Valresultat Höganäs 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Moderaterna största parti i Höganäs med 26,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (42,3 %). Valdeltagandet var 87,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Höganäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,5 %
- Röstberättigade
- 22 109
- Avgivna röster
- 19 341
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2026 i Höganäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 5 038 | 26,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 081 | 21,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 732 | 19,5 % |
| CCenterpartiet | 1 565 | 8,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 448 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 291 | 6,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 062 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 713 | 3,7 % |
| Övriga partier | 214 | 1,1 % |
Regionvalet 2026 i Höganäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 369 | 33,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 529 | 24,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 728 | 14,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 472 | 7,8 % |
| CCenterpartiet | 1 109 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 993 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 787 | 4,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 782 | 4,1 % |
| Övriga partier | 104 | 0,6 % |
Kommunvalet 2026 i Höganäs — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Höganäs har 41 mandat. Moderaterna fick flest, 18 mandat (+3 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 7 och Sverigedemokraterna med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 8 073 | 42,3 % | 18(+3) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 406 | 17,8 % | 7(−1) |
| SDSverigedemokraterna | 2 377 | 12,4 % | 5(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 458 | 7,6 % | 3(±0) |
| CCenterpartiet | 1 200 | 6,3 % | 3(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 118 | 5,9 % | 2(−2) |
| KDKristdemokraterna | 720 | 3,8 % | 2(±0) |
| VVänsterpartiet | 660 | 3,5 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 91 | 0,5 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Höganäs 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Höganäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,1 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- L
- KD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 37,1 % | 42,4 % | 33,9 % | 27,3 % | 25,1 % | 26,3 % |
| S | 27,5 % | 20,2 % | 22,0 % | 20,4 % | 24,3 % | 21,3 % |
| SD | 4,2 % | 6,4 % | 14,8 % | 20,5 % | 23,6 % | 19,5 % |
| C | 5,8 % | 5,4 % | 5,3 % | 8,6 % | 6,6 % | 8,2 % |
| L | 8,3 % | 9,1 % | 6,4 % | 6,7 % | 5,9 % | 7,6 % |
| KD | 7,9 % | 6,7 % | 5,4 % | 7,5 % | 5,7 % | 6,7 % |
| MP | 3,9 % | 5,9 % | 6,3 % | 4,5 % | 4,5 % | 5,5 % |
| V | 2,4 % | 2,6 % | 3,0 % | 3,4 % | 3,1 % | 3,7 % |
| Övr | 2,9 % | 1,5 % | 3,0 % | 1,2 % | 1,2 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 81,7 % | 85,9 % | 87,7 % | 88,9 % | 87,8 % | 87,5 % |
Valdeltagande i Höganäs 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Höganäs 2026
Så skiljer sig Höganäs från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 21,3 % i Höganäs mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +6,5
- L +2,2
- SD +2,0
- C +1,1
Svagare än i riket
- S −6,7
- V −4,7
- MP −0,6
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Höganäs, från 5,9 % till 7,6 % (+1,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 23,6 % till 19,5 % (−4,1).
- SD −4,1
- S −3,0
- L +1,6
- C +1,6
- M +1,2
- MP +1,1
- KD +1,0
- V +0,6
Valdeltagande i Höganäs
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 87,5 %, vilket är 2,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Höganäs på plats 49 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Höganäs är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,0 % i Höganäs Ö till 91,4 % i Lerberget N.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Viken N (39,1 %) och sitt svagaste i Höganäs SÖ (14,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 9, Socialdemokraterna i 6 av 15 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Höganäs är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 42,3 % i kommunvalet mot 26,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,9 procentenheter.
- M +15,9
- SD −7,1
- S −3,5
- KD −3,0
- MP +2,1
- C −1,9
- L −1,7
- V −0,3
Största parti i Höganäs sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Höganäs i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 26,3 % | 87,5 % |
| 2022 | Moderaterna | 25,1 % | 87,8 % |
| 2018 | Moderaterna | 27,3 % | 88,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 33,9 % | 87,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 42,4 % | 85,9 % |
| 2006 | Moderaterna | 37,1 % | 81,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Höganäs 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Höganäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Höganäs C | S | 30,2 % | M | 36,2 % | 84,1 % |
| Höganäs NV | S | 26,2 % | M | 37,7 % | 86,5 % |
| Höganäs NÖ - Väsby | S | 29,6 % | M | 32,5 % | 79,5 % |
| Höganäs S | S | 26,1 % | M | 40,2 % | 80,4 % |
| Höganäs SÖ | S | 32,7 % | S | 32,0 % | 79,1 % |
| Höganäs Ö | S | 28,9 % | M | 30,8 % | 79,0 % |
| Jonstorp V - Ingelsträde | M | 28,1 % | M | 43,0 % | 88,1 % |
| Jonstorp Ö | M | 27,5 % | M | 43,2 % | 87,5 % |
| Lerberget N | M | 29,9 % | M | 51,9 % | 91,4 % |
| Lerberget S | M | 30,4 % | M | 50,8 % | 90,4 % |
| Nyhamn V | M | 28,5 % | M | 43,1 % | 85,6 % |
| Nyhamn Ö - Brunnby | M | 25,3 % | M | 42,3 % | 87,2 % |
| Viken N | M | 39,1 % | M | 56,1 % | 89,9 % |
| Viken S | M | 35,9 % | M | 51,1 % | 83,7 % |
| Viken Ö | M | 34,8 % | M | 51,3 % | 87,0 % |