Valresultat Helsingborg 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Helsingborg med 33,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,7 %). Valdeltagandet var 78,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Helsingborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 74 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 78,7 %
- Röstberättigade
- 94 195
- Avgivna röster
- 74 142
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2006 i Helsingborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 24 333 | 33,3 % |
| MModeraterna | 22 882 | 31,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 287 | 8,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 649 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 3 666 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 965 | 4,1 % |
| CCenterpartiet | 2 772 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 2 515 | 3,4 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 1 586 | 2,2 % |
| Övriga partier | 1 267 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2006 i Helsingborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 24 405 | 33,6 % |
| MModeraterna | 21 803 | 30,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 185 | 8,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 638 | 7,8 % |
| KDKristdemokraterna | 3 695 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 125 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 2 627 | 3,6 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 2 402 | 3,3 % |
| CCenterpartiet | 2 387 | 3,3 % |
| Övriga partier | 409 | 0,6 % |
Kommunvalet 2006 i Helsingborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 22 672 | 30,7 % |
| MModeraterna | 21 481 | 29,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 057 | 9,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 499 | 8,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 609 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 3 250 | 4,4 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 2 926 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 472 | 3,4 % |
| CCenterpartiet | 2 261 | 3,1 % |
| ÖVRövriga partier | 1 488 | 2,0 % |
Partiernas utveckling i Helsingborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Helsingborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- SD
- KD
- MP
- Övr
- C
- V
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,3 % | 27,7 % | 29,5 % | 26,6 % | 28,1 % | 27,0 % |
| M | 31,4 % | 36,2 % | 27,3 % | 23,5 % | 21,6 % | 21,3 % |
| L | 8,6 % | 7,9 % | 5,3 % | 5,1 % | 4,4 % | 5,3 % |
| SD | 6,4 % | 9,0 % | 17,4 % | 23,8 % | 26,3 % | 21,7 % |
| KD | 5,0 % | 4,4 % | 3,4 % | 5,3 % | 4,5 % | 4,9 % |
| MP | 4,1 % | 6,5 % | 6,7 % | 3,6 % | 3,4 % | 4,0 % |
| Övr | 4,0 % | 1,5 % | 2,8 % | 1,3 % | 1,7 % | 1,2 % |
| C | 3,8 % | 3,3 % | 3,4 % | 6,0 % | 5,0 % | 5,1 % |
| V | 3,4 % | 3,4 % | 4,1 % | 4,8 % | 5,0 % | 9,4 % |
| Valdeltagande | 78,7 % | 81,5 % | 82,7 % | 84,3 % | 80,1 % | 81,3 % |
Valdeltagande i Helsingborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Helsingborg 2006
Så skiljer sig Helsingborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 31,4 % i Helsingborg mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 5,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +5,3
- SD +3,4
- SPI +1,7
- FP +1,1
Svagare än i riket
- C −4,1
- V −2,4
- S −1,9
- KD −1,6
Valdeltagande i Helsingborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,7 %, vilket är 1,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Helsingborg på plats 205 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Helsingborg är indelad i 74 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 59,3 % i Filborna 4 - Drottninghög V till 90,9 % i Raus 9 - Ramlösa N.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Filborna 3 - Drottninghög Ö (63,7 %) och sitt svagaste i Allerum 2 - Hittarp-Domsten (6,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 38, Moderaterna i 36 av 74 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Helsingborg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,6 % i kommunvalet mot 6,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,2 procentenheter.
- SD +3,2
- S −2,6
- M −2,2
- MP +0,8
- C −0,7
- KD −0,6
- FP +0,2
- V −0,1
Största parti i Helsingborg sedan 2006
Största parti har skiftat i Helsingborg under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 81,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 80,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,6 % | 84,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 82,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,2 % | 81,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 78,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Helsingborg 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 74 valdistrikten i Helsingborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Allerum 1 - Allerum | M | 38,5 % | M | 31,5 % | 87,8 % |
| Allerum 2 - Hittarp-Domsten | M | 64,0 % | M | 62,7 % | 90,5 % |
| Allerum 3 - Laröd V | M | 58,3 % | M | 54,6 % | 90,6 % |
| Allerum 4 - Laröd Ö | M | 45,6 % | M | 47,3 % | 89,9 % |
| Bårslöv 1 - Bårslöv Ö | S | 36,4 % | S | 32,0 % | 84,4 % |
| Bårslöv 2 - Bårslöv V | S | 43,8 % | S | 42,2 % | 85,6 % |
| Filborna 1 - Fredriksdal V | S | 51,6 % | S | 48,9 % | 78,0 % |
| Filborna 2 - Fredriksdal Ö | S | 49,1 % | S | 47,6 % | 63,7 % |
| Filborna 3 - Drottninghög Ö | S | 63,7 % | S | 57,1 % | 64,3 % |
| Filborna 4 - Drottninghög V | S | 57,3 % | S | 56,0 % | 59,3 % |
| Filborna 5 - Dalhem-Källstorp | S | 44,6 % | S | 41,8 % | 73,9 % |
| Filborna 6 - Dalhem S | S | 53,7 % | S | 49,7 % | 70,0 % |
| Filborna 7 - Brohult | S | 45,4 % | S | 42,1 % | 74,8 % |
| Fleninge 1 - Ödåkra V | M | 34,4 % | M | 31,4 % | 79,8 % |
| Fleninge 2 - Ödåkra Ö | M | 35,0 % | M | 34,1 % | 88,2 % |
| GA 1 - Furutorp | S | 43,5 % | S | 42,5 % | 66,9 % |
| GA 2 - Stadsparken | S | 35,5 % | S | 34,6 % | 60,6 % |
| GA 3 - Högaborg V | S | 45,6 % | S | 44,0 % | 60,4 % |
| GA 4 - Eneborg V | S | 39,5 % | S | 36,4 % | 71,3 % |
| GA 5 - Wilson park | M | 31,6 % | S | 27,6 % | 82,8 % |
| GA 6 - Eneborg Ö | S | 35,0 % | S | 32,3 % | 68,1 % |
| GA 7 - Högaborg Ö | S | 46,1 % | S | 43,7 % | 65,1 % |
| GA 8 - Viskängen | S | 36,3 % | S | 34,0 % | 77,9 % |
| GA 9 - Närlunda | S | 55,0 % | S | 52,6 % | 68,4 % |
| GA 10 - Eskilsminne | S | 34,7 % | S | 32,8 % | 82,3 % |
| GA 11 - Ragnvalla | S | 49,6 % | S | 46,2 % | 67,7 % |
| GA 12 - Adolfsberg | S | 46,0 % | S | 42,2 % | 74,4 % |
| GA 13 - Sofieberg | M | 33,1 % | M | 31,1 % | 85,8 % |
| GA 14 - Husensjö | M | 32,9 % | M | 28,9 % | 87,8 % |
| GA 15 - Rosengården Ö | S | 51,3 % | S | 49,0 % | 72,2 % |
| GA 16 - Rosengården C | S | 51,3 % | S | 47,3 % | 76,6 % |
| GA 18 - Gustavslund | M | 36,0 % | M | 33,2 % | 87,8 % |
| Kattarp | S | 39,5 % | S | 39,3 % | 77,7 % |
| Kropp 2 - Björka-Väla | S | 44,9 % | S | 42,1 % | 69,5 % |
| Kvistofta 1 - Rydebäck N | M | 42,6 % | M | 41,8 % | 87,4 % |
| Kvistofta 2 - Rydebäck S | M | 44,1 % | M | 41,9 % | 89,3 % |
| Kvistofta 3 - Gantofta | M | 33,6 % | M | 31,0 % | 87,4 % |
| Kvistofta 4 - Vallåkra | S | 30,2 % | M | 26,4 % | 82,1 % |
| Kvistofta 5 - Rydebäck M | M | 39,4 % | M | 36,1 % | 88,3 % |
| Maria 1 - Olympia | M | 37,1 % | M | 34,2 % | 69,2 % |
| Maria 2 - Centrum S | M | 45,7 % | M | 43,9 % | 78,5 % |
| Maria 3 - Centrum N | M | 48,3 % | M | 45,8 % | 86,4 % |
| Maria 6 - Stattena | S | 34,1 % | S | 30,6 % | 80,2 % |
| Maria 9 - Tågaborg S | M | 39,1 % | M | 35,2 % | 81,3 % |
| Maria 4 - Slottshöjden S | M | 41,0 % | M | 39,3 % | 80,5 % |
| Maria 5 - Slottshöjden N | M | 31,7 % | M | 29,7 % | 75,2 % |
| Maria 8 - Tågaborg Ö | M | 39,2 % | M | 38,7 % | 80,1 % |
| Maria 10 - St Jörgens plats | M | 50,1 % | M | 45,9 % | 84,1 % |
| Maria 11 - Tågaborg M | M | 43,4 % | M | 40,6 % | 84,1 % |
| Maria 12 - Tågaborg N | M | 54,7 % | M | 52,8 % | 84,7 % |
| Maria 13 - Pålsjöbaden | M | 57,5 % | M | 54,0 % | 86,6 % |
| Maria 14 - Pålsjö Ö | M | 33,6 % | M | 30,3 % | 79,7 % |
| Maria 15 - Ringstorp | S | 42,6 % | S | 36,3 % | 75,8 % |
| Maria 16 - Berga | S | 43,8 % | S | 38,7 % | 80,2 % |
| Maria 17 - Mariastaden N | M | 54,1 % | M | 51,1 % | 90,2 % |
| Maria 18 - Mariastaden S | M | 44,5 % | M | 42,7 % | 90,2 % |
| Mörarp 1 - Mörarp V | M | 32,1 % | M | 29,3 % | 82,7 % |
| Mörarp 2 - Mörarp Ö | S | 39,7 % | S | 37,0 % | 82,0 % |
| Ottarp | M | 35,8 % | M | 33,1 % | 80,5 % |
| Raus 1 - Råå S | M | 43,3 % | M | 40,7 % | 85,1 % |
| Raus 2 - Råå N | M | 36,5 % | M | 33,8 % | 85,8 % |
| Raus 3 - Högasten | S | 44,3 % | S | 42,9 % | 75,1 % |
| Raus 4 - Lussebäcken | S | 45,1 % | S | 41,9 % | 68,5 % |
| Raus 5 - Planteringen S | S | 48,3 % | S | 45,2 % | 69,5 % |
| Raus 6 - Planteringen N | S | 55,5 % | S | 54,0 % | 61,5 % |
| Raus 7 - Elineberg | S | 52,8 % | S | 45,9 % | 80,8 % |
| Raus 8 - Ramlösabrunn | M | 32,0 % | M | 28,8 % | 89,8 % |
| Raus 9 - Ramlösa N | M | 35,3 % | M | 32,7 % | 90,9 % |
| Raus 10 - Humlegården | M | 36,7 % | M | 35,1 % | 88,5 % |
| Raus 11 - Ättekulla N | S | 47,4 % | S | 42,9 % | 76,8 % |
| Raus 12 - Raus S | S | 40,5 % | S | 37,9 % | 78,2 % |
| Välinge | M | 33,4 % | M | 34,0 % | 80,6 % |
| Välluv 1 - Påarp V | S | 39,0 % | S | 36,1 % | 80,7 % |
| Välluv 2 - Påarp Ö | S | 42,0 % | S | 36,8 % | 85,4 % |