Valresultat Eslöv 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Eslöv med 28,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,0 %). Valdeltagandet var 86,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Eslöv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,3 %
- Röstberättigade
- 24 227
- Avgivna röster
- 20 917
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2018 i Eslöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 5 780 | 28,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 673 | 27,5 % |
| MModeraterna | 3 644 | 17,6 % |
| CCenterpartiet | 1 510 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 072 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 999 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 902 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 682 | 3,3 % |
| Övriga partier | 403 | 2,0 % |
Landstingsvalet 2018 i Eslöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 106 | 29,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 241 | 25,2 % |
| MModeraterna | 3 789 | 18,2 % |
| CCenterpartiet | 1 745 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 170 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 898 | 4,3 % |
| KDKristdemokraterna | 882 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 671 | 3,2 % |
| Övriga partier | 316 | 1,5 % |
Kommunvalet 2018 i Eslöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 056 | 29,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 485 | 26,3 % |
| MModeraterna | 3 659 | 17,5 % |
| CCenterpartiet | 2 263 | 10,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 173 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 009 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 637 | 3,1 % |
| KDKristdemokraterna | 443 | 2,1 % |
| Övriga partier | 153 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Eslöv 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Eslöv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,5 procentenheter).
- SD
- S
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 8,4 % | 11,8 % | 21,5 % | 28,0 % | 30,7 % | 25,8 % |
| S | 40,3 % | 32,2 % | 32,8 % | 27,5 % | 28,3 % | 26,3 % |
| M | 22,0 % | 29,6 % | 20,0 % | 17,6 % | 17,7 % | 18,4 % |
| C | 9,4 % | 6,9 % | 6,7 % | 7,3 % | 5,1 % | 5,7 % |
| V | 3,5 % | 3,2 % | 3,7 % | 5,2 % | 4,7 % | 7,9 % |
| KD | 3,9 % | 2,8 % | 2,3 % | 4,8 % | 4,7 % | 5,2 % |
| L | 7,0 % | 7,0 % | 4,4 % | 4,4 % | 3,6 % | 4,3 % |
| MP | 3,1 % | 4,8 % | 5,7 % | 3,3 % | 3,6 % | 4,9 % |
| Övr | 2,5 % | 1,6 % | 2,9 % | 2,0 % | 1,6 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,6 % | 82,7 % | 84,4 % | 86,3 % | 83,8 % | 83,6 % |
Valdeltagande i Eslöv 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Eslöv 2018
Så skiljer sig Eslöv från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 28,0 % i Eslöv mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 10,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +10,4
Svagare än i riket
- V −2,8
- M −2,2
- KD −1,5
- C −1,3
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Eslöv, från 21,5 % till 28,0 % (+6,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 32,8 % till 27,5 % (−5,4).
- SD +6,5
- S −5,4
- KD +2,5
- MP −2,4
- M −2,4
- FI −1,6
- V +1,5
- C +0,6
Valdeltagande i Eslöv
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,3 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Eslöv på plats 198 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Eslöv är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,5 % i Berga till 89,0 % i Flyinge.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Löberöd (38,5 %) och sitt svagaste i Centrum Väster (20,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 9, Socialdemokraterna i 9, Moderaterna i 1 av 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Eslöv är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 10,8 % i kommunvalet mot 7,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,5 procentenheter.
- C +3,5
- KD −2,7
- SD −1,7
- S +1,6
- L +0,5
- V +0,4
- MP −0,2
- M −0,1
Största parti i Eslöv sedan 2006
Största parti har skiftat i Eslöv under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,3 % | 83,6 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 30,7 % | 83,8 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 28,0 % | 86,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 84,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 82,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 79,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Eslöv 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Eslöv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Berga | S | 43,3 % | S | 48,1 % | 69,5 % |
| Billinge | SD | 32,4 % | SD | 29,6 % | 85,7 % |
| Centrum | S | 32,7 % | S | 33,9 % | 73,6 % |
| Centrum Sydost | SD | 31,7 % | S | 31,5 % | 78,9 % |
| Centrum Väster | S | 32,3 % | S | 34,5 % | 84,2 % |
| Flyinge | M | 24,5 % | M | 24,6 % | 89,0 % |
| Harlösa | SD | 28,9 % | SD | 28,3 % | 87,4 % |
| Karlsro | S | 33,3 % | S | 32,0 % | 82,4 % |
| Löberöd | SD | 38,5 % | SD | 36,0 % | 86,3 % |
| Marieholm | SD | 38,5 % | SD | 35,7 % | 83,4 % |
| Norr | S | 36,0 % | S | 37,1 % | 82,7 % |
| Rönneberga | S | 41,8 % | S | 46,4 % | 71,9 % |
| Sallerup | S | 32,8 % | S | 36,1 % | 84,6 % |
| Skarhult | SD | 34,0 % | SD | 32,9 % | 86,0 % |
| Solkullen | S | 31,1 % | S | 32,4 % | 86,5 % |
| Stehag | SD | 27,1 % | SD | 24,8 % | 87,9 % |
| Väster | S | 24,2 % | S | 25,8 % | 87,9 % |
| Västra Strö | SD | 37,1 % | SD | 36,3 % | 84,5 % |
| Örtofta | SD | 25,8 % | SD | 24,3 % | 84,7 % |