Valresultat Staffanstorp 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Staffanstorp med 27,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (42,7 %). Valdeltagandet var 90,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Staffanstorp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.

Se Staffanstorp på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
90,7 %
Röstberättigade
17 448
Avgivna röster
15 833
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2018 i Staffanstorp

Riksdagsvalet 2018 i Staffanstorp: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna4 37527,8 %
SDSverigedemokraterna3 60422,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 46922,0 %
CCenterpartiet1 1927,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0096,4 %
KDKristdemokraterna8095,1 %
MPMiljöpartiet de gröna5913,8 %
VVänsterpartiet4923,1 %
Övriga partier1921,2 %

Landstingsvalet 2018 i Staffanstorp

Landstingsvalet 2018 i Staffanstorp: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna5 33233,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 85524,5 %
SDSverigedemokraterna2 37715,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0486,7 %
CCenterpartiet1 0026,4 %
KDKristdemokraterna8655,5 %
MPMiljöpartiet de gröna5833,7 %
VVänsterpartiet5323,4 %
Övriga partier1490,9 %

Kommunvalet 2018 i Staffanstorp

Kommunvalet 2018 i Staffanstorp: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna6 77642,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 43521,6 %
SDSverigedemokraterna1 76411,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 2097,6 %
MPMiljöpartiet de gröna8775,5 %
CCenterpartiet8645,4 %
VVänsterpartiet3922,5 %
KDKristdemokraterna3572,2 %
Övriga partier1931,2 %

Partiernas utveckling i Staffanstorp 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Staffanstorp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • SD
  • S
  • C
  • L
  • KD
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Staffanstorp per valår
Parti200620102014201820222026
M35,9 %42,5 %31,1 %27,8 %26,9 %28,5 %
SD5,2 %8,7 %17,3 %22,9 %23,2 %20,2 %
S32,2 %22,4 %25,4 %22,0 %26,2 %23,6 %
C5,2 %5,1 %5,4 %7,6 %6,2 %6,8 %
L8,5 %8,1 %6,3 %6,4 %5,4 %5,8 %
KD4,3 %3,8 %3,4 %5,1 %4,5 %5,1 %
MP3,2 %5,1 %5,9 %3,8 %3,5 %4,6 %
V2,2 %2,1 %2,4 %3,1 %3,2 %4,4 %
Övr3,3 %2,3 %2,8 %1,2 %0,9 %1,0 %
Valdeltagande85,7 %88,2 %89,7 %90,7 %88,6 %88,5 %

Valdeltagande i Staffanstorp 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

7580859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Staffanstorp 2018

Så skiljer sig Staffanstorp från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 27,8 % i Staffanstorp mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 8,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +8,0
  • SD +5,4
  • L +0,9

Svagare än i riket

  • S −6,2
  • V −4,9
  • KD −1,2
  • C −1,0

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Staffanstorp, från 17,3 % till 22,9 % (+5,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 25,4 % till 22,0 % (−3,4).

  • SD +5,6
  • S −3,4
  • M −3,3
  • C +2,2
  • MP −2,2
  • KD +1,8
  • FI −1,4
  • ÖVR −1,1

Valdeltagande i Staffanstorp

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 90,7 %, vilket är 3,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Staffanstorp på plats 19 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Staffanstorp är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,4 % i Bråhög till 93,3 % i Uppåkra.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Mellanvången (32,2 %) och sitt svagaste i Bråhög (21,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 7, Sverigedemokraterna i 4, Socialdemokraterna i 2 av 13 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Staffanstorp är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 42,7 % i kommunvalet mot 27,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,9 procentenheter.

  • M +14,9
  • SD −11,8
  • KD −2,9
  • C −2,1
  • MP +1,8
  • L +1,2
  • V −0,7
  • S −0,4

Största parti i Staffanstorp sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Staffanstorp i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Staffanstorp per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna28,5 %88,5 %
2022Moderaterna26,9 %88,6 %
2018Moderaterna27,8 %90,7 %
2014Moderaterna31,1 %89,7 %
2010Moderaterna42,5 %88,2 %
2006Moderaterna35,9 %85,7 %

Valresultat per valdistrikt i Staffanstorp 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Staffanstorp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Staffanstorp, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AnneroM26,7 %M43,5 %91,4 %
AspvägenS26,1 %M42,1 %86,3 %
BorggårdM29,8 %M53,5 %89,3 %
BråhögS31,4 %M36,3 %80,4 %
CentralSD28,4 %M49,1 %87,0 %
HagalidM27,3 %M47,2 %85,6 %
HjärupM28,1 %M32,2 %90,7 %
JakriborgSD25,1 %M31,6 %85,3 %
KyrkheddingeSD28,9 %M38,5 %89,8 %
MellanvångenM32,2 %M52,1 %92,1 %
StanstorpM31,6 %M49,3 %89,7 %
TottarpSD29,4 %M41,6 %90,7 %
UppåkraM30,8 %M35,3 %93,3 %

Utforska valdistrikten i Staffanstorp på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2018 · Alla kommuner 2018