Valresultat Staffanstorp 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Moderaterna största parti i Staffanstorp med 28,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (52,8 %). Valdeltagandet var 88,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Staffanstorp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.

Se Staffanstorp på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,5 %
Röstberättigade
19 907
Avgivna röster
17 622
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2026 i Staffanstorp

Riksdagsvalet 2026 i Staffanstorp: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna4 98828,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 12423,6 %
SDSverigedemokraterna3 52820,2 %
CCenterpartiet1 1896,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0075,8 %
KDKristdemokraterna8905,1 %
MPMiljöpartiet de gröna7984,6 %
VVänsterpartiet7694,4 %
Övriga partier1801,0 %

Regionvalet 2026 i Staffanstorp

Regionvalet 2026 i Staffanstorp: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 06240,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 66326,7 %
SDSverigedemokraterna2 08011,9 %
KDKristdemokraterna7904,5 %
VVänsterpartiet7314,2 %
CCenterpartiet7284,2 %
MPMiljöpartiet de gröna6964,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5723,3 %
Övriga partier1470,8 %

Kommunvalet 2026 i Staffanstorp — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Staffanstorp har 41 mandat. Moderaterna fick flest, 22 mandat (+4 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 9 och Sverigedemokraterna med 3.

Kommunvalet 2026 i Staffanstorp: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna9 26452,8 %22(+4)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 83321,8 %9(−2)
SDSverigedemokraterna1 3467,7 %3(−1)
MPMiljöpartiet de gröna7554,3 %2(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7084,0 %2(−1)
CCenterpartiet6423,7 %2(±0)
VVänsterpartiet6203,5 %1(±0)
KDKristdemokraterna3201,8 %0(−1)
Övriga partier660,4 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Staffanstorp 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Staffanstorp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • C
  • L
  • KD
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Staffanstorp per valår
Parti200620102014201820222026
M35,9 %42,5 %31,1 %27,8 %26,9 %28,5 %
S32,2 %22,4 %25,4 %22,0 %26,2 %23,6 %
SD5,2 %8,7 %17,3 %22,9 %23,2 %20,2 %
C5,2 %5,1 %5,4 %7,6 %6,2 %6,8 %
L8,5 %8,1 %6,3 %6,4 %5,4 %5,8 %
KD4,3 %3,8 %3,4 %5,1 %4,5 %5,1 %
MP3,2 %5,1 %5,9 %3,8 %3,5 %4,6 %
V2,2 %2,1 %2,4 %3,1 %3,2 %4,4 %
Övr3,3 %2,3 %2,8 %1,2 %0,9 %1,0 %
Valdeltagande85,7 %88,2 %89,7 %90,7 %88,6 %88,5 %

Valdeltagande i Staffanstorp 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

7580859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Staffanstorp 2026

Så skiljer sig Staffanstorp från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 28,5 % i Staffanstorp mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 8,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +8,7
  • SD +2,7
  • L +0,4

Svagare än i riket

  • S −4,4
  • V −4,0
  • MP −1,6
  • KD −1,1

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Staffanstorp, från 26,9 % till 28,5 % (+1,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 23,2 % till 20,2 % (−3,0).

  • SD −3,0
  • S −2,6
  • M +1,7
  • V +1,2
  • MP +1,1
  • C +0,6
  • KD +0,6
  • L +0,4

Valdeltagande i Staffanstorp

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 88,5 %, vilket är 3,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Staffanstorp på plats 23 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Staffanstorp är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 77,9 % i Bråhög till 93,2 % i Hjärup Södra.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Vikhem (33,6 %) och sitt svagaste i Bråhög (21,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 15, Sverigedemokraterna i 1, Socialdemokraterna i 1 av 17 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Staffanstorp är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 52,8 % i kommunvalet mot 28,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 24,2 procentenheter.

  • M +24,2
  • SD −12,5
  • KD −3,3
  • C −3,1
  • S −1,8
  • L −1,7
  • V −0,9
  • MP −0,3

Största parti i Staffanstorp sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Staffanstorp i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Staffanstorp per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna28,5 %88,5 %
2022Moderaterna26,9 %88,6 %
2018Moderaterna27,8 %90,7 %
2014Moderaterna31,1 %89,7 %
2010Moderaterna42,5 %88,2 %
2006Moderaterna35,9 %85,7 %

Valresultat per valdistrikt i Staffanstorp 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Staffanstorp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Staffanstorp, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AnneroM27,6 %M56,4 %85,5 %
AspvägenM30,5 %M58,2 %86,4 %
BorggårdM29,4 %M63,4 %86,6 %
BråhögS29,8 %M46,9 %77,9 %
Central NorraM30,1 %M55,4 %81,2 %
Central SödraM30,8 %M57,7 %80,1 %
HagalidM30,5 %M56,6 %82,1 %
Hjärup SödraM28,4 %M44,6 %93,2 %
Hjärup NorraM27,4 %M45,8 %89,7 %
JakriborgM22,7 %M37,7 %84,4 %
KyrkbynM30,0 %M59,9 %85,4 %
KyrkheddingeSD27,0 %M48,2 %89,9 %
MellanvångenM29,5 %M55,5 %87,9 %
StanstorpM31,8 %M60,9 %87,0 %
TottarpM27,8 %M50,5 %83,8 %
UppåkraM27,5 %M42,3 %88,8 %
VikhemM33,6 %M59,3 %89,0 %

Utforska valdistrikten i Staffanstorp på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2026 · Alla kommuner 2026