Valresultat Simrishamn 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Simrishamn med 30,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,0 %). Valdeltagandet var 78,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Simrishamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 78,5 %
- Röstberättigade
- 15 591
- Avgivna röster
- 12 245
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2006 i Simrishamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 685 | 30,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 645 | 30,4 % |
| CCenterpartiet | 1 168 | 9,7 % |
| KDKristdemokraterna | 811 | 6,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 729 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 567 | 4,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 533 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 415 | 3,5 % |
| SJVPSJVP | 146 | 1,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 125 | 1,0 % |
| Övriga partier | 168 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2006 i Simrishamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 513 | 29,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 017 | 25,6 % |
| CCenterpartiet | 1 554 | 13,2 % |
| ÖVRövriga partier | 761 | 6,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 692 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 688 | 5,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 573 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 512 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 434 | 3,7 % |
| Övriga partier | 28 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Simrishamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 400 | 28,0 % |
| MModeraterna | 2 990 | 24,6 % |
| CCenterpartiet | 1 413 | 11,6 % |
| ÖstPÖstP | 936 | 7,7 % |
| SLSSLS | 736 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 688 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 536 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 521 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 477 | 3,9 % |
| VVänsterpartiet | 402 | 3,3 % |
| Övriga partier | 32 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Simrishamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Simrishamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- S
- C
- KD
- L
- MP
- SD
- Övr
- V
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 30,7 % | 36,2 % | 25,1 % | 20,5 % | 18,4 % | 20,0 % |
| S | 30,4 % | 26,5 % | 26,1 % | 23,4 % | 25,5 % | 22,3 % |
| C | 9,7 % | 7,4 % | 7,6 % | 8,2 % | 5,8 % | 7,3 % |
| KD | 6,8 % | 4,6 % | 3,6 % | 6,0 % | 5,3 % | 6,4 % |
| L | 6,1 % | 6,1 % | 4,5 % | 4,6 % | 4,5 % | 6,7 % |
| MP | 4,7 % | 6,8 % | 5,8 % | 4,6 % | 6,2 % | 7,8 % |
| SD | 4,4 % | 7,6 % | 19,2 % | 25,0 % | 27,6 % | 22,3 % |
| Övr | 3,7 % | 1,3 % | 4,5 % | 2,0 % | 1,6 % | 1,2 % |
| V | 3,5 % | 3,4 % | 3,6 % | 5,7 % | 5,0 % | 5,9 % |
| Valdeltagande | 78,5 % | 82,2 % | 84,8 % | 86,7 % | 85,4 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Simrishamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Simrishamn 2006
Så skiljer sig Simrishamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 30,4 % i Simrishamn mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 4,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +4,6
- C +1,8
- SD +1,5
- SJVP +1,0
Svagare än i riket
- S −4,8
- V −2,4
- FP −1,4
- MP −0,4
Valdeltagande i Simrishamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,5 %, vilket är 1,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Simrishamn på plats 209 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Simrishamn är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 70,7 % i Simrishamn 10 till 83,8 % i Simrishamn 12.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Simrishamn 12 (40,3 %) och sitt svagaste i Simrishamn 3 (23,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 8, Socialdemokraterna i 7 av 15 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Simrishamn är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 24,6 % i kommunvalet mot 30,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,1 procentenheter.
- M −6,1
- KD −2,5
- S −2,4
- C +1,9
- SD −0,5
- FP −0,4
- MP −0,3
- V −0,1
Största parti i Simrishamn sedan 2006
Största parti har skiftat i Simrishamn under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 22,3 % | 84,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 27,6 % | 85,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 25,0 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 26,1 % | 84,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,2 % | 82,2 % |
| 2006 | Moderaterna | 30,7 % | 78,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Simrishamn 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Simrishamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Simrishamn 1 | M | 35,3 % | S | 28,2 % | 79,5 % |
| Simrishamn 2 | S | 37,6 % | S | 31,9 % | 72,7 % |
| Simrishamn 3 | S | 42,6 % | S | 40,2 % | 72,5 % |
| Simrishamn 4 | S | 30,7 % | S | 28,3 % | 81,6 % |
| Simrishamn 5 | M | 36,8 % | M | 26,5 % | 81,8 % |
| Simrishamn 6 | S | 32,2 % | S | 28,0 % | 78,4 % |
| Simrishamn 7 | M | 31,4 % | S | 26,9 % | 77,4 % |
| Simrishamn 8 | M | 30,7 % | S | 24,6 % | 82,8 % |
| Simrishamn 9 | S | 29,5 % | S | 29,9 % | 82,5 % |
| Simrishamn 10 | S | 42,9 % | S | 41,3 % | 70,7 % |
| Simrishamn 11 | M | 29,1 % | S | 26,0 % | 82,9 % |
| Simrishamn 12 | M | 40,3 % | M | 32,9 % | 83,8 % |
| Simrishamn 13 | S | 29,7 % | S | 26,5 % | 78,4 % |
| Simrishamn 14 | M | 36,0 % | M | 33,4 % | 82,1 % |
| Simrishamn 15 | M | 34,4 % | M | 29,5 % | 81,6 % |