Valresultat Simrishamn 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Simrishamn med 22,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (20,7 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Simrishamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,3 %
- Röstberättigade
- 15 620
- Avgivna röster
- 13 163
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2026 i Simrishamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 904 | 22,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 901 | 22,3 % |
| MModeraterna | 2 609 | 20,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 010 | 7,8 % |
| CCenterpartiet | 952 | 7,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 877 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 839 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 764 | 5,9 % |
| Övriga partier | 158 | 1,2 % |
Regionvalet 2026 i Simrishamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 118 | 24,3 % |
| MModeraterna | 2 814 | 21,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 341 | 18,2 % |
| CCenterpartiet | 1 183 | 9,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 902 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 821 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 821 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 772 | 6,0 % |
| Övriga partier | 76 | 0,6 % |
Kommunvalet 2026 i Simrishamn — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Simrishamn har 41 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 9 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 8 och Centerpartiet med 8.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 677 | 20,7 % | 9(−1) |
| CCenterpartiet | 2 626 | 20,3 % | 8(+5) |
| MModeraterna | 2 586 | 20,0 % | 8(−3) |
| SDSverigedemokraterna | 2 198 | 17,0 % | 7(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 779 | 6,0 % | 3(+1) |
| VVänsterpartiet | 679 | 5,2 % | 2(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 605 | 4,7 % | 2(±0) |
| KDKristdemokraterna | 427 | 3,3 % | 1(±0) |
| KSKlimatinitiativ Simrishamn | 335 | 2,6 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 28 | 0,2 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Simrishamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Simrishamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−5,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- MP
- C
- L
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 30,4 % | 26,5 % | 26,1 % | 23,4 % | 25,5 % | 22,3 % |
| SD | 4,4 % | 7,6 % | 19,2 % | 25,0 % | 27,6 % | 22,3 % |
| M | 30,7 % | 36,2 % | 25,1 % | 20,5 % | 18,4 % | 20,0 % |
| MP | 4,7 % | 6,8 % | 5,8 % | 4,6 % | 6,2 % | 7,8 % |
| C | 9,7 % | 7,4 % | 7,6 % | 8,2 % | 5,8 % | 7,3 % |
| L | 6,1 % | 6,1 % | 4,5 % | 4,6 % | 4,5 % | 6,7 % |
| KD | 6,8 % | 4,6 % | 3,6 % | 6,0 % | 5,3 % | 6,4 % |
| V | 3,5 % | 3,4 % | 3,6 % | 5,7 % | 5,0 % | 5,9 % |
| Övr | 3,7 % | 1,3 % | 4,5 % | 2,0 % | 1,6 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 78,5 % | 82,2 % | 84,8 % | 86,7 % | 85,4 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Simrishamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Simrishamn 2026
Så skiljer sig Simrishamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 22,3 % i Simrishamn mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 5,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 2 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,8
- MP +1,6
- L +1,4
- C +0,3
Svagare än i riket
- S −5,7
- V −2,5
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Simrishamn, från 4,5 % till 6,7 % (+2,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 27,6 % till 22,3 % (−5,3).
- SD −5,3
- S −3,2
- L +2,2
- M +1,6
- MP +1,6
- C +1,5
- KD +1,2
- V +0,8
Valdeltagande i Simrishamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,3 %, vilket är 0,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Simrishamn på plats 172 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Simrishamn är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,2 % i Simrishamn C till 88,6 % i Gladsax.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Simrishamn S (31,2 %) och sitt svagaste i Hammenhög (17,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 5, Socialdemokraterna i 3, Moderaterna i 3 av 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Simrishamn är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,3 % i kommunvalet mot 7,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,0 procentenheter.
- C +13,0
- SD −5,3
- KD −3,1
- L −2,1
- MP −1,7
- S −1,6
- V −0,6
- M −0,1
Största parti i Simrishamn sedan 2006
Största parti har skiftat i Simrishamn under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 22,3 % | 84,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 27,6 % | 85,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 25,0 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 26,1 % | 84,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,2 % | 82,2 % |
| 2006 | Moderaterna | 30,7 % | 78,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Simrishamn 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Simrishamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Borrby | SD | 27,0 % | SD | 24,0 % | 83,2 % |
| Gladsax | SD | 20,6 % | M | 21,6 % | 88,6 % |
| Gärsnäs | SD | 29,2 % | SD | 22,2 % | 84,1 % |
| Hammenhög | SD | 30,8 % | SD | 23,0 % | 81,7 % |
| Kivik | M | 23,9 % | C | 42,1 % | 85,6 % |
| S:t Olof | SD | 22,2 % | C | 26,6 % | 84,4 % |
| Simris | M | 24,0 % | M | 27,5 % | 83,9 % |
| Simrishamn C | S | 28,5 % | S | 28,7 % | 73,2 % |
| Simrishamn N | S | 27,6 % | S | 26,6 % | 78,2 % |
| Simrishamn S | S | 31,2 % | S | 31,2 % | 77,4 % |
| Skillinge | M | 20,6 % | M | 25,4 % | 84,9 % |