Valresultat Båstad 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Båstad med 41,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (32,5 %). Valdeltagandet var 81,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Båstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,7 %
- Röstberättigade
- 11 487
- Avgivna röster
- 9 380
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2006 i Båstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 852 | 41,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 693 | 18,3 % |
| CCenterpartiet | 1 186 | 12,8 % |
| KDKristdemokraterna | 774 | 8,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 703 | 7,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 340 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 330 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 163 | 1,8 % |
| Övriga partier | 193 | 2,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Båstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 609 | 40,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 587 | 17,9 % |
| CCenterpartiet | 1 307 | 14,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 696 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 642 | 7,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 335 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 307 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 170 | 1,9 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 134 | 1,5 % |
| Övriga partier | 55 | 0,6 % |
Kommunvalet 2006 i Båstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 984 | 32,5 % |
| BJPBJP | 1 638 | 17,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 447 | 15,8 % |
| CCenterpartiet | 1 300 | 14,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 775 | 8,4 % |
| KDKristdemokraterna | 367 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 256 | 2,8 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 197 | 2,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 127 | 1,4 % |
| Övriga partier | 78 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Båstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Båstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- S
- C
- KD
- L
- MP
- SD
- Övr
- V
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 41,7 % | 44,1 % | 34,7 % | 28,5 % | 25,8 % | 26,5 % |
| S | 18,3 % | 15,3 % | 18,2 % | 16,4 % | 20,7 % | 17,8 % |
| C | 12,8 % | 12,1 % | 10,1 % | 11,4 % | 7,6 % | 9,4 % |
| KD | 8,4 % | 7,2 % | 5,4 % | 8,5 % | 6,9 % | 8,5 % |
| L | 7,6 % | 7,4 % | 6,1 % | 5,4 % | 6,2 % | 8,2 % |
| MP | 3,7 % | 5,5 % | 6,3 % | 4,0 % | 4,2 % | 5,3 % |
| SD | 3,6 % | 5,6 % | 14,8 % | 21,5 % | 24,7 % | 19,8 % |
| Övr | 2,1 % | 0,9 % | 2,3 % | 1,1 % | 1,2 % | 1,3 % |
| V | 1,8 % | 1,9 % | 2,2 % | 3,3 % | 2,6 % | 3,1 % |
| Valdeltagande | 81,7 % | 85,3 % | 86,9 % | 88,9 % | 87,2 % | 87,2 % |
Valdeltagande i Båstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Båstad 2006
Så skiljer sig Båstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 18,3 % i Båstad mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 16,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +15,6
- C +4,9
- KD +1,8
- SD +0,6
Svagare än i riket
- S −16,9
- V −4,1
- MP −1,5
Valdeltagande i Båstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,7 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Båstad på plats 88 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Båstad är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,1 % i Förslöv Västra till 84,2 % i Hov.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Båstad Västra (55,4 %) och sitt svagaste i Förslöv Västra (32,2 %). Partiet var största parti i samtliga 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Båstad är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 32,5 % i kommunvalet mot 41,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,2 procentenheter.
- M −9,2
- KD −4,4
- S −2,6
- MP −2,3
- C +1,3
- FP +0,8
- SD −0,8
Största parti i Båstad sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Båstad i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 26,5 % | 87,2 % |
| 2022 | Moderaterna | 25,8 % | 87,2 % |
| 2018 | Moderaterna | 28,5 % | 88,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 34,7 % | 86,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 44,1 % | 85,3 % |
| 2006 | Moderaterna | 41,7 % | 81,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Båstad 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Båstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Båstad Västra | M | 55,4 % | M | 46,8 % | 82,5 % |
| Båstad Östra | M | 49,4 % | M | 35,7 % | 79,9 % |
| Förslöv Västra | M | 32,2 % | M | 26,5 % | 79,1 % |
| Förslöv Östra | M | 33,4 % | M | 26,8 % | 79,3 % |
| Grevie | M | 34,5 % | BJP | 29,9 % | 82,2 % |
| Hov | M | 43,2 % | M | 38,9 % | 84,2 % |
| Torekov | M | 49,5 % | M | 38,0 % | 84,2 % |
| Västra Karup | M | 34,1 % | M | 28,7 % | 81,6 % |
| Östra Karup | M | 41,3 % | M | 33,1 % | 83,3 % |