Valresultat Sjöbo 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Sjöbo med 37,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (34,6 %). Valdeltagandet var 84,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sjöbo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,2 %
- Röstberättigade
- 14 972
- Avgivna röster
- 12 611
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2026 i Sjöbo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 4 664 | 37,5 % |
| MModeraterna | 2 554 | 20,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 045 | 16,4 % |
| KDKristdemokraterna | 914 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 643 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 549 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 453 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 429 | 3,4 % |
| Övriga partier | 190 | 1,5 % |
Regionvalet 2026 i Sjöbo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 4 082 | 33,0 % |
| MModeraterna | 2 884 | 23,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 212 | 17,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 190 | 9,6 % |
| CCenterpartiet | 645 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 517 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 390 | 3,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 308 | 2,5 % |
| Övriga partier | 128 | 1,0 % |
Kommunvalet 2026 i Sjöbo — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Sjöbo har 41 mandat. Sverigedemokraterna fick flest, 14 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 9 och Socialdemokraterna med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 4 309 | 34,6 % | 14(±0) |
| MModeraterna | 2 703 | 21,7 % | 9(±0) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 641 | 13,2 % | 5(−2) |
| KDKristdemokraterna | 1 352 | 10,9 % | 5(+1) |
| VVänsterpartiet | 955 | 7,7 % | 3(+1) |
| CCenterpartiet | 758 | 6,1 % | 3(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 408 | 3,3 % | 1(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 279 | 2,2 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 35 | 0,3 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Sjöbo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sjöbo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−5,1 procentenheter).
- SD
- M
- S
- KD
- C
- L
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 9,0 % | 15,8 % | 30,0 % | 39,2 % | 42,6 % | 37,5 % |
| M | 29,5 % | 35,0 % | 23,2 % | 18,2 % | 17,7 % | 20,5 % |
| S | 32,2 % | 23,5 % | 23,7 % | 19,1 % | 19,1 % | 16,4 % |
| KD | 5,9 % | 3,9 % | 3,4 % | 6,2 % | 6,9 % | 7,3 % |
| C | 10,6 % | 8,6 % | 7,7 % | 7,1 % | 4,3 % | 5,2 % |
| L | 5,2 % | 4,9 % | 2,8 % | 2,9 % | 2,9 % | 4,4 % |
| MP | 2,6 % | 4,1 % | 3,9 % | 2,4 % | 2,7 % | 3,6 % |
| V | 3,0 % | 2,9 % | 2,3 % | 3,3 % | 2,7 % | 3,4 % |
| Övr | 2,1 % | 1,3 % | 3,0 % | 1,6 % | 1,2 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 76,7 % | 81,5 % | 84,2 % | 86,6 % | 85,6 % | 84,2 % |
Valdeltagande i Sjöbo 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sjöbo 2026
Så skiljer sig Sjöbo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 37,5 % i Sjöbo mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 20,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +20,0
- KD +1,2
- M +0,7
Svagare än i riket
- S −11,6
- V −5,0
- MP −2,5
- C −1,9
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Sjöbo, från 17,7 % till 20,5 % (+2,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 42,6 % till 37,5 % (−5,1).
- SD −5,1
- M +2,9
- S −2,6
- L +1,5
- MP +0,9
- C +0,9
- V +0,8
- KD +0,4
Valdeltagande i Sjöbo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,2 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Sjöbo på plats 174 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sjöbo är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,4 % i Sjöbo Centrum till 83,5 % i Östra Kärrstorp.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vollsjö (43,2 %) och sitt svagaste i Sövde (28,8 %). Partiet var största parti i samtliga 13 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sjöbo är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 7,7 % i kommunvalet mot 3,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,2 procentenheter.
- V +4,2
- KD +3,5
- S −3,2
- SD −2,9
- L −2,2
- M +1,2
- C +0,9
- MP −0,4
Största parti i Sjöbo sedan 2006
Största parti har skiftat i Sjöbo under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 37,5 % | 84,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 42,6 % | 85,6 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 39,2 % | 86,6 % |
| 2014 | Sverigedemokraterna | 30,0 % | 84,2 % |
| 2010 | Moderaterna | 35,0 % | 81,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 76,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Sjöbo 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Sjöbo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Blentarp | SD | 38,5 % | SD | 41,5 % | 82,8 % |
| Everlöv | SD | 34,9 % | SD | 35,8 % | 82,9 % |
| Fränninge | SD | 36,8 % | SD | 33,5 % | 81,3 % |
| Lövestad | SD | 37,8 % | SD | 32,4 % | 78,0 % |
| Sjöbo Centrum | SD | 35,0 % | SD | 30,5 % | 72,4 % |
| Sjöbo Emanuel | SD | 33,9 % | SD | 29,1 % | 81,5 % |
| Sjöbo Färsinga | SD | 36,1 % | SD | 31,5 % | 80,9 % |
| Sjöbo Linné | SD | 38,8 % | SD | 35,5 % | 80,6 % |
| Sjöbo Sandbäck | SD | 42,7 % | SD | 39,8 % | 82,3 % |
| Sövde | SD | 28,8 % | SD | 27,4 % | 82,7 % |
| Vanstad | SD | 40,0 % | SD | 31,3 % | 81,7 % |
| Vollsjö | SD | 43,2 % | SD | 40,6 % | 81,7 % |
| Östra Kärrstorp | SD | 34,1 % | SD | 33,6 % | 83,5 % |