Valresultat Tomelilla 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Tomelilla med 33,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (24,4 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tomelilla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,2 %
- Röstberättigade
- 10 155
- Avgivna röster
- 8 758
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2018 i Tomelilla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 860 | 33,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 996 | 23,2 % |
| MModeraterna | 1 527 | 17,7 % |
| CCenterpartiet | 815 | 9,5 % |
| KDKristdemokraterna | 402 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 368 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 254 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 253 | 2,9 % |
| Övriga partier | 142 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2018 i Tomelilla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 257 | 26,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 036 | 23,8 % |
| MModeraterna | 1 672 | 19,5 % |
| CCenterpartiet | 1 146 | 13,4 % |
| KDKristdemokraterna | 397 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 397 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 280 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 249 | 2,9 % |
| Övriga partier | 122 | 1,4 % |
Kommunvalet 2018 i Tomelilla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 104 | 24,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 948 | 22,6 % |
| MModeraterna | 1 658 | 19,2 % |
| CCenterpartiet | 1 640 | 19,0 % |
| VVänsterpartiet | 356 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 283 | 3,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 213 | 2,5 % |
| KDKristdemokraterna | 208 | 2,4 % |
| Övriga partier | 225 | 2,6 % |
Partiernas utveckling i Tomelilla 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tomelilla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+7,6 procentenheter).
- SD
- S
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 8,4 % | 13,4 % | 25,5 % | 33,2 % | 37,2 % | 32,1 % |
| S | 33,2 % | 28,3 % | 28,6 % | 23,2 % | 23,3 % | 20,7 % |
| M | 27,4 % | 31,1 % | 20,4 % | 17,7 % | 17,0 % | 19,0 % |
| C | 11,9 % | 9,8 % | 9,6 % | 9,5 % | 5,8 % | 6,3 % |
| KD | 5,3 % | 2,9 % | 2,3 % | 4,7 % | 5,5 % | 5,7 % |
| V | 3,1 % | 3,0 % | 2,6 % | 4,3 % | 4,0 % | 5,8 % |
| L | 5,1 % | 4,5 % | 3,0 % | 2,9 % | 2,6 % | 4,2 % |
| MP | 3,0 % | 4,9 % | 4,2 % | 2,9 % | 3,5 % | 4,7 % |
| Övr | 2,5 % | 2,1 % | 3,6 % | 1,6 % | 1,2 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 73,1 % | 80,3 % | 84,4 % | 86,2 % | 85,4 % | 84,1 % |
Valdeltagande i Tomelilla 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tomelilla 2018
Så skiljer sig Tomelilla från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 33,2 % i Tomelilla mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 15,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +15,7
- C +0,9
Svagare än i riket
- S −5,1
- V −3,7
- L −2,5
- M −2,1
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Tomelilla, från 25,5 % till 33,2 % (+7,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 28,6 % till 23,2 % (−5,5).
- SD +7,6
- S −5,5
- M −2,7
- KD +2,3
- FI −1,9
- V +1,7
- MP −1,3
- ÖVR −1,2
Valdeltagande i Tomelilla
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,2 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Tomelilla på plats 202 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tomelilla är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,6 % i Tomelilla Centrum norr till 85,7 % i Smedstorp.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Onslunda (38,9 %) och sitt svagaste i Brösarp (24,4 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tomelilla är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,0 % i kommunvalet mot 9,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,5 procentenheter.
- C +9,5
- SD −8,8
- KD −2,3
- M +1,5
- S −0,6
- V −0,1
Största parti i Tomelilla sedan 2006
Största parti har skiftat i Tomelilla under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 32,1 % | 84,1 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 37,2 % | 85,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 33,2 % | 86,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 84,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,1 % | 80,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 73,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Tomelilla 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Tomelilla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brösarp | SD | 24,4 % | C | 26,0 % | 85,3 % |
| Onslunda | SD | 38,9 % | SD | 28,8 % | 83,9 % |
| Smedstorp | SD | 32,4 % | SD | 24,2 % | 85,7 % |
| Tomelilla Centrum norr | SD | 35,3 % | S | 28,1 % | 78,6 % |
| Tomelilla Centrum söder | SD | 30,7 % | S | 31,1 % | 81,0 % |
| Tryde-Ullstorp-Övraby | SD | 36,5 % | SD | 26,1 % | 84,5 % |