Valresultat Åstorp 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Åstorp med 32,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,4 %). Valdeltagandet var 79,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åstorp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,4 %
- Röstberättigade
- 11 600
- Avgivna röster
- 9 212
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2026 i Åstorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 969 | 32,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 464 | 27,0 % |
| MModeraterna | 1 585 | 17,4 % |
| VVänsterpartiet | 699 | 7,7 % |
| KDKristdemokraterna | 507 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 317 | 3,5 % |
| CCenterpartiet | 281 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 198 | 2,2 % |
| Övriga partier | 107 | 1,2 % |
Regionvalet 2026 i Åstorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 805 | 30,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 789 | 30,2 % |
| MModeraterna | 1 730 | 18,7 % |
| VVänsterpartiet | 698 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 544 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 243 | 2,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 218 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 172 | 1,9 % |
| Övriga partier | 42 | 0,5 % |
Kommunvalet 2026 i Åstorp — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Åstorp har 31 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 10 mandat (±0 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 9 och Moderaterna med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 788 | 30,4 % | 10(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 2 618 | 28,5 % | 9(−1) |
| MModeraterna | 1 613 | 17,6 % | 5(−2) |
| ÅstorÅstorpspartiet | 718 | 7,8 % | 2 |
| VVänsterpartiet | 559 | 6,1 % | 2(+1) |
| KDKristdemokraterna | 361 | 3,9 % | 1(±0) |
| CCenterpartiet | 313 | 3,4 % | 1(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 202 | 2,2 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 5 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Åstorp 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Åstorp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−5,5 procentenheter).
- SD
- S
- M
- V
- KD
- L
- C
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 8,4 % | 11,9 % | 24,1 % | 34,5 % | 38,1 % | 32,5 % |
| S | 45,3 % | 38,5 % | 38,7 % | 29,2 % | 28,2 % | 27,0 % |
| M | 23,4 % | 29,0 % | 17,8 % | 17,2 % | 16,7 % | 17,4 % |
| V | 2,9 % | 2,7 % | 3,1 % | 3,9 % | 3,9 % | 7,7 % |
| KD | 5,0 % | 3,8 % | 3,2 % | 4,7 % | 5,0 % | 5,6 % |
| L | 5,1 % | 4,7 % | 3,1 % | 2,9 % | 2,1 % | 3,5 % |
| C | 5,8 % | 4,4 % | 4,0 % | 4,7 % | 3,3 % | 3,1 % |
| MP | 1,7 % | 3,9 % | 3,9 % | 1,7 % | 1,4 % | 2,2 % |
| Övr | 2,5 % | 1,1 % | 2,0 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 79,6 % | 80,1 % | 82,4 % | 79,4 % | 79,4 % |
Valdeltagande i Åstorp 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Åstorp 2026
Så skiljer sig Åstorp från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 32,5 % i Åstorp mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 15,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +15,0
Svagare än i riket
- MP −4,0
- C −4,0
- M −2,5
- L −1,9
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Åstorp, från 3,9 % till 7,7 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 38,1 % till 32,5 % (−5,5).
- SD −5,5
- V +3,7
- L +1,4
- S −1,2
- MP +0,8
- M +0,6
- KD +0,6
- C −0,2
Valdeltagande i Åstorp
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 79,4 %, vilket är 5,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Åstorp på plats 279 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Åstorp är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,4 % i Åstorp Bjärshög till 87,9 % i Åstorp Öster.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kvidinge landsbygd (40,4 %) och sitt svagaste i Åstorp Bjärshög (25,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 8, Socialdemokraterna i 2 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åstorp är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 28,5 % i kommunvalet mot 32,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,0 procentenheter.
- SD −4,0
- S +3,4
- KD −1,6
- V −1,6
- L −1,3
- C +0,3
- M +0,2
Största parti i Åstorp sedan 2006
Största parti har skiftat i Åstorp under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 32,5 % | 79,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 38,1 % | 79,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 34,5 % | 82,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 80,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,5 % | 79,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,3 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Åstorp 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Åstorp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hyllinge | SD | 35,6 % | SD | 35,8 % | 80,0 % |
| Kvidinge landsbygd | SD | 40,4 % | SD | 34,5 % | 81,3 % |
| Kvidinge tätort | SD | 39,6 % | SD | 35,5 % | 78,6 % |
| Nyvång | SD | 28,8 % | S | 29,5 % | 73,8 % |
| Åstorp Bjärshög | S | 34,6 % | S | 42,6 % | 65,4 % |
| Åstorp Björnekulla | SD | 34,9 % | SD | 30,1 % | 79,2 % |
| Åstorp Centrum | SD | 32,2 % | S | 34,6 % | 69,4 % |
| Åstorp Dala | SD | 31,0 % | S | 34,6 % | 70,5 % |
| Åstorp Öster | SD | 28,8 % | S | 26,6 % | 87,9 % |
| Åstorp Norr | S | 33,5 % | S | 37,8 % | 74,7 % |