Valresultat Åstorp 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Åstorp med 45,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (46,1 %). Valdeltagandet var 76,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åstorp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 76,1 %
- Röstberättigade
- 9 873
- Avgivna röster
- 7 518
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2006 i Åstorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 338 | 45,3 % |
| MModeraterna | 1 721 | 23,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 621 | 8,4 % |
| CCenterpartiet | 424 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 373 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 368 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 214 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 128 | 1,7 % |
| Övriga partier | 174 | 2,4 % |
Landstingsvalet 2006 i Åstorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 428 | 46,9 % |
| MModeraterna | 1 616 | 22,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 646 | 8,8 % |
| CCenterpartiet | 454 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 385 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 348 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 201 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 109 | 1,5 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 85 | 1,2 % |
| Övriga partier | 39 | 0,5 % |
Kommunvalet 2006 i Åstorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 428 | 46,1 % |
| MModeraterna | 1 535 | 20,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 685 | 9,2 % |
| CCenterpartiet | 541 | 7,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 353 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 307 | 4,1 % |
| KOFKOF | 305 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 151 | 2,0 % |
| Övriga partier | 118 | 1,6 % |
Partiernas utveckling i Åstorp 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Åstorp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- SD
- C
- L
- KD
- V
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,3 % | 38,5 % | 38,7 % | 29,2 % | 28,2 % | 27,0 % |
| M | 23,4 % | 29,0 % | 17,8 % | 17,2 % | 16,7 % | 17,4 % |
| SD | 8,4 % | 11,9 % | 24,1 % | 34,5 % | 38,1 % | 32,5 % |
| C | 5,8 % | 4,4 % | 4,0 % | 4,7 % | 3,3 % | 3,1 % |
| L | 5,1 % | 4,7 % | 3,1 % | 2,9 % | 2,1 % | 3,5 % |
| KD | 5,0 % | 3,8 % | 3,2 % | 4,7 % | 5,0 % | 5,6 % |
| V | 2,9 % | 2,7 % | 3,1 % | 3,9 % | 3,9 % | 7,7 % |
| Övr | 2,5 % | 1,1 % | 2,0 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,2 % |
| MP | 1,7 % | 3,9 % | 3,9 % | 1,7 % | 1,4 % | 2,2 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 79,6 % | 80,1 % | 82,4 % | 79,4 % | 79,4 % |
Valdeltagande i Åstorp 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Åstorp 2006
Så skiljer sig Åstorp från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 45,3 % i Åstorp mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 10,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,1
- SD +5,5
Svagare än i riket
- MP −3,4
- V −2,9
- M −2,7
- FP −2,4
Valdeltagande i Åstorp
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 76,1 %, vilket är 4,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Åstorp på plats 256 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Åstorp är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 62,9 % i Åstorp Bjärshög till 87,4 % i Åstorp Öster.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åstorp Bjärshög (54,7 %) och sitt svagaste i Kvidinge landsbygd (26,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Moderaterna i 1 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åstorp är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 20,7 % i kommunvalet mot 23,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,7 procentenheter.
- M −2,7
- C +1,5
- KD −0,9
- S +0,8
- SD +0,8
- FP −0,3
Största parti i Åstorp sedan 2006
Största parti har skiftat i Åstorp under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 32,5 % | 79,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 38,1 % | 79,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 34,5 % | 82,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 80,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,5 % | 79,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,3 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Åstorp 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Åstorp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hyllinge | S | 42,9 % | S | 39,0 % | 77,5 % |
| Kvidinge landsbygd | M | 32,7 % | S | 29,4 % | 79,1 % |
| Kvidinge tätort | S | 44,9 % | S | 51,2 % | 76,7 % |
| Nyvång | S | 48,4 % | S | 51,5 % | 74,8 % |
| Åstorp Bjärshög | S | 54,7 % | S | 57,4 % | 62,9 % |
| Åstorp Björnekulla | S | 42,6 % | S | 43,0 % | 80,4 % |
| Åstorp Centrum | S | 52,5 % | S | 49,1 % | 68,4 % |
| Åstorp Dala | S | 48,1 % | S | 48,3 % | 73,9 % |
| Åstorp Öster | S | 42,3 % | S | 44,1 % | 87,4 % |
| Åstorp Norr | S | 50,9 % | S | 52,8 % | 77,2 % |