Valresultat Lomma 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Lomma med 44,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (48,4 %). Valdeltagandet var 88,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lomma ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,5 %
- Röstberättigade
- 14 339
- Avgivna röster
- 12 692
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2006 i Lomma
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 5 573 | 44,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 812 | 22,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 382 | 11,0 % |
| KDKristdemokraterna | 671 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 660 | 5,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 493 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 361 | 2,9 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 234 | 1,9 % |
| VVänsterpartiet | 196 | 1,6 % |
| Övriga partier | 160 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2006 i Lomma
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 5 560 | 44,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 066 | 24,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 363 | 10,9 % |
| CCenterpartiet | 551 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 532 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 463 | 3,7 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 334 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 330 | 2,7 % |
| VVänsterpartiet | 185 | 1,5 % |
| Övriga partier | 66 | 0,5 % |
Kommunvalet 2006 i Lomma
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 155 | 48,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 002 | 23,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 315 | 10,3 % |
| CCenterpartiet | 481 | 3,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 426 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 382 | 3,0 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 352 | 2,8 % |
| KDKristdemokraterna | 352 | 2,8 % |
| VVänsterpartiet | 148 | 1,2 % |
| Övriga partier | 107 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Lomma 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lomma i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- S
- L
- KD
- C
- SD
- MP
- Övr
- SPI
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 44,4 % | 49,8 % | 39,9 % | 33,2 % | 29,4 % | 28,8 % |
| S | 22,4 % | 14,2 % | 17,4 % | 16,7 % | 23,2 % | 19,1 % |
| L | 11,0 % | 10,7 % | 9,9 % | 10,0 % | 8,9 % | 10,7 % |
| KD | 5,4 % | 5,6 % | 5,0 % | 6,4 % | 4,8 % | 6,2 % |
| C | 5,3 % | 5,5 % | 5,8 % | 9,3 % | 8,5 % | 11,9 % |
| SD | 3,9 % | 5,9 % | 12,6 % | 17,1 % | 17,6 % | 14,7 % |
| MP | 2,9 % | 4,9 % | 5,8 % | 3,8 % | 4,6 % | 5,6 % |
| Övr | 2,8 % | 2,1 % | 3,6 % | 3,5 % | 3,0 % | 3,0 % |
| SPI | 1,9 % | 1,4 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Valdeltagande | 88,5 % | 91,3 % | 92,9 % | 93,9 % | 92,4 % | 91,9 % |
Valdeltagande i Lomma 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lomma 2006
Så skiljer sig Lomma från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 44,4 % i Lomma mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 18,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +18,4
- FP +3,5
- SPI +1,3
- SD +1,0
Svagare än i riket
- S −12,8
- V −4,3
- C −2,6
- MP −2,3
Valdeltagande i Lomma
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 88,5 %, vilket är 8,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Lomma på plats 1 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Lomma är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,1 % i Lomma 1 till 91,9 % i Lomma 3.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Flädie 1 (57,8 %) och sitt svagaste i Lomma 1 (33,1 %). Partiet var största parti i samtliga 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lomma är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 48,4 % i kommunvalet mot 44,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,9 procentenheter.
- M +3,9
- KD −2,6
- C −1,5
- S +1,2
- FP −0,7
- SD −0,6
Största parti i Lomma sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Lomma i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 28,8 % | 91,9 % |
| 2022 | Moderaterna | 29,4 % | 92,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 33,2 % | 93,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 39,9 % | 92,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 49,8 % | 91,3 % |
| 2006 | Moderaterna | 44,4 % | 88,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Lomma 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Lomma. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Borgeby 1 | M | 46,5 % | M | 52,5 % | 90,9 % |
| Borgeby 2 | M | 48,4 % | M | 54,0 % | 91,0 % |
| Fjelie 1 | M | 46,5 % | M | 44,8 % | 88,1 % |
| Flädie 1 | M | 57,8 % | M | 63,1 % | 89,5 % |
| Flädie 2 | M | 56,3 % | M | 61,0 % | 90,6 % |
| Flädie 3 | M | 44,2 % | M | 49,2 % | 85,3 % |
| Lomma 1 | M | 33,1 % | M | 36,7 % | 83,1 % |
| Lomma 2 | M | 38,2 % | M | 41,3 % | 86,1 % |
| Lomma 3 | M | 46,0 % | M | 48,1 % | 91,9 % |
| Lomma 4 | M | 36,2 % | M | 39,2 % | 90,2 % |
| Lomma 5 | M | 35,3 % | M | 36,5 % | 86,3 % |
| Lomma 6 | M | 41,5 % | M | 48,3 % | 88,7 % |