vilket är 4,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Landskrona på plats 270 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Landskrona är indelad i 26 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 61,7 % i Weibullsholm till 92,7 % i Norra Borstahusen.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norrestad (46,6 %) och sitt svagaste i Annelöv (15,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Moderaterna i 5, Sverigedemokraterna i 5 av 26 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Landskrona är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 39,9 % i kommunvalet mot 8,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 31,4 procentenheter.

  • L +31,4
  • M −11,1
  • SD −8,8
  • S −4,8
  • KD −2,8
  • C −2,6
  • V −2,0
  • MP +0,0

Största parti i Landskrona sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Landskrona i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Landskrona per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,2 %80,5 %
2022Socialdemokraterna31,1 %79,5 %
2018Socialdemokraterna32,1 %83,4 %
2014Socialdemokraterna37,3 %81,9 %
2010Socialdemokraterna35,8 %81,8 %
2006Socialdemokraterna40,9 %79,1 %

Valresultat per valdistrikt i Landskrona 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 26 valdistrikten i Landskrona. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Landskrona, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlbanoS37,5 %S33,0 %69,3 %
AnnelövSD30,9 %L40,3 %84,3 %
AsmundtorpSD31,7 %L40,2 %86,6 %
CentrumS32,5 %L35,3 %70,2 %
CitadellstadenS27,9 %L46,6 %75,5 %
DammhagenS43,4 %S41,1 %65,3 %
DrottningenS30,8 %L57,5 %88,6 %
FröjdenborgS29,9 %L38,3 %75,8 %
Glumslöv NorraM28,3 %L48,8 %87,3 %
Glumslöv SödraM26,6 %L52,1 %86,7 %
Gustav AdolfS40,4 %S36,9 %66,5 %
HelgebrötenS45,2 %L38,1 %78,0 %
Häljarp NorraSD28,2 %L43,4 %83,9 %
Häljarp SödraSD28,2 %L48,0 %87,3 %
HärslövSD28,4 %L38,1 %85,6 %
KarlslundS40,8 %S31,5 %71,2 %
LarviS31,6 %L38,0 %78,1 %
Norra BorstahusenM30,5 %L73,1 %92,7 %
Norra FörstadenS37,8 %S37,4 %68,2 %
NorrestadS46,6 %S40,5 %62,6 %
S:t OlovS31,0 %L45,9 %78,2 %
SandvångenS34,8 %S32,4 %77,7 %
SvaneholmM27,8 %L71,5 %88,3 %
VenM21,6 %L38,1 %88,6 %
Västra FäladenS40,2 %L42,4 %85,6 %
WeibullsholmS37,1 %S33,6 %61,7 %

Utforska valdistrikten i Landskrona på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2026 · Alla kommuner 2026