Valresultat Höganäs 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Höganäs med 37,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (41,4 %). Valdeltagandet var 81,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Höganäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.

Se Höganäs på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
81,7 %
Röstberättigade
18 315
Avgivna röster
14 961
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2006 i Höganäs

Riksdagsvalet 2006 i Höganäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna5 47437,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 06427,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 2268,3 %
KDKristdemokraterna1 1667,9 %
CCenterpartiet8535,8 %
SDSverigedemokraterna6224,2 %
MPMiljöpartiet de gröna5693,9 %
VVänsterpartiet3492,4 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti1651,1 %
Övriga partier2601,8 %

Landstingsvalet 2006 i Höganäs

Landstingsvalet 2006 i Höganäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna5 37436,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 10528,0 %
KDKristdemokraterna1 2098,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1407,8 %
CCenterpartiet8065,5 %
SDSverigedemokraterna7094,8 %
MPMiljöpartiet de gröna5733,9 %
VVänsterpartiet3482,4 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti2331,6 %
ÖVRövriga partier1531,0 %

Kommunvalet 2006 i Höganäs

Kommunvalet 2006 i Höganäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna6 26241,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 58623,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1497,6 %
CCenterpartiet1 1477,6 %
KDKristdemokraterna1 0016,6 %
SDSverigedemokraterna7414,9 %
MPMiljöpartiet de gröna5733,8 %
VVänsterpartiet3342,2 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti3102,0 %
Övriga partier190,1 %

Partiernas utveckling i Höganäs 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Höganäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • L
  • KD
  • C
  • SD
  • MP
  • Övr
  • V
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Höganäs per valår
Parti200620102014201820222026
M37,1 %42,4 %33,9 %27,3 %25,1 %26,3 %
S27,5 %20,2 %22,0 %20,4 %24,3 %21,3 %
L8,3 %9,1 %6,4 %6,7 %5,9 %7,6 %
KD7,9 %6,7 %5,4 %7,5 %5,7 %6,7 %
C5,8 %5,4 %5,3 %8,6 %6,6 %8,2 %
SD4,2 %6,4 %14,8 %20,5 %23,6 %19,5 %
MP3,9 %5,9 %6,3 %4,5 %4,5 %5,5 %
Övr2,9 %1,5 %3,0 %1,2 %1,2 %1,1 %
V2,4 %2,6 %3,0 %3,4 %3,1 %3,7 %
Valdeltagande81,7 %85,9 %87,7 %88,9 %87,8 %87,5 %

Valdeltagande i Höganäs 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Höganäs 2006

Så skiljer sig Höganäs från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 37,1 % i Höganäs mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 11,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +11,0
  • KD +1,3
  • SD +1,3
  • FP +0,8

Svagare än i riket

  • S −7,7
  • V −3,5
  • C −2,1
  • MP −1,3

Valdeltagande i Höganäs

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,7 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Höganäs på plats 87 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Höganäs är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,8 % i Höganäs 3 till 88,6 % i Väsby 2.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Viken 1 (59,2 %) och sitt svagaste i Höganäs 3 (15,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 8, Socialdemokraterna i 6 av 14 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Höganäs är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 41,4 % i kommunvalet mot 37,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,3 procentenheter.

  • M +4,3
  • S −3,8
  • C +1,8
  • KD −1,3
  • FP −0,7
  • SD +0,7
  • MP −0,1

Största parti i Höganäs sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Höganäs i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Höganäs per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna26,3 %87,5 %
2022Moderaterna25,1 %87,8 %
2018Moderaterna27,3 %88,9 %
2014Moderaterna33,9 %87,7 %
2010Moderaterna42,4 %85,9 %
2006Moderaterna37,1 %81,7 %

Valresultat per valdistrikt i Höganäs 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Höganäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Höganäs, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Brunnby 1M36,6 %M41,2 %86,7 %
Brunnby 2M50,8 %M55,6 %82,2 %
FarhultM39,9 %M41,4 %83,7 %
Höganäs 1S42,1 %S38,1 %80,6 %
Höganäs 2S40,5 %S35,9 %79,9 %
Höganäs 3S53,7 %S48,4 %71,8 %
Höganäs 4S49,3 %S44,7 %76,8 %
Höganäs 5S50,1 %S46,4 %72,3 %
JonstorpM39,9 %M39,5 %84,0 %
Viken 1M59,2 %M64,8 %84,4 %
Viken 2M55,7 %M56,3 %85,6 %
Väsby 1M33,9 %M37,6 %78,8 %
Väsby 2M39,5 %M44,3 %88,6 %
Väsby 3S33,3 %M38,5 %87,1 %

Utforska valdistrikten i Höganäs på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2006 · Alla kommuner 2006