Valresultat Ängelholm 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Ängelholm med 35,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (39,4 %). Valdeltagandet var 80,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ängelholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,7 %
- Röstberättigade
- 30 221
- Avgivna röster
- 24 393
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2006 i Ängelholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 516 | 35,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 629 | 27,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 772 | 7,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 701 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 1 698 | 7,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 138 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 870 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 655 | 2,7 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 602 | 2,5 % |
| Övriga partier | 349 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2006 i Ängelholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 728 | 37,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 290 | 26,8 % |
| CCenterpartiet | 1 874 | 8,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 549 | 6,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 354 | 5,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 212 | 5,2 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 867 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 802 | 3,4 % |
| VVänsterpartiet | 590 | 2,5 % |
| Övriga partier | 196 | 0,8 % |
Kommunvalet 2006 i Ängelholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 9 426 | 39,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 991 | 25,0 % |
| CCenterpartiet | 2 042 | 8,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 393 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 297 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 219 | 5,1 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 977 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 895 | 3,7 % |
| VVänsterpartiet | 646 | 2,7 % |
| Övriga partier | 35 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Ängelholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ängelholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- S
- KD
- L
- C
- SD
- Övr
- MP
- V
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 35,6 % | 40,7 % | 29,5 % | 25,3 % | 22,9 % | 24,8 % |
| S | 27,7 % | 22,6 % | 26,5 % | 22,3 % | 25,7 % | 23,1 % |
| KD | 7,4 % | 5,8 % | 4,7 % | 7,3 % | 6,2 % | 7,4 % |
| L | 7,1 % | 6,5 % | 4,7 % | 4,7 % | 3,9 % | 5,5 % |
| C | 7,1 % | 6,5 % | 6,2 % | 8,1 % | 5,8 % | 6,3 % |
| SD | 4,8 % | 7,6 % | 17,6 % | 24,2 % | 28,0 % | 24,2 % |
| Övr | 4,0 % | 1,5 % | 2,3 % | 1,2 % | 1,1 % | 1,1 % |
| MP | 3,6 % | 6,0 % | 6,0 % | 3,2 % | 3,4 % | 3,9 % |
| V | 2,7 % | 2,7 % | 2,7 % | 3,7 % | 3,1 % | 3,8 % |
| Valdeltagande | 80,7 % | 83,7 % | 85,7 % | 87,4 % | 85,9 % | 86,3 % |
Valdeltagande i Ängelholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ängelholm 2006
Så skiljer sig Ängelholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 35,6 % i Ängelholm mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 9,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +9,5
- SPI +2,0
- SD +1,8
- KD +0,8
Svagare än i riket
- S −7,5
- V −3,1
- MP −1,5
- C −0,8
Valdeltagande i Ängelholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,7 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Ängelholm på plats 128 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ängelholm är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,4 % i Willan till 91,0 % i Luntertun - Roslunda.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Magnarp (49,6 %) och sitt svagaste i Willan (21,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 15, Socialdemokraterna i 5 av 20 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ängelholm är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 39,4 % i kommunvalet mot 35,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,8 procentenheter.
- M +3,8
- S −2,7
- FP −1,7
- KD −1,6
- C +1,4
- SD +0,3
- MP +0,1
Största parti i Ängelholm sedan 2006
Största parti har skiftat i Ängelholm under perioden 2006–2006: Moderaterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 24,8 % | 86,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 28,0 % | 85,9 % |
| 2018 | Moderaterna | 25,3 % | 87,4 % |
| 2014 | Moderaterna | 29,5 % | 85,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 40,7 % | 83,7 % |
| 2006 | Moderaterna | 35,6 % | 80,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Ängelholm 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Ängelholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Adolfsfält - Karlslund | M | 37,1 % | M | 42,4 % | 85,8 % |
| Ausås - Strövelstorp | M | 34,0 % | M | 36,6 % | 76,8 % |
| Centrum | M | 43,1 % | M | 45,9 % | 77,5 % |
| Danielslund | M | 36,9 % | M | 42,0 % | 80,5 % |
| Hjärnarp | M | 31,4 % | M | 34,6 % | 81,5 % |
| Höja - Starby | M | 37,5 % | M | 37,7 % | 81,0 % |
| Kungsgården | S | 39,0 % | S | 35,4 % | 78,0 % |
| Luntertun - Roslunda | M | 42,8 % | M | 47,8 % | 91,0 % |
| Magnarp | M | 49,6 % | M | 56,6 % | 86,9 % |
| Munka Ljungby N | M | 31,6 % | M | 33,2 % | 79,1 % |
| Munka Ljungby S | M | 34,7 % | M | 36,1 % | 77,4 % |
| Nya Torg | S | 33,1 % | M | 31,8 % | 73,3 % |
| Skälderviken | M | 46,0 % | M | 50,7 % | 87,9 % |
| Skörpinge | S | 32,9 % | M | 37,6 % | 85,8 % |
| Sockerbruket | M | 39,6 % | M | 45,1 % | 84,5 % |
| Södra Utmarken | S | 37,5 % | S | 34,3 % | 84,6 % |
| Tåssjö - Össjö | M | 31,4 % | M | 31,8 % | 76,8 % |
| Vejbystrand | M | 42,3 % | M | 46,3 % | 82,0 % |
| Willan | S | 42,7 % | S | 39,1 % | 67,4 % |
| Ängavången | M | 35,3 % | M | 41,2 % | 82,6 % |